Tukan tęczodzioby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tukan tęczodzioby
Ramphastos sulfuratus[1]
Lesson, 1830
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd dzięciołowe
Rodzina tukanowate
Rodzaj Ramphastos
Gatunek tukan tęczodzioby
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Tukan tęczodzioby (Ramphastos sulfuratus) — gatunek dużego ptaka z rodziny tukanowatych (Ramphastidae). Zamieszkuje Amerykę Środkową i Południową, od południowego Meksyku do terytoriów Wenezueli i Kolumbii.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Łącznie z dziobem tukan tęczowy mierzy średnio od 43 do 56 cm. Sam dziób ma długość 12-15 cm, co stanowić może do 1/3 długości całego ciała. Samiec waży przeciętnie 500 g, samica – 380 g. Chociaż dziób prezentuje się bardzo okazale, jest on strukturą pustą w środku, zbudowaną z keratyny, dzięki czemu jest on stosunkowo lekki.

Upierzenie tukana tęczodziobego jest żółto-czarne. Nogi mają niebieski odcień; ogon zakończony jest czerwonymi piórami. Większość powierzchni dzioba jest zielona, boki są pomarańczowe, końcówka dzioba – czerwona.

Środowisko[edytuj | edytuj kod]

Jego naturalnym środowiskiem są nizinne lasy deszczowe, jednak z powodu słabo rozwiniętej umiejętności latania porusza się głównie poprzez przeskakiwanie z drzewa na drzewo.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Jak większość tukanów, ptaki te żyją w rodzinnych grupach od 6 do 12 osobników. Czasem toczą "pojedynki" z użyciem swoich dziobów. Innym charakterystycznym zachowaniem tych ptaków jest rzucanie owocami przez jednego osobnika do dzioba drugiego.

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Tukany tęczodziobe żywią się głównie owocami, jednak jedzą także owady, ptasie jaja, jaszczurki czy nadrzewne żaby. Ptaki te wiele owoców połykają w całości, bez uprzedniego rozdrabniania.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Jako gniazda ptakom tym służą dziuple. Z reguły są one bardzo zatłoczone, ponieważ w jednej dziupli najczęściej żyje kilka osobników.

Samica składa przeciętnie 1-4 jaja. Wysiadywane są one naprzemiennie przez samca i samicę. Inkubacja trwa od 15 do 20 dni. Karmieniem zajmuje się zarówno samiec, jak i samica. Po wykluciu pisklęta nie posiadają upierzenia; oczy otwierają dopiero w trzy tygodnie później. W gnieździe pozostają do czasu całkowitego rozwinięcia się dzioba i uzyskania gotowości latania (ok. 8-9 tygodni).

Hodowla[edytuj | edytuj kod]

Tukan tęczodzioby

Ze względu na dużą ruchliwość tukanów, do ich hodowli potrzebne są przestronne klatki. Dodatkowym utrudnieniem w ich trzymaniu jest łatwość zapadania na hemochromatozę.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Tukan tęczodzioby jest narodowym ptakiem Belize. Tubylcy oswajają go, podobnie jak papugę, a jego cenne pióra wykorzystują do wyrobu pióropuszy i ozdób.

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

  • Ramphastos sulfuratus sulfuratus
  • Ramphastos sulfuratus brevicarinatus

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ramphastos sulfuratus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ramphastos sulfuratus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).