Translohr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Autobus typu translohr w Clermont-Ferrand.
Schemat szyny prowadzącej systemu Translohr.Na zielono zaznaczono szynę, w kolorze czerwonym koła prowadzące pojazdu.

Translohr – system autobusu torowego. Pojazd porusza się na gumowych oponach jak zwykły autobus, jednak oprócz tego, jest prowadzony za pomocą pojedynczej szyny umieszczonej w jezdni. Zasilany z sieci trakcyjnej nad torem. Produkowany przez Lohr Industrie we Francji. Obecnie używany w Clermont-Ferrand i Île-de-France (Francja) Tiencin, Szanghaju (Chiny), Wenecji-Mestre i Padwie (Włochy) oraz w Medellin (Kolumbia).

Translohr a tramwaj[edytuj | edytuj kod]

Zalety[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w przypadku tramwaju, możliwe jest stosowanie podwyższonych platform przystankowych, co ułatwia wsiadanie. Pojazdy poruszają się po torze, dzięki czemu wymagają węższych pasów ruchu.

Dzięki gumowym oponom, jak w autobusie, a co za tym idzie większej przyczepności, możliwe jest pokonywanie bardziej stromych wzniesień niż w przypadku tramwaju.

Uważa się, że ze względu na użycie opon hałas jest niższy, przynajmniej do czasu gdy powstaną koleiny.

Wady[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Translohr porusza się ze względu na szynę prowadzącą po swoich śladach, więc tworzą się z czasem koleiny, co nie ma miejsca w wypadku tramwaju. Specyficzny kształt szyny pojazdu Tranlohr jest przyczyną wypadków rowerzystów jadących wzdłuż toru jak również pieszych przechodzących przez nie. Konstrukcja szyny w przypadku jazdy rowerem wzdłuż jej przebiegu powoduje przechylenie rowerzysty, a także zakleszczenie opony w szynie i prowadzi do gwałtownego zatrzymania. Taka sytuacja przyczynia się do wypadków, które kończą się licznymi urazami i złamaniami. Opony przenoszą więcej drgań na pojazd Translohr niż stosowane w tramwajach klasyczne wózki. Ze względu na monopolizację produkcji systemy Translohr uważa się za droższe od klasycznych linii tramwajowych, gdzie konkurencja cenowa między producentami prowadzi do zmniejszenia kosztów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]