Tramwaje w Radomiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tramwaje w Radomiu
tramwaj
Państwo  Polska
Lokalizacja Radom
Portal Portal Transport szynowy

Tramwaje w Radomiu – planowany system komunikacji tramwajowej w Radomiu. Pierwsze projekty zakładały budowę linii w latach 60. XX wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 60. XX wieku narodziła się koncepcja budowy pierwszej linii tramwajowej jako alternatywy dla autobusów. Projektowana linia miała połączyć osiedla Potkanów i Gołębiów z centrum miasta i liczyć blisko 25 km, jednakże nie przystąpiono do jego realizacji[1].

W latach 70. prof. Michał Kelles-Krauz powrócił do pomysłu budowy sieci tramwajowej. Plan zakładał budowę głównej linii z osiedla Akademickiego na Ustronie, oraz dwóch odnóg do Gołębiowa i Potkanowa. Projekt był całkiem bliski realizacji jednak upadł.

W roku 1996 powrócono na chwilę do pomysłu tramwaju. Przedsiębiorstwo Alga sprowadziło nawet dwa tramwaje z Magdeburga, które miały przemierzać ulice Radomia, jednak skończyło się na planach.

W 2013 roku zarząd woj. mazowieckiego włączył do Kontraktu Terytorialnego budowę linii tramwajowej, która miałaby być zbudowana w perspektywie unijnej na lata 2014-2020. Jednak do tego pomysłu nie są przekonane władze miasta[2][3]. W 2016 roku wiceprezydent Jerzy Zawodnik określił pomysł jako interesujący, ale zwrócił uwagę na duże koszty, których również nie można pokryć z programu "Infrastruktura i Środowisko", gdyż jest przeznaczony tylko dla miast wojewódzkich[4].

Proponowane trasy w latach[edytuj | edytuj kod]

Lata 60. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

POTKANÓW - Stalowa - Starokrakowska - Limanowskiego - Wałowa - Mireckiego - Wernera - Malczewskiego - Warszawska - Gołębiowska - BRZUSTÓWKA

Lata 70. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

OSIEDLE AKADEMICKIE - Chrobrego - Focha - plac Konstytucji - Piłsudskiego - Kościuszki - Dowkonta - Grzecznarowskiego - PCK - Czarna - Młodzianowska - USTRONIE

  • Odnoga do Gołębiowa (ulicami Struga i Kozienicką)
  • Odnoga do Potkanowa (ulicami 1905 roku, Dzierżyńskiego, Starokrakowską i Stalową)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tramwajem przez Radom, www.cozadzien.pl, 27 lutego 2012 [dostęp 2017-12-16].
  2. Województwo mówi "tak" tramwajom w Radomiu!, www.cozadzien.pl, 13 listopada 2013 [dostęp 2017-12-16].
  3. Radom: W Kontrakcie Terytorialnym tramwaj, którego miasto… nie chce. rynek-kolejowy.pl, 2013-11-15. [dostęp 2017-12-16].
  4. Co z tramwajem w Radomiu?, cozadzien.pl, 15 stycznia 2016 [dostęp 2017-12-16].