Trzewiki rybaka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzewiki rybaka
The Shoes of the Fisherman
Ilustracja
Anthony Quinn w scenie z filmu
Gatunek dramat, film religijny
Rok produkcji 1968
Data premiery 14 listopada 1968
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 162 minuty
Reżyseria Michael Anderson
Scenariusz James Kennaway
John Patrick
Główne role Anthony Quinn
Laurence Olivier
Muzyka Alex North
Zdjęcia Erwin Hillier
Scenografia Edward C. Carfagno
George W. Davis
Kostiumy Orietta Nasalli-Rocca
Montaż Ernest Walter
Produkcja George Englund
Wytwórnia MGM
Dystrybucja MGM
Budżet 9 mln $
Nagrody
1969 — Złoty Glob za najlepszą muzykę oraz 3 nominacje

Trzewiki rybaka (ang. The Shoes of the Fisherman) – amerykański film obyczajowy z 1968 roku w reż. Michaela Andersona, na podstawie bestsellerowej powieści Morrisa Westa z 1963 roku pod tym samym tytułem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Arcybiskup lwowski Cyryl Lakota po wieloletnim pobycie w łagrach zostaje uwolniony i przyjeżdża do Rzymu. Tu, w nagrodę za swoją niezłomna postawę i cierpienia odniesione podczas zesłania, otrzymuje od Piusa XIII kapelusz kardynalski. Niespodziewanie jednak papież umiera. Konklawe kardynałów, ujęte pobożnością, mądrością i prostotą Cyryla, nieoczekiwanie jego właśnie osadza na Tronie Piotrowym. Nowy papież początkowo nie chce przyjąć funkcji, w końcu jednak poddaje się woli Pana. Pomimo wywyższenia jako papież Cyryl I wciąż jednak pozostaje sobą – pokornym sługą bożym. Czuły i wrażliwy na ludzkie sprawy, jednocześnie ciekawy świata, którego nie mógł poznawać podczas lat zesłania, nocami wymyka się z pałacu, by nieść posługę prostym ludziom, nawet innej wiary. Prawdziwej próbie jako głowa kościoła zostaje jednak poddany, gdy występuje jako mediator pomiędzy zwaśnionymi supermocarstwami. Dzięki swym przymiotom również z niej wychodzi zwycięsko.

Film o głębokim przesłaniu pacyfistycznym z bardzo nietypową, jak dla utartego wizerunku tego aktora (bezkompromisowego twardziela), główną rolą Anthony'ego Quinna. O pełnej ekspresji kreacji, jaką stworzył w tym filmie, pisano później: „Papież Zorba[1].

Role[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

41. ceremonia wręczenia Oscarów

26. ceremonia wręczenia Złotych Globów

  • Najlepsza muzyka – Alex North
  • Najlepszy dramat (nominacja)

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Film, pomimo dużego jak na owe czasy budżetu, gwiazdorskiej obsady, doskonałej scenografii i muzyki (nominowanej do Oscara) oraz szerokiej promocji, okazał się jednak kasową klapą. Dziś mało kto o nim już pamięta. Jego, wydawałoby się nieprawdopodobne przesłanie, było jednak prorocze – dziesięć lat później papieżem rzeczywiście został kardynał z Europy Środkowej[1].
  • Rolę kardynała Potockiego zagrał w filmie Dominik Morawski – późniejszy wieloletni korespondent prasowy ze Stolicy Apostolskiej, współpracownik paryskiej Kultury i Sekcji Polskiej BBC.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Konrad J. Zarębski: Trzewiki rybaka (pol.). W: Gazeta.pl [on-line]. 2007-11-01. [dostęp 2010-12-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]