Trolejbusy we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trolejbusy we Wrocławiu
Dane ogólne
Lokalizacja Wrocław
Rodzaj transportu trolejbus
Data uruchomienia 1912
Data likwidacji 1913 lub 1914
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
4,4 km
Liczba linii 1
Inne informacje
Operator Gleislose Bahn Brockau GmbH

Trolejbusy we Wrocławiu – we Wrocławiu linia trolejbusowa istniała jedynie rok.

16 lub 20 marca 1912 firma Gleislose Bahn Brockau GmbH (Kolej Bezszynowa Brochów Spółka z o.o.) uruchomiła linię z Wilczego Kąta (od zajezdni tramwajowej przy ul. Krakowskiej) do Brochowa. Linia liczyła 4,4 km. Z powodu trudności technicznych już w 1913 r. (wedle innych źródeł dopiero w 1914) linię zlikwidowano.

Linię trolejbusową zbudowało przedsiębiorstwo Gleislose Lloydbahnen Köhlers Bahnpatente GmbH z Bremy, które stosowało rzadko spotykaną sieć trakcyjną własnego systemu (System Lloyd-Köhler). Dwa przewody trakcyjne znajdowały się jeden nad drugim, nie zaś obok siebie jak w znakomitej większości trolejbusowych systemów trakcyjnych (z tych najpopularniejszy to system Schiemanna). Łącznie z podwrocławską linią zbudowano tylko pięć linii lub sieci tego typu, pozostałe cztery w Arsten, Bremie, Ludwigsburgu oraz w Stockporcie.

W czasie II wojny światowej powrócono do koncepcji uruchomienia we Wrocławiu trolejbusów, które miały połączyć obecny Plac Kromera z Psim Polem. Planów tych jednak nie zrealizowano.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]