Truxtun Hare

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Truxtun Hare
Ilustracja
Hare w 1904
Data i miejsce urodzenia 12 października 1878 
Filadelfia
Data i miejsce śmierci 2 lutego 1956
Radnor
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone
Igrzyska olimpijskie
srebro Paryż 1900 lekkoatletyka
(rzut młotem)
brąz Saint Louis 1904 lekkoatletyka
(all-around)

Thomas Truxtun[1] Hare (ur. 12 października 1878 w Filadelfii, zm. 2 lutego 1956 w Radnor w Pensylwanii) – amerykański sportowiec, dwukrotny medalista olimpijski w konkurencjach lekkoatletycznych.

Chociaż zdobywał medale olimpijskie jako lekkoatleta, studiując na Uniwersytecie Pensylwanii uprawiał wiele sportów. Był przez kilka lat zawodnikiem futbolu akademickiego na pozycji guard. W latach 1897-1900 był wybierany do drużyny najlepszych zawodników sezonu. Był również wyróżniającym się łucznikiem.

Jako lekkoatleta wystąpił na igrzyskach olimpijskich w 1900 w Paryżu w trzech konkurencjach. W rzucie młotem zajął 2. miejsce, w pchnięciu kulą był ósmy, a w rzucie dyskiem nie udało mu się oddać ważnego rzutu.

Hare na igrzyskach w 1900

Na igrzyskach olimpijskich w 1904 w Saint Louis startował w all-around, poprzedniku dziesięcioboju. Zajął w tej konkurencji 3. miejsce.

Hare ukończył studia prawnicze. Pracował w tym zawodzie do emerytury w 1941. Był także poetą; opublikował 8 tomów wierszy dla dzieci. W Filadelfii był znany jako działacz zajmujący się sprawami publicznymi, przez zasiadanie w wielu radach, m.in. szpitala Bryn Mawr.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Drugie imię jest niekiedy pisane jako "Truxton".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]