Transport rowerowy w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trasa rowerowa w ciągu ul. Kołobrzeskiej, skrzyżowanie z ul. Chłopską i Al. Rzeczypospolitej
Ścieżka rowerowa w ciągu al. Jana Pawła II w Gdańsku

Transport rowerowy w Gdańsku – sieć gdańskich ścieżek rowerowych jest jedną z najbardziej rozbudowanych w kraju[1]. W skład gdańskiej infrastruktury rowerowej oprócz dróg rowerowych oraz ciągów rowerowo-pieszych, wchodzą również kontrapasy rowerowe, śluzy rowerowe, monitorowane parkingi dla jednośladów. Rozwiązania, stosowane w Gdańsku zostały uznane w 2014 roku przez Ministerstwo Infrastruktury za najlepsze w kraju[2].

Gdańska sieć tras rowerowych w 2010 liczyła 81 km, a w 2016 łącznie 568,2 km, z czego stanowią[3]:

 • wydzielone drogi rowerowe 117 km
 • ciągi pieszo-rowerowe z pierwszeństwem pieszych 17 km
 • chodniki z dopuszczonym ruchem rowerów (od ciągu pieszo-rowerowego różni się tym, że rowerzysta nie jest zobowiązany z niego korzystać) 27 km
 • pasy rowerowe w jezdni 5 km
 • pasy autobusowo-rowerowe 0,7 km
 • ciągi pieszo-jezdne (drogi bez chodnika i pobocza, z ograniczonym ruchem pojazdów mechanicznych) 12 km
 • ulice z uspokojonym ruchem, o dopuszczalnej prędkości maksymalnej nie większej niż 30 km/h (39,3% dróg publicznych w mieście) 388 km
 • ulice jednokierunkowe z dopuszczonym ruchem rowerów "pod prąd" 42 km

W 2014 została opublikowana darmowa mapa tras rowerowych[4].

W 2009 na rowerach odbywało się około 2 proc. podróży w mieście, a w 2016 około 6 proc. (II miejsce w kraju po Wrocławiu). W 2020 na podstawie badań Gdańskiego Ruchu Rowerowego szacowano, że każdego dnia mieszkańcy wykonują ok. 51,3 tys. podróży rowerowych. Na najpopularniejszych trasach (wzdłuż pasa nadmorskiego i alei Zwycięstwa) odnotowuje się niemal milion przejazdów rocznie.

W 2020 strefa Tempo 30, w której zabronione jest przekraczanie prędkości 30 km na godz., obowiązywała na 64 proc. gdańskich ulic, co jest najwyższym wskaźnikiem w Polsce[5].

Historia tras rowerowych w Gdańsku[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka rowerowa w północnym odcinku Alei Jana Pawła II - jedna z najstarszych w mieście
Parking rowerowy i stacja serwisowa na Politechnice Gdańskiej

Pierwsze trasy rowerowe w Gdańsku zostały wytyczone w pierwszej połowie lat 90. poprzez obniżenie krawężników, wymalowanie linii rozgraniczających ruch pieszych i cyklistów oraz symboli roweru na istniejących szerokich chodnikach m.in. w ciągu al. Rzeczypospolitej i al. Jana Pawła II. Pierwotnie były to niepołączone odcinki. Następnie budowano ścieżki dla rowerów o nawierzchni z niewygodnej dla rowerzystów wypukłej betonowej kostki brukowej z fazą (tzw. kostka Bauma lub "podwójne T"[6]), później upowszechniły się nawierzchnie z gładkiej kostki (bez fazy), a obecnie powstające ścieżki mają głównie nawierzchnię z czerwonego asfaltu. Równolegle z budową nowych odcinków postępuje integracja niepołączonych dotąd odcinków, uzupełniana wspomagającymi bezpieczeństwo rozwiązaniami na skrzyżowaniach, progami zwalniającymi, sygnalizatorami świetlnymi, śluzami rowerowymi (ul. Wita Stwosza), monitorowanymi parkingami itd. Również wyższe uczelnie, odpowiadając na zapotrzebowanie braci studenckiej, w swych kampusach urządzają parkingi strzeżone lub monitorowane, a Politechnika Gdańska zorganizowała dwie stacje serwisowe umożliwiające samodzielne dokonywanie regulacji i drobnych napraw[7].

Ważniejsze trasy rowerowe w Gdańsku[8][edytuj | edytuj kod]

Ścieżka rowerowa w Pasie Nadmorskim. Po lewej widoczna dawna ścieżka z wypukłej kostki. Po prawej obecna ścieżka - szeroka, asfaltowa i oddzielona od ruchu pieszego
Droga rowerowa wzdłuż Alei Zwycięstwa jest ważną arterią komunikacyjną

Rowerowa Wita Stwosza[edytuj | edytuj kod]

Śluza rowerowa w Gdańsku na skrzyżowaniu ulic Wita Stwosza i Bażyńskiego przy kampusie Uniwersytetu Gdańskiego

Wzdłuż ulicy Wita Stwosza i alei Wojska Polskiego wytyczono pasy rowerowe w jezdni, wprowadzono też nową przyjazną dla rowerzystów, pionierską w Polsce, organizację ruchu w obrębie skrzyżowań. Urządzone śluzy rowerowe powodują zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów[9].

Parkingi i węzły rowerowe w Gdańsku[10][11][edytuj | edytuj kod]

Parking rowerowy

Duże parkingi rowerowe powstały przy stadionie PGE Arena (na 366 rowerów) oraz przy pętli aleja Havla-Świętokrzyska (na 210 rowerów).

