Tropidia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tropidia
Ilustracja
Tropidia curculigoides
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina storczykowate
Podrodzina epidendronowe
Rodzaj Tropidia
Nazwa systematyczna
Tropidia Lindley
Edwards's Bot. Reg. 19: t. 1618 (1833)[2].
Typ nomenklatoryczny
Tropidia curculigoides Lindl.[3]
Synonimy
 • Chloidia Lindley;
 • Cnemidia Lindley;
 • Govindooia Wight;
 • Muluorchis J. J. Wood;
 • Schoenomorphus Thorel ex Gagnepain.[4]

Tropidiarodzaj roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Obejmuje 32 gatunki[5]. Zasięg rodzaju obejmuje Azję południowo-wschodnią, gdzie występuje najwięcej gatunków, kilka rośnie w Australii i Oceanii, a jeden także w Ameryce Południowej i Środkowej. Przedstawiciele rodzaju występują w południowo-wschodnich i południowo-centralnych Chinach w prowincjach Hajnan oraz w Tybecie, w Japonii, Tajwanie, w indyjskim stanie Asam, w Bangladeszu, na Sri Lance, w Kambodży, Laosie, Tajlandii, Wietnamie, Mjanmie, na Jawie i Borneo, Filipinach, Sumatrze, w Nowej Gwinei, w północnych stanach Australii, Samoa, Vanuatu. Jeden gatunek z tego rodzaju (Tropidia polystachya[6]) występuje także w Ameryce Południowej i Środkowej, w takich krajach jak: Meksyk, Kuba, Bahamy, Dominikana, Haiti, Jamajka, Portoryko, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, w tym na Wyspach Galapagos[7].

Rośliny z rodzaju Tropidia są storczykami naziemnymi rosnącymi w runie cienistych lasów, zwykle wśród opadłych liści oraz na glebach gliniastych. Dwa gatunki są bezlistne i bez chlorofilu – czerpią substancje odżywcze od grzybów, na których pasożytują. Związki z grzybami są przypisywane także innym gatunkom posiadającym specyficzne, bulwkowate zgrubienia na korzeniach[7].

W 1984 Lawler zaobserwował, że wywar z korzeni gatunku Tropidia curculigoides w Azji jest wykorzystywany do leczenia biegunki, zaś wywar z całej rośliny do leczenia malarii[7].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Rośliny naziemne, zielone lub bez chlorofilu. Rozrastają się za pomocą tęgich[4], ale krótkich kłączy, stąd zwykle tworzą kępy[6]. Korzenie drutowate, włókniste, rozgałęzione, czasem ze zgrubieniami. Łodyga sztywna (trzcinowata), gładka, wyprostowana i często rozgałęziona[7][4][6].
Liście
Jajowate do wąskolancetowatych, zaostrzone, od dwóch do kilku[7]. U nasady zwężone w formę pochwy obejmującej łodygę[4].
Kwiaty
Skupione po kilka do wielu w szczytowych, rzadziej wyrastających z kątów górnych liści[6] i raczej krótkich[4] kwiatostanach groniastych lub wiechowatych. Kwiaty są odwrócone lub nie, raczej niewielkie[4]. Listki okwiatu podobnej długości, boczne często stykają się na pewnej długości. Warżka z krótką ostrogą lub bez, łódeczkowata, często przewężona w środku, z częścią wierzchołkową (epichilem) rozszerzoną, zaostrzoną i mniej lub bardziej podwiniętą. Prętosłup krótki, prosty, krótszy od warżki, z okazałym rostellum. Pylnik wzniesiony, złożony z dwóch dwudzielnych pyłkowin umocowanych na małym, jajowatym viscidium. Zalążnia cylindryczna[7][4].
Owoce
Cylindryczno-jajowate torebki z sześcioma żebrami[7].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj sklasyfikowany do podrodziny epidendronowych (Epidendroideae) z rodziny storczykowatych (Orchidaceae), rząd szparagowce (Asparagales) w obrębie roślin jednoliściennych[3][8].

Wykaz gatunków[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2016-01-01].
 2. Index Nominum Genericorum (ING). Smithsonian Institution. [dostęp 2016-01-01].
 3. a b Tropidia. Tropicos.org. [dostęp 2016-01-01].
 4. a b c d e f g Tropidia Lindley. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2016-01-03].
 5. a b Tropidia. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2016-01-01].
 6. a b c d James D. Ackerman, Tomotris Rafinesque: Tropidia Lindley. W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2016-01-03].
 7. a b c d e f g Tropidia. e-Monocot.org. [dostęp 2016-01-01].
 8. Tropidia. Kew Royal Botanic Gardens. [dostęp 2016-01-01].