Tuż przed tragedią

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tuż przed tragedią
Seconds from Disaster
Ilustracja
Gatunek dokumentalny
Oryginalny język angielski
Liczba odcinków 67
Liczba serii 6
Lista odcinków serialu Tuż przed tragedią
Produkcja
Produkcja National Geographic
Czas trwania odcinka 45–50 minut
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Stany Zjednoczone
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone National Geographic Channel
Polska National Geographic Channel
Lata emisji 2004–2007, 2011–2012
Status wznowiony
Format dźwięku stereo
Chronologia
Poprzednik Sejsmiczne sekundy
Kontynuacja Punkt krytyczny
Powiązane Katastrofa w przestworzach
Strona internetowa

Tuż przed tragediąserial dokumentalny, obrazujący niektóre katastrofy wywołane przez człowieka i kataklizmy ery współczesnej, analizując przyczyny i zdarzenia, które doprowadziły do tragedii. Obfituje on w wywiady, wspomnienia, testy i symulacje CGI, które odtwarzają widzom sekunda po sekundzie obraz tragedii.

Cechami charakterystycznymi serii są: chronologiczny ciąg wydarzeń (zgodnie z nazwą), użycie zaawansowanej technologii CGI do odtwarzania obrazów tragedii oraz animacje przypominające plany konstrukcyjne (ang. blueprint). Seria bardzo mało korzysta z dialogów między aktorami odgrywającymi postacie ofiar tragedii – główne kwestie wypowiada narrator i świadkowie.

Konstrukcja odcinka[edytuj | edytuj kod]

Każdy odcinek serii został nakręcony według stałego szablonu, który można zasadniczo podzielić na 5 części:

  • Scena otwierająca – krótki wstęp ukazujący ogólny obraz tragedii.
  • Czołówka wraz z charakterystyczną (czasem nieznacznie zmienianą) linią otwierającą:

Katastrofy nie zdarzają się same. Są skutkiem łańcucha krytycznych wydarzeń. Odtwórzmy je i przeanalizujmy – Tuż przed tragedią.

  • Dłuższa sekwencja odliczania do tragedii, po której następuje katastrofa. Jeszcze przed nią odcinek kilkakrotnie „cofa się”, aby ukazać tytułowe „tuż przed tragedią” z punktu widzenia różnych osób. Przez cały czas trwa odliczanie do tragedii. Pod koniec tej części zazwyczaj ukazuje się reakcje świadków i bliskich ofiar na wieść o katastrofie.
  • Część analityczna, w której zegar pokazujący godzinę zmienia się w zegar odliczający czas pozostały do tragedii. Zazwyczaj rozpoczyna się słowami:

Zaawansowane symulacje komputerowe zabiorą nas tam, gdzie nie dotrze żadna kamera – w samo serce katastrofy.

  • Podsumowanie wyników śledztwa oraz ukazanie całego przebiegu katastrofy wraz z nowymi danymi, rozpoczynające się słowami:

Wreszcie śledczy mogą odtworzyć łańcuch wydarzeń, który doprowadził do katastrofy.

Koniec serialu to zwykle opisywane przez świadków i uczestników tragedii odczucia z nią związane, oraz wykazanie czynów, które mają na celu uniknięcie podobnej katastrofy w przyszłości.

Zmiany w serii[edytuj | edytuj kod]

W sezonie drugim i trzecim zmieniono pewne elementy grafiki w stosunku do sezonu pierwszego W sezonie pierwszym po sekwencji otwierającej pokazywał się jeden z przekrojów jako tło i tytuł odcinka. W sezonie drugim i trzecim były to już obrazy komputerowe przedstawiające sceny z tragedii (np. w odcinku o katastrofie promu Columbia był to jego widok nad Ziemią).

Zmieniła się także czcionka i obraz odliczania – w sezonie pierwszym prezentowano je z dokładnością do jednej minuty, pokazując je w błękitnej ramce, zaś w drugim i trzecim pojawiały się bez ramki, jako białe, odliczające cyfry.

Serial emitowano do marca 2007 r. i zakończono liczbą 45 odcinków podzielonych na trzy sezony. „Tuż przed tragedią” zostało wznowione we wrześniu 2011 r., wraz z wyemitowaniem pierwszych odcinków czwartego sezonu (ze zmienioną szatą graficzną). Wyemitowano 22 odcinków nowej serii podzielonej na trzy sezony.

Premiera 6 sezonu rozpoczęła się wraz z emisją specjalnego odcinka poświęconego Zamachom w Norwegii w 2011 roku dokładnie rok po tym wydarzeniu.

Poprzez poszczególne sezony zmieniał się także narrator. Byli to:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]