Trish Stratus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trish Stratus
Ilustracja
Trish Stratus w 2018
Imię i nazwisko Patricia Anne Stratigias
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1975
Toronto, Ontario
Współmałżonek Ron Frisco (od 2006)
Dzieci 2
Kariera wrestlera
Pseudonimy
ringowe
Trish Stratus
Wzrost 162 cm[1]
Masa ciała 54 kg[1]
Zapowiadany z Toronto[2]
Trenerzy Ron Hutchison
Debiut 20 marca 1999
Strona domowa

Patricia Anne Stratigias (ur. 18 grudnia 1975 w Toronto) – kanadyjska wrestlerka i modelka lepiej znana pod pseudonimem Trish Stratus. Przez całą karierę wrestlerki była związana z firmą WWE. Jest rekordową siedmiokrotną posiadaczką mistrzostwa WWE Women’s Championship i była pierwszą modelką, którą WWE wytrenowało na wrestlerkę. Jej popularność sprawiła, że zatrudnianie modelek w roli wrestlerek przez WWE stało się standardową praktyką.

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 18 grudnia 1975 w Toronto jako Patricia Anne Stratigias. Od najmłodszych lat była fanką wrestlingu i trenowała grę w piłkę nożną oraz hokej na trawie. Dorastała w Richmond Hill. Studiowała biologię i kinezjologię na Uniwersytecie York z zamiarem starania się o przyjęcie do szkoły medycznej. Jej plany uległy zmianie w czasie strajku nauczycieli. Po rezygnacji z dalszych studiów została modelką i w 1998 rozpoczęła pracę dla magazynu poświęconego kulturystyce i fitnessowi MuscleMag International[3].

Kariera wrestlerska[edytuj | edytuj kod]

Trening i pierwsze wątki fabularne (2000)[edytuj | edytuj kod]

Trish Stratus (z prawej) i Val Venis (z lewej) w 2000

Jej zdjęcia, które pojawiały się na okładkach licznych czasopism, gdy pracowała jako modelka, zwróciły uwagę organizacji wrestlingu World Wrestling Federation, która podpisała kontrakt ze Stratigias w 1999. Jej treningiem zajmował się Ron Hutchison[3]. Stratus była pierwszą modelką, którą WWF postanowiło wytrenować na wrestlerkę. Pozytywny odbiór jej postaci zachęcił firmę do częstszego trenowania modelek na wrestlerki[4]. Jej finisher nazywał się Stratusfaction[1].

19 marca 2000 Stratigas debiutowała w programie Sunday Night Heat pod pseudonimem Trish Stratus. Szybko zwróciła uwagę na również pochodzącego z Kanady wrestlera Testa, którego zachęciła do utworzenia tag teamu T&A z Albertem. Sama była ich menedżerką. Na gali Backlash drużyna odniosła swoje pierwsze znaczące zwycięstwo, pokonując The Dudley Boyz. W czerwcu Stratus przekonała innego Kanadyjczyka, Vala Venisa, aby dołączył do tag teamu. Wkrótce sama po raz pierwszy wzięła udział w walce jako zawodniczka, pomagając T&A pokonać Litę i The Hardy Boyz. W rywalizacji z Litą Trish Stratus pomagała Stephanie McMahon-Helmsley, która poprosiła swojego męża Triple H-a o lekcje wrestlingu dla Stratus. Gdy jednak McMahon nakryła Stratus i Triple H-a w kompromitującej pozycji, obie wrestlerki pokłóciły się[3].

W międzyczasie Val Venis zdobył mistrzostwo Intercontinental i bronił go razem z Trish Stratus w walce typu mixed match przeciwko Eddiemu Guerrero oraz Chynie na gali SummerSlam. Stratus została skutecznie przypięta przez Chynę, więc Venis stracił mistrzostwo i winiąc za to Stratus, zakończył z nią w współpracę[3].

Nie mając już sojuszników, Trish Stratus związała się z prezesem WWF, Vince'em McMahonem. Prezes zdradzał z nią swoją żonę Lindę McMahon, która w tym czasie w kayfabe była w stanie śpiączki. McMahon traktował swoją nową partnerkę przedmiotowo. Pewnego razu kazał jej się rozebrać do bielizny w środku ringu, stanąć na czworaki i zaszczekać jak pies, a ona spełniła jego zachciankę. Vince McMahon sabotował partnerkę także w czasie jej walki przeciwko córce prezesa, Stephanie McMahon. W końcu Stratus się zbuntowała, spoliczkowała szefa na gali WrestleMania X-Seven i zerwała z nim[3].

