Tur Turek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tur 1921 Turek
Pełna nazwa Miejsko-Gminny Klub Sportowy
Tur 1921 Turek
Barwy zielono-żółto-czarne
Data założenia 6 sierpnia 1921
Liga Kezza VI liga Wielkopolska Południe
Stadion Stadion 1000-lecia,
ul.Sportowa 3, Turek
Prezes Paweł Młynarski
Trener Dariusz Brzostowski
Asystent trenera Przemysław Zając
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Miejsko-Gminny Klub Sportowy Tur Turek – polski klub piłkarski z Turku, założony w roku 1921. Klub zawiesił swoją działalność sportową po sezonie 2012/2013, w związku z nieotrzymaniem licencji; został reaktywowany w połowie 2015 roku, pod nazwą Miejski Klub Sportowy "Tur 1921 Turek , i zgłoszony do rozgrywek konińskiej A-Klasy piłkarskiej w sezonie 2015/2016, obecnie występuje w Wielkopolskiej Lidze Międzyokręgowej , grupa:Kalisz-Konin .

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

  • Gra w I lidze piłkarskiej w sezonie 2007/08 i 2008/09
  • Awans do II ligi (2007)
  • 1/16 finału Pucharu Polski w sezonach 2005/06 i 2006/07
  • Simple gold cup.svg Zwycięzca Pucharu Polski na szczeblu Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej (sezony 2004/05 i 2005/06)
  • Simple gold cup.svg zdobywca Pucharu Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Koninie 2003, 2005, 2006, 2007
Panorama stadionu 1000-lecia (tuż przed modernizacją na potrzeby II ligi)

Historia klubu[edytuj | edytuj kod]

lata 1921-1939

Drużyna piłkarska Tura Turek, powstała 6 lipca 1921 roku, z inicjatywy trójki mieszkańców miasta Turku: dwóch uczniów turkowskiego gimnazjum - Saturnina Kinkiela i Czesława Zielińskiego oraz rzemieślnika Romana Cyrulewskiego. Swój pierwszy, debiutancki mecz, Tur rozegrał 6 sierpnia 1921 roku w Turku, przeciwnikiem była Olimpia Koło. W skład drużyny wchodzili wówczas: Saturnin Kinkel (kapitan), Czesław Zieliński, Tadeusz Kruszyński, Stanisław Mazgis, Józef Basiński, Roman Kaczorowski, Marian Mruk, Roman Cyrulewski, Maksymilian Kaczorowski, Marian Rutkowski i Antoni Moszczyński. W ten sposób narodziła się i rozpoczęła działalność sportową pierwsza drużyna piłkarska reprezentująca miasto Turek. Aż do roku 1942, wszelkie mecze w Turku, rozgrywano na nieogrodzonym placu "targowicy zwierzęcej" (czyli przy dzisiejszym liceum, przy ulicy Kościuszki w Turku). O zainteresowaniu, jakie wówczas wzbudzała drużyna Tura, świadczy fakt, iż zgodnie z tym co pisze w swojej książce "Historja Klubu Sportowego Tur w Turku", Borys Strelczyk, na meczach piłkarskich pojawiało się ponad tysiąc osób.

W 1924 roku, z inicjatywy znanego wówczas w Turku społecznika - dr.weterynarii Leona Kruszyńskiego następuje formalna organizacja klubu, jako Turecki Klub Sportowy "Tur Turek". Na podstawie posiedzenia klubu z dnia 9 sierpnia 1924 roku, wybrano pierwszy zarząd Tureckiego Klubu Sportowego, z dr.Leonem Kruszyńskim jako prezesem, i ten właśnie rok uznawany jest przez niektóre źródła jako faktyczne powstanie klubu. 23 lipca 1926 drużynę zarejestrowano jako stowarzyszenie w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi pod numerem rejestrowym 1321. Jako członków założycieli klubu podano wówczas: dr.Leona Kruszyńskiego, Ignacego Grzeszkiewicza, Zenona Irchina, Ignacego Osińskiego, Stefana Izerta, E.Yorka, W.Sawickiego, Mariana Rutkowskiego, Czesława Zielińskiego, Stanisława Wituskiego, Romana Cyrulewskiego, K.Keslera. Do grona założycieli klubu należy dodać też kapitana Tura, Saturnina Kinkela. W roku 1927, w związku z wielkim zainteresowaniem futbolem w Turku powołano drugą drużynę pod nazwą Tur II. Łącznie w klubie grało wówczas ok. 50 piłkarzy, najbardziej bramkostrzelnym zawodnikiem Tura od momentu powstania klubu do czasów wojny był Saturnin Kinkel zdobywca 40 bramek oraz Marian Rutkowski, który zdobył bramek 24.

Do końca II wojny klub nie brał udziału w państwowych rozgrywkach ligowych, w związku z brakiem profesjonalnego, ogrodzonego boiska i środków finansowych. Rozwój piłki nożnej w Turku przerwał wybuch II wojny światowej. W wyniku wojny wielu działaczy i zawodników Tura zginęło na polach bitew oraz w obozach koncentracyjnych. Byli to między innymi: Wacław Ścibior, Czesław Zieliński, Roman Cyrulewski, Stefan Izert, Rafał Kałowski i Roman Szeffel.

lata 1945-1957

Po zakończeniu wojny, latem 1945 roku, reaktywowano działalność Tureckiego Klubu Sportowego Tur. Jego pierwszym powojennym prezesem został przedwojenny zawodnik, uczestnik pierwszego meczu z 1921 roku, starosta Tadeusz Kruszyński. Warto nadmienić, iