Trumpler 14

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trumpler 14
Centrum gromady Trumpler 14 (ESO)
Centrum gromady Trumpler 14 (ESO)
Dane obserwacyjne (J2000)
Gwiazdozbiór Kil
Typ otwarta
Rektascensja 10h 43m 54s
Deklinacja -59° 33′
Odległość 8000 ly
Alternatywne oznaczenia
Collinder 230, C 1041-593, vdBH 102,
[KPR2004b] 263

Trumpler 14 (również Collinder 230) – młoda gromada otwarta znajdująca się w mgławicy Carina w konstelacji Kila, w odległości około 8000 lat świetlnych od Ziemi. Została skatalogowana przez Roberta Trumplera w jego katalogu jako Trumpler 14.

Gromada Trumpler 14 jest najmłodszą z kilku masywnych gromad znajdujących się w obrębie Mgławicy Carina. Ma ona zaledwie około 500 tys. lat. Jest to stosunkowo duża gromada, co widać na zdjęciach wykonanych przez Europejskie Obserwatorium Południowe z wykorzystaniem optyki adaptatywnej teleskopu VLT. Centrum Trumpler 14 jest również jednym z najbardziej zagęszczonych gwiazdami obszarów w obrębie Mgławicy Carina. W obszarze tym doliczono się blisko 2000 gwiazd o masach od 1/10 do kilkudziesięciu mas Słońca znajdujących się na obszarze około 6 lat świetlnych, czyli w odległości tylko nieznacznie większej niż odległość od Słońca do najbliższej gwiazdy.

Gromada Trumpler 14 jest niezwykła, gdyż zawiera różne rodzaje gwiazd. Kilka z nich to biało-niebieskie, gorące i masywne gwiazdy, które swym intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym oraz silnym wiatrem gwiezdnym oświetlają i ogrzewają otaczający je gaz i pył. Te gorące i masywne gwiazdy szybko spalają cały swój zapas paliwa i już za kilka milionów lat ich ewolucja zakończy się wybuchem supernowej. Kilka innych to pomarańczowe gwiazdy kontrastujące z niebieskimi. Jednak w rzeczywistości te gwiazdy znajdują się za gromadą, a ich barwa jest skutkiem absorpcji niebieskiej części widma przez zasłonę pyłu i gazu Mgławicy Carina.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]