Trzepizury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzepizury
Dzielnica Blachowni
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat częstochowski
Gmina Blachownia
Miasto Blachownia
Wysokość 262 m n.p.m.
Nr kierunkowy (+48) 34
Kod pocztowy 42-290
Tablice rejestracyjne SCZ
Położenie na mapie Blachowni
Mapa lokalizacyjna Blachowni
Trzepizury
Trzepizury
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Trzepizury
Trzepizury
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Trzepizury
Trzepizury
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu częstochowskiego
Trzepizury
Trzepizury
Położenie na mapie gminy Blachownia
Mapa lokalizacyjna gminy Blachownia
Trzepizury
Trzepizury
Ziemia50°46′10″N 18°56′35″E/50,769536 18,942961
Portal Portal Polska

Trzepizury – jedna z integralnych części miasta Blachowni, do 1967 r. osobna wieś.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podczas lustracji województwa krakowskiego w 1606 roku podano istnienie osady Trzepizury nad rzeczką bez nazwy, składającej się z trzech domostw i karczmy.

W 1827 r. wieś posiadała 11 domów i 69 mieszkańców.

Trzepizury obok Blachowni, Wyrazowa i Błaszczyk wchodziły w skład tzw. "państwa zagórskiego", terenów należących do Benedykta Lemańskiego. Jego spadkobiercy sprzedali te tereny hrabiemu Guido Hencklowi von Donnersmarckowi, który ze sporym zyskiem w 1891 roku sprzedał dobra carowi Aleksandrowi III. Ziemie od chwili nabycia przez cara nosiły nazwę Dobra Ostrowy[1].

W 1892 r. wieś posiadała 16 domów, 110 mieszkańców, 162 morgi ziemi. W granicach Trzepizur leżała również osada leśna, gdzie znajdowały się 3 domy i 1 morga ziemi, osada straży pogranicznej (pracownicy komory celnej w Herbach) i osada karczmarza składały się z 2 domów, 8 mieszkańców i 2 mórg ziemi.

W 1894 r. zmarł car Aleksander III i cały majątek przejął car Mikołaj II. Na mocy jego rozkazu w dniu 17 czerwca 1899 roku dobra w Ostrowach otrzymał jego brat Michał Aleksandrowicz[1].

W pobliżu osady znajdował się drewniany kościółek z pustelnią, zamieszkiwaną zapewne przez zakonnika z Jasnej Góry[2]. Kościół był trójnawowy z sześcioma dużymi oknami w nawie bocznej, w prezbiterium posiadał trzy okna mniejsze z kolorowych szybek, w bocznej nawie znajdowała się lipowa figurka św. Franciszka z Asyżu. Kościół miał 12 m długości i 6 m szerokości (zapis o kościele pojawił się w katalogu diecezji włocławskiej z 1882 r.). Kościółek za zezwoleniem władz kościelnych rozebrano w 1906 r., a pustelnię jeszcze w XIX w.[2]

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Parafia rzymskokatolicka[edytuj | edytuj kod]

W XVIII i XIX w. wieś podlegała pod kościół św. Walentego w Konopiskach. Obecnie dzielnica w administracji kościoła katolickiego podlega parafii MB Królowej Polski i św. Michała Archanioła w Blachowni, w dekanacie Blachownia archidiecezji częstochowskiej.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica położona jest przy drodze krajowej nr 46, która przecina miejscowość na dwie części. Dawniej wieś, a obecnie dzielnica nadal ma charakter ulicówki. Przez dzielnicę przebiega zielony szlak rowerowy prowadzący z Korwinowa do Kruszyny. W obrębie leśnictwa w Trzepizurach znajduje się Bagienko w Pietrzakach będące użytkiem ekologicznym wchodzącym w obszar Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą. Użytek ten utworzony został w 2002 r. i zajmuje obszar 0,94 ha. Leśnictwo w Trzepizurach podlega Nadleśnictwu w Herbach. W Trzepizurach znajdują się zabytkowe budynki straży granicznej i karczmy.

Krzyż znajdujący się przy drodze nr 46 z 1934 r., w jego pobliżu znajdowała się pustelnia i drewniany kościół

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wielki Książę Michał Romanow w Hucie Blachownia - Blachownia i okolice, „Blachownia i okolice”, 1 października 2017 [dostęp 2017-10-12] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-13] (pol.).
  2. a b R.K., Miasto Blachownia - Parafia, historia, www.frassati.hg.pl [dostęp 2017-10-04].