Tropiciel śladów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tropiciel Śladów
The Pathfinder, or The Inland Sea
Ilustracja
Scena z powieści na znaczku poczty ZSRR z 1989 roku
Autor James Fenimore Cooper
Tematyka Brytyjska wojna z Indianami i Francuzami
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1840
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1928

Tropiciel Śladów (ang. The Pathfinder, or The Inland Sea) – powieść przygodowa amerykańskiego pisarza Jamesa Fenimore'a Coopera. Trzecia z cyklu Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka, wydana w 1840 roku. W Polsce po raz pierwszy ukazała się w 1928 roku.

Powieść była ekranizowana w 1969 w Niemczech, w 1973 w Wielkiej Brytanii, w 1973 w ZSRR, w 1993 na Węgrzech oraz w 1952 i 1996 w Stanach Zjednoczonych[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się w połowie XVIII wieku w kolonialnej jeszcze Ameryce, podczas wojny między Anglią i Francją, nad brzegami i na wodach jeziora Ontario. Niewielki oddział żołnierzy wysłany z angielskiego fortu, wspierany przez Natty Bumppo zwanego Tropicielem Śladów - doskonałego zwiadowcę i myśliwego, walczy ze sprzymierzonymi z Francją Irokezami. W czasie żeglugi po jeziorze, podczas podchodów i zasadzek plany walczących krzyżuje i splata tocząca się równocześnie rywalizacja kilku mężczyzn z wrogich sobie obozów o względy pięknej Mabel, córki angielskiego sierżanta. Opisywane wydarzenia obfitują w przykłady poświęcenia i podłości, lojalności i zdrady.

Książka zawiera rozbudowane opisy przyrody, zwłaszcza jeziora Ontario, które zdaje się być właściwym bohaterem powieści.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Find - IMDb, imdb.com [dostęp 2017-11-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Nowy słownik literatury dla dzieci i młodzieży, Krystyna Kuliczkowska (red.), Barbara Tylicka (red.), Izabella Jastrzębska-Okoń, Warszawa: „Wiedza Powszechna”, 1979, ISBN 83-214-0018-3, OCLC 69343511.