Pierwsze panowania mistrzowskie i rywalizacja z Victorią (2001–2003)[edytuj | edytuj kod]

Przez krótki czas była menedżerką Big Showa. Wkrótce zdecydowała się skoncentrować na własnej karierze wrestlerskiej. W 2001 na gali Survivor Series wygrała sześcioosobowy pojedynek przeciwko Jazz, Jacqueline, Ivory, Molly Holly oraz Licie i wygrała zwakowane wówczas mistrzostwo WWF Women's Championship[3].

W lutym 2002 Jazz pokonała ją w walce o mistrzostwo WWF Women's Championship. Następnie Stratus pokonała Crash Holly w walce o WWE Hardcore Championship. Chwile później została zaatakowana, ciśnięta o stół przez Bubbę Dudleya i przypięta przez Stevena Richardsa, na rzecz którego natychmiast straciła mistrzostwo. Tydzień później pokonała Jazz i odzyskała WWE Women's Championship. Jej główną przeciwniczką w czasie drugiego panowania była Molly Holly, która przejęła mistrzostwo po wygranej walce 23 czerwca. Wkrótce Stratus stała się celem nowej wrestlerki Victorii, która oskarżała rywalkę o zdradę, gdy obie pracowały jako modelki fitness. 22 września Stratus odzyskała mistrzostwo kobiet, pokonując Holly, a na gali Survivor Series przegrała je w walce z Victorią[3].

W 2003 na gali WrestleMania XIX Stratus pokonała mistrzynię kobiet Victorię oraz drugą pretendentkę do tytułu Jazz i przejęła mistrzostwo WWE Women's Championship. Posiadała je do gali Backlash, kiedy została pokonana przez Jazz. Wkrótce w WWE debiutowała Gail Kim, z którą Stratus utworzyła tag team. Nowicjuszka jednak szybko zwróciła się przeciwko swojej partnerce i stworzyła nową drużynę z Molly Holly. Aby z nimi rywalizować, Stratus utworzyła własny tag team z powracającą po przerwie Litą[3].

Rywalizacja z Chrisem Jericho i Christianem (2004)[edytuj | edytuj kod]

Wrestlerzy Chris Jericho i Christian w dzieciństwie założyli się o to kto pierwszy prześpi się z diwą WWE. Gdy dorośli i rozpoczęli pracę w tej organizacji wrestlingu, Jericho wybrał sobie na cel Trish Stratus, a Christian Litę. Gdy kobiety dowiedziały się o zakładzie, obraziły się, co doprowadziło do walki tag teamów na gali Armageddon[3]. Mężczyźni pokonali zawodniczki[5].

Chris Jericho w końcu wyznał Trish Stratus, że darzy ją prawdziwym uczuciem, co doprowadziło do sporu między nim, a Christianem. Obaj zmierzyli się w 2004 na gali Wrestlemania XX. Stratus służyła Jericho jako menedżerka, ale zdradziła go i pomogła wygrać Christianowi. Jericho poprzysiągł zemstę, gdy był bity i poniżany w ringu przez Trish Stratus, Christiana i Tysona Tomko. Stratus wkrótce została menedżerką tego ostatniego[3].

Rywalizacja z Litą (2004–2005)[edytuj | edytuj kod]

Trish Stratus w 2005

13 czerwca 2004 na gali Badd Blood Trish Stratus wygrała czteroosobową walkę o mistrzostwo kobiet WWE. Pokonała w niej Victorię, Litę i Gail Kim. Jesienią rywalizowała z Litą, która pokonała ją i przejęła mistrzostwo 6 grudnia[3].

9 stycznia 2005 na gali New Year's Revolution Stratud pokonała Litę i po raz szósty została mistrzynią kobiet WWE[5]. W tym czasie Lita była związana z wrestlerem Kane'em, którego nazywano wielką czerwoną maszyną. Zaatakował on Stratus manewrem Chokeslam w Toronto, w jednym z odcinków Raw, doprowadzając ją w kayfabe do kontuzji szyi. Lita natomiast zaczęła trenować Christy Hemme, aby ta mogła wyzwać Status na pojedynek o mistrzostwo. Próba zdobycia tytułu przez Hemme zakończyła się niepowodzeniem. Aby bronić się przed Kane'em Stratus poprosiła o pomoc Viscerę. Wrestler zgodził się, ale zrezygnował z dalszej pomocy po przegranej walce przeciwko Kane'owi na Backlash[3]. Po walce Stratus miała pretensje do Viscery i zwyzywała go, więc urażony Viscera przydusił ją, a potem zmiażdżył manewrem Splash[6].

