Trzeci poziom ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce (1948/1949)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poziomy rozgrywkowe w sezonie
1949
Rozgrywki P Nazwa
Centralne I I liga
II II liga
Okręgowe
(20 okręgów)
III A klasa
IV B klasa
V C klasa
Klasa A 1948/49
1947/48 1949/50
Szczegóły rozgrywek
Liczba zespołów co najmniej 190 w 20 okręgach

Mistrzostwa Klasy A (1948/49) rozgrywane były w 20 okręgach. Po utworzeniu II ligi, rozgrywki okręgowe odbywały się na trzecim poziomie rozgrywek. Mistrzowie okręgów grali w dwu etapowych eliminacjach o prawo gry w II lidze.

Mistrzostwa Klasy A[edytuj | edytuj kod]

Szczegółowe wyniki podane są w Suplemencie[1] do "Klubowej historii polskiej piłki nożnej".

Białystok[edytuj | edytuj kod]

Bydgoszcz[edytuj | edytuj kod]

Częstochowa[edytuj | edytuj kod]

Gdańsk[edytuj | edytuj kod]

Już po zakończeniu mistrzostw doszło do połączenia Gromu z Gedanią Gdańsk. Nowy klub przyjął nazwę Kolejarz Gdańsk.

Katowice[edytuj | edytuj kod]

Kielce[edytuj | edytuj kod]

Kraków[edytuj | edytuj kod]

Lublin[edytuj | edytuj kod]

Łódź[edytuj | edytuj kod]

Olsztyn[edytuj | edytuj kod]

Opole[edytuj | edytuj kod]

Poznań[edytuj | edytuj kod]

Przemyśl[edytuj | edytuj kod]

Radom[edytuj | edytuj kod]

Rzeszów[edytuj | edytuj kod]

Siedlce[edytuj | edytuj kod]

Sosnowiec[edytuj | edytuj kod]

Szczecin[edytuj | edytuj kod]

Warszawa[edytuj | edytuj kod]

Wrocław[edytuj | edytuj kod]

Drugi etap[edytuj | edytuj kod]

Zespoły przydzielone zostały do poszczególnych grup zgodnie z kluczem geograficznym[2].
Do grupy finałowej awansowali zwycięzcy grup.

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kolejarz Budowlani Resovia Stal
Kolejarz Przemyśl
1:1 3:0 4:3
Budowlani Kraków 4:3
3:0 (wo) 5:0
Resovia Rzeszów 2:2 5:1
3:1
Stal Starachowice 0:1 3:1 3:3

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Kolejarz Przemyśl 6 8 14-10 3-2-1 awans do grupy finałowej
2 Budowlani Kraków 6 7 15-12 3-1-2
3 Resovia Rzeszów 6 6 13-13 2-2-2
4 Stal Starachowice 6 3 10-17 1-1-4

Grupa II[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Stal S. Górnik Stal B. Ogniwo
Stal Sosnowiec
1:0 4:0 3:2
Górnik Janów 2:0
1:0 5:0
Stal Bobrek 0:1 1:0
2:2
Ogniwo Wrocław 0:1 6:3 0:1

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Stal Sosnowiec 6 10 10-4 5-0-1 awans do grupy finałowej
2 Górnik Janów 6 6 11-8 3-0-3
3 Stal Bobrek 6 5 4-8 2-1-3
4 Ogniwo Wrocław 6 3 10-15 1-1-4

Grupa III[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kolejarz B. Polonia Pionier Kolejarz G.
Kolejarz Bydgoszcz
3:2 3:0 x (1:1)
Polonia Leszno 3:2
1:1 x (2:5)
Pionier Szczecin 0:4 1:9
x (1:8)
Kolejarz Gdańsk x (2:3) x (7:2) x (5:0)

x - mecz unieważniony

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Kolejarz Bydgoszcz 4 9 12-5 3-0-1 awans do grupy finałowej
2 Polonia Leszno 4 5 15-7 2-1-1
3 Pionier Szczecin 4 1 2-17 0-1-3
4 Kolejarz Gdańsk wycofany

Kolejarz Bydgoszcz zgłosił naruszenie[3] prawa w fuzji Gromu Gdynia i Gedanii Gdańsk, z której powstał Kolejarz Gdańsk. PZPN uznał ten protest już po zakończeniu rozgrywek i unieważnił wszystkie mecze rozegrane przez Kolejarza Gdańsk[4].

Grupa IV[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Włókniarz Unia Concordia Sparta
Włókniarz Częstochowa
0:0 4:2 5:0
Unia Pionki 1:3
4:3 3:1
Concordia Piotrków Tryb. 0:1 2:1
4:2
Sparta Zamość 2:1 0:2 0:4

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Włókniarz Częstochowa 6 9 14-5 4-1-1 awans do grupy finałowej
2 Unia Pionki 6 7 11-9 3-1-2
3 Concordia Piotrków Trybunalski 6 6 15-12 3-0-3
4 Sparta Zamość 6 2 5-19 1-0-5

Grupa V[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kolejarz Znicz Gwardia Orlęta
Kolejarz Olsztyn
3:1 5:1 5:1
Znicz Pruszków 5:0
3:0 9:0
Gwardia Białystok 0:2 1:0
6:1
Orlęta Łuków 0:4 0:8 1:3

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Kolejarz Olsztyn 6 10 19-8 5-0-1 awans do grupy finałowej
2 Znicz Pruszków 6 8 26-4 4-0-2
3 Gwardia Białystok 6 6 11-12 3-0-3
4 Orlęta Łuków 6 0 3-35 0-0-6

Grupa finałowa[edytuj | edytuj kod]

Awans do II ligi uzyskały 4 najlepsze zespoły.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Stal Kolejarz B. Włókniarz Kolejarz P. Kolejarz O.
Stal Sosnowiec
2:1 2:0 5:0 6:1
Kolejarz Bydgoszcz 4:4
7:2 4:1 5:2
Włókniarz Częstochowa 0:4 2:0
5:1 1:0
Kolejarz Przemyśl 2:1 0:1 3:0
2:0
Kolejarz Olsztyn 0:2 4:2 1:1 1:1

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp Nazwa klubu Mecze Punkty Bramki Z-R-P Uwagi
1 Stal Sosnowiec 8 13 26-8 6-1-1 awans do II ligi
2 Kolejarz Bydgoszcz 8 9 24-17 4-1-3 awans do II ligi
3 Włókniarz Częstochowa 8 7 11-18 3-1-4 awans do II ligi
4 Kolejarz Przemyśl 8 7 10-17 3-1-4 awans do II ligi
5 Kolejarz Olsztyn 8 4 9-20 1-2-5

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]