Trzeci poziom ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce (1960)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzeci poziom ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce 1960
1959 1960/1961
Szczegóły rozgrywek
Liczba meczów 66
Bramki 197 (2,98 na mecz)

W sezonie 1960 nie odbywały się rozgrywki na poziomie makroregionalnym, trzeci poziom rozgrywkowy stanowiły rozgrywki lig okręgowych.

Sezon zasadniczy[edytuj | edytuj kod]

Rzeszów[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Resovia 22 38 18 2 2 52 18
2 Krośnianka Krosno 22 26 11 4 7 36 21
3 Czuwaj Przemyśl 22 23 45 29
4 Stal Dębica 22 22 37 32
5 JKS Jarosław 22 22 37 37
6 Polonia Przemyśl 22 21 34 32
7 Walter Rzeszów 22 21 24 31
8 Stal Stalowa Wola 22 20 27 28
9 Górnik Gorlice 22 19 34 18
10 Stal Ib Mielec 22 18 27 35
11 Stal Ib Rzeszów 22 18 6 6 10 24 40
12 Polna Przemyśl 22 16 6 4 11 26 44
Legenda:
eliminacje o awans do II ligi
degradacja do klasy A
  • Triumfator rozgrywek zakwalifikował się do eliminacji o II ligę, a dwie ostatnie drużyny zostały zdegradowane do klasy A 1960/1961[1].
  • Klasyfikacja strzelców: 1. Tadeusz Pudrzyński (Krośnianka) – 17 goli, 2. Maksymilian Komurkiewicz (Górnik) i Edward Kwiatkowski – 14 goli (ex aequo)[2].

Eliminacje do II ligi[edytuj | edytuj kod]

W przeprowadzonych eliminacjach zwycięzca każdej z sześciu grup awansował do rundy finałowej, w której dwa pierwsze miejsca zapewniały awans do II ligi 1961.

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Górnik Konin 4 4 1 2 1 6 5
2 Lechia Szczecinek 4 4 1 2 1 7 6
3 Czarni Żagań 4 4 4 2 0 5 7

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
Górnik Konin Lechia Szczecinek Warmia Olsztyn
Górnik Konin
1:1 2:0
Lechia Szczecinek 2:2
4:1
Czarni Żagań 2:1 2:0

Grupa II[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Arka Gdynia 4 7 3 1 0 12 2
2 Pomorzanin Toruń 4 3 1 1 2 5 6
3 Zatoka Braniewo 4 2 1 0 3 4 13

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
Arka Gdynia Pomorzanin Toruń Zatoka Braniewo
Arka Gdynia
2:0 6:0
Pomorzanin Toruń 1:1
4:0
Zatoka Braniewo 1:3 3:0

Grupa III[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Unia Lublin 4 7 3 1 0 11 3
2 Lotnik Warszawa 4 5 2 1 1 8 4
3 Gwardia Białystok 4 0 0 0 4 2 14

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
Unia Lublin Lotnik Warszawa Zatoka Braniewo
Unia Lublin
1:0 5:1
Lotnik Warszawa 2:2
4:0
Gwardia Białystok 0:3 1:2

Grupa IV[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Hutnik Kraków 4 7 3 1 0 9 5
2 Resovia 4 3 1 1 2 4 8
3 Szombierki Bytom 4 2 1 0 3 7 7

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
Hutnik Kraków Resovia Rzeszów Szombierki Bytom
Hutnik Kraków
3:1 2:1
Resovia 1:1
2:0
Szombierki Bytom 2:3 3:0

Grupa V[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 AKS Chorzów 4 5 2 1 1 7 7
2 Błękitni Kielce 4 4 2 0 2 11 6
3 Skra Częstochowa 4 3 1 1 2 2 7

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
AKS Chorzów Błękitni Kielce Skra Częstochowa
AKS Chorzów
3:1 2:1
Błękitni Kielce 1:1
2:0
Skra Częstochowa 2:3 3:0

Grupa VI[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Górnik Wałbrzych 4 7 3 1 0 5 0
2 Włókniarz Pabianice 4 4 1 2 1 7 4
3 Stal Nysa 4 0 0 1 3 3 11

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
Górnik Wałbrzych Włókniarz Pabianice Stal Nysa
Górnik Wałbrzych
1:0 1:0
Włókniarz Pabianice 0:0
5:1
Stal Nysa 0:3 2:2

    = Awans do turnieju finałowego

Finał[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Lublinianka Lublin 10 13 6 1 3 14 5
2 Arka Gdynia 10 12 5 2 3 17 11
3 Hutnik Kraków 10 12 6 0 4 15 13
4 Górnik Wałbrzych 10 11 5 2 4 17 9
5 AKS Chorzów 10 9 3 3 4 12 14
6 Górnik Konin 10 3 1 1 8 7 30

    = Awans do II ligi

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
Lublinianka Lublin Arka Gdynia Hutnik Kraków Górnik Wałbrzych AKS Chorzów Górnik Konin
Lublinianka Lublin
4:0 0:1 2:0 0:0 3:1
Arka Gdynia 2:0
1:0 1:0 3:0 6:0
Hutnik Kraków 0:3 2:1
1:0 2:1 4:2
Górnik Wałbrzych 0:1 2:0 2:1
3:0 2:0
AKS Chorzów 1:0 2:2 2:1 2:2
4:0
Górnik Konin 0:1 1:1 1:3 1:6 1:0
  • Baraż: Arka Gdynia - Hutnik Kraków

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]