Stojaki rowerowe[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku w ramach akcji "zamów stojak rowerowy" wzdłuż gdańskich ulic, przy obiektach użyteczności publicznych - sklepach, szkołach, kinach, urzędach oraz przy wszystkich wejściach na plażę od Sopotu do Parku Brzeźnieńskiego zainstalowano blisko 1200 stojaków w formie odwróconej litery "U" do parkowania i przypinania rowerów[12].

W 2013 roku zainstalowano stojaki rowerowe przy wszystkich gdańskich szkołach gimnazjalnych i podstawowych. [13]

Liczniki rowerowe[edytuj | edytuj kod]

Licznik rowerowy we Wrzeszczu, Gdańsk

W Gdańsku zainstalowano 26 liczników rowerów, które zliczają przejeżdżające jednoślady dzięki pętlom indukcyjnym umieszczonym w podłożu. Dwa liczniki są także wyposażone w elektroniczne wyświetlacze pokazujące dane o ruchu rowerowym w miejscu pomiaru. Dane z wszystkich punktów pomiarowych sumowane są codziennie i przesyłane przez sieć GSM do serwerów internetowych. Przyczyniają się one nie tylko do popularyzacji ruchu rowerowego, ale również do rozpoznania struktury ruchu rowerzystów i ich potrzeb. Dane prezentowane są on line na stronie Referatu Mobilności Aktywnej gdańskiego urzędu miejskiego[14].

Trójmiejskie przejazdy rowerowe[edytuj | edytuj kod]

Wielotysięczne przejazdy rowerowe w Trójmieście są od lat 90. największą w Polsce manifestacją rowerowego stylu życia

Wielotysięczne przejazdy rowerowe są organizowane w Gdańsku i Trójmieście od lat 90. Od początku są największymi w kraju manifestacjami rowerowego stylu życia. XVIII Wielki Przejazd Rowerowy w czerwcu 2014 zgromadził kilkanaście tysięcy cyklistów w dwóch peletonach: południowym jadącym z Tczewa i Pruszcza przez Gdańsk oraz północnym, który wyruszył z Wejherowa i zabierał po drodze rowerzystów Redy, Rumi, Gdyni i Sopotu. Meta znajdowała się na Placu Dwóch Miast 1[15] na granicy Gdańska i Sopotu[16].

System roweru miejskiego[edytuj | edytuj kod]

W Gdańsku nie ma oferty roweru publicznego – jego wprowadzenie, jako systemu roweru metropolitalnego, planowane jest na wiosnę 2018 r.[17].

Europejska Stolica Rowerowa[edytuj | edytuj kod]

W maju 2015 gdańscy rowerzyści i rowerzystki zdobyli pierwsze miejsce spośród 39 miast biorących udział w "European Cycling Challenge". Kryterium stanowiła liczba przejechanych kilometrów w czasie miesiąca. Gdańsk praktycznie od początku był liderem stawki, pozostawiając w peletonie pozostałe miasta, w tym Warszawę i inne europejskie stolice. 2,6 tys. gdańszczan (zarejestrowało się ponad 4,5 tys.) pokonało w ciągu miesiąca łączny dystans ok. 451 tys. km w granicach miasta (978 km w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców) oraz ponad 555 tys. uwzględniając obszar poza granicami administracyjnymi[18].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ranking ścieżek. Miastem z najbardziej rozbudowaną infrastrukturą rowerową jest Warszawa. Serwis Samorządowy PAP, 2017-07-26. [dostęp 2017-07-27].
 2. Gdańskie ścieżki rowerowe będą wzorem dla całego kraju. Radio Gdańsk, 2014-06-18. [dostęp 2017-07-27].
 3. Rowerowy Gdańsk. [dostęp 22 czerwca 2016].
 4. Gdańsk rozdaje mapy rowerowe miasta, Onet.pl, 10 sierpnia 2014 [dostęp 2014-08-11] [zarchiwizowane z adresu 2014-08-12].
 5. Gdańsk. Narodziny rowerowej stolicy Polski
 6. http://www.libet.pl/produkty-przemyslowe-podwojne-t Podwójne T
 7. Idzie wiosna – wsiądź na rower, Politechnika Gdańska, 20 marca 2014 [dostęp 2014-05-19] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-20].
 8. Trójmiejski Projekt Rowerowy. [dostęp 19 maja 2014].
 9. Miasto na rowerowych kółkach. [dostęp 19 maja 2014].
 10. Trójmiejski Projekt Rowerowy. [dostęp 19 maja 2014].
 11. Trwa budowa monitorowanych parkingów rowerowych. [dostęp 19 maja 2014].
 12. Parkingi i stojaki rowerowe w Gdańsku. [dostęp 19 maja 2014].
 13. Nowe parkingi rowerowe przy gdańskich szkołach. [dostęp 19 maja 2014].
 14. http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Rowerowy-Gdansk-Sprawdz-ktoredy-przejezdza-najwiecej-rowerzystow,a,65391 Rowerowy Gdańsk. Sprawdź, którędy przejeżdża najwięcej rowerzystów
 15. http://www.gdansk.pl/nasze-miasto,512,21148.html Ergo Arena ma nowy adres: Plac Dwóch Miast 1
 16. http://www.radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/14030-tysiace-rowerzystow-w-trojmiescie-promowali-ten-sposob-podrozowania.html Tysiące rowerzystów w Trójmieście. Promowali ten sposób podróżowania
 17. System Roweru Metropolitalnego (SRM). Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. [dostęp 2017-07-27].
 18. Gdańscy rowerzyści nabili najwięcej kilometrów w europejskim konkursie. [dostęp 19 maja 2014].


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]