Trouble T Roy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trouble T Roy
Imię i nazwisko Troy Dixon
Data i miejsce urodzenia 19 października 1967
Mount Vernon, Nowy Jork, USA
Data i miejsce śmierci 15 lipca 1990
Indianapolis, Indiana, USA
Przyczyna śmierci upadek z wysokości
Gatunki hip-hop
Zawód b-boy, raper
Aktywność 1987–1990
Wydawnictwo Uptown Records
Zespoły
Heavy D & the Boyz

Troy Dixon (ur. 19 października 1967, zm. 15 lipca 1990[1], lepiej znany pod pseudonimem artystycznym Trouble T Roy) był tancerzem hip-hopowym i raperem, członkiem formacji Heavy D & the Boyz w latach 1987-1990.

15 lipca 1990 roku, w wieku 22 lat Dixon zmarł po nieszczęśliwym wypadku. Podczas trasy koncertowej w Indianapolis, Dixon wraz z grupą spędzali wolny czas na zabawie wspinając się na rampę. Chwilę później raper stracił równowagę i spadł na głowę z wysokości około drugiego piętra. Został zabrany do szpitala, gdzie później zmarł[2].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W 1991 roku kolega z zespołu rapera, Heavy D zadedykował swój album Peaceful Journey ku pamięci Dixona.

Duet Pete Rock & CL Smooth zadedykował swój utwór „They Reminisce Over You (T.R.O.Y.)” Trouble T-Royowi. Pete Rock w 2007 roku w wywiadzie dla The Village Voice opowiedział o genezie powstania utworu mówiąc:

Miałem przyjaciela, który już odszedł co było szokiem dla mojego otoczenia. Czułem lekkie przygnębienie, gdy skończyłem ten beat. Do dnia dzisiejszego nie mogę uwierzyć, że przeszedłem przez to co wtedy czułem. Myślę, że zrobiłem to dla mojego kumpla. Gdy znalazłem płytę Toma Scotta, usłyszałem coś niesamowitego co dotknęło mnie i sprawiło, że się popłakałem. Ten utwór miał tak przepiękny bas i od tego zacząłem [tworzyć utwór]. Znalazłem potem inne dźwięki i usłyszałem saksofon i użyłem go. Następnie sam wiesz. Miałem już gotowy przepiękny beat. Kiedy skończyłem miksować całość, był ze mną Charlie Brown z grupy Leaders of the New School i obaj zaczęliśmy płakać[3][4].

W 1990 roku, grupa muzyczna Guy wspomniała o nim w utworze „Long Gone”, który znalazł się na albumie The Future.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Trouble T-Roy - Music Biography, Streaming Radio and Discography - AllMusic (ang.). AllMusic. [dostęp 2015-06-29].
  2. R.I.P. Trouble T-Roy: Family & Friends Still Reminisce 20 Years Later - XXL (ang.). magazyn XXL. [dostęp 2015-06-29].
  3. The Dirty Heartbeat of the Golden Age - Village Voice (ang.). The Village Voice. [dostęp 2015-06-30].
  4. Oryginalny cytat: I had a friend of mine that passed away, and it was a shock to the community. I was kind of depressed when I made it. And to this day, I can't believe I made it through, the way I was feeling. I guess it was for my boy. When I found the record by Tom Scott, basically I just heard something incredible that touched me and made me cry. It had such a beautiful bassline, and I started with that first. I found some other sounds and then heard some sax in there and used that. Next thing you know, I have a beautiful beat made. When I mixed the song down, I had Charlie Brown from Leaders of the New School in the session with me, and we all just started crying