Rywalizacja z Mickie James (2005–2006)[edytuj | edytuj kod]

Po ataku Viscery Stratus była niedyspozycyjna do września 2005. Po powrocie pomagała zwyciężczyni Diva Search, Ashley, w walkach przeciwko Victorii, Torrie Wilson i Candice Michelle. Wkrótce Stratus zyskała uwagę nowej wrestlerki WWE, Mickie James, która nazywała siebie największą fanką Stratus i była nią zainteresowana seksualnie[3].

W 2006 Stratus ostatecznie odrzuciła zaloty prześladującej ją Mickie James, więc doszło między nimi do rywalizacji. Na gali WrestleMania 22 James pokonała Stratus w walce o mistrzostwo kobiet. Pojedynek rewanżowy miał miejsce na Backlash. James została zdyskwalifikowana, bo dusiła Stratus, ale ze względu na sposób przegranej zachowała pas mistrzowski. Ponadto Stratus zwichnęła ramię w czasie walki i nie brała udziału w walkach jako zawodniczka przez sześć tygodni rehabilitacji medycznej. Zamiast tego tymczasowo była menedżerką Beth Phoenix, która rywalizowała wówczas z James. Sama powróciła do walk 26 czerwca, kiedy stoczyła przegrany pojedynek przeciwko James. Później przez krótki czas rywalizowała razem z Carlito przeciwko Melinie i Johnny'emu Nitro[3].

Zakończenie kariery (2006)[edytuj | edytuj kod]

21 sierpnia 2006 Stratus pokonała Victorię w walce o pierwszeństwo do starania się o mistrzostwo kobiet. Mistrzynią była wówczas Lita. Wkrótce oświadczono, że Stratus zamierza przejść na emeryturę. 17 września na gali Unforgiven, w swoim rodzinnym mieście Toronto, Stratus pokonała Litę i zdobyła mistrzostwo WWE Women’s Championship po raz siódmy, co było rekordowym osiągnięciem. Stratus otrzymała owację na stojąco i pożegnała się z publicznością, natychmiast wakując mistrzostwo[3].

Występy w WWE po zakończeniu kariery[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu stałej kariery wrestlerki, Stratus wielokrotnie pojawiała się gościnnie w programach WWE. Wzięła między innymi w pierwszej głównej walce kobiet na Royal Rumble i w pierwszej w pełni kobiecej gali WWE Evolution[7].

6 kwietnia 2013 dołączyła do galerii sławy WWE Hall of Fame[7]. W momencie dołączenia byłą najmłodszą osobą wprowadzoną do tej galerii[8]. Została wprowadzona przez Stephanie McMahon[9].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 2006 poślubiła Rona Frisco, z którym umawiała się od czasów liceum. Mają dwójkę dzieci[10]. Lita została matką chrzestną pierwszego syna Stratus, Maximusa[7].

Jest greckiego pochodzenia[11], a jej babcia była Polką[12].

Mistrzostwa i osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Trish Stratus prezentująca mistrzostwo WWE Women’s Championship

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Trish Stratus, Cagematch.net [dostęp 2019-04-28] (ang.).
 2. Trish Stratus, WWE [dostęp 2019-04-28] (ang.).
 3. a b c d e f g h i j k l m n o Trish Stratus, Canoe.com [dostęp 2019-04-28] (ang.).
 4. Top 15 Little Known Facts About Trish Stratus, TheSportster, 25 lipca 2015 [dostęp 2019-04-30] (ang.).
 5. a b Trish Stratus, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-28] (ang.).
 6. WWE Backlash (2005). WWE Backlash. 92:00 minuta.
 7. a b c Trish Stratus, Online World of Wrestling [dostęp 2019-04-30] (ang.).
 8. Hall of Fame, www.trishstratus.com [dostęp 2019-04-30] (ang.).
 9. Jon Waldman, Exclusive: Names on Trish's HOF scroll revealed; DVD available 5/14, TrishStratus.com, 13 maja 2013 [dostęp 2019-04-30] (ang.).
 10. Chris Roberts, 15 Wrestlers That Kept The Same Relationship Their Entire Career, TheSportster, 22 kwietnia 2018 [dostęp 2019-04-30] (ang.).
 11. Trish Stratus, From a Greek gal, I can tell u, @RealGreekTweet is the real deal! Great food! @ToniaBuxton @VisitBankside @AmyDumaspic.twitter.com/B18t9aPuzu, Twitter, 2015 [dostęp 2019-04-30] (ang.).
 12. Trish Stratus, Trish Stratus na Instagramie: „They say I have a lot of my Babcia's traits ... This is the kind of lady she was! How amazing is this?! With her shoes on and all!…”, Instagram, 3 lipca 2015 [dostęp 2019-04-30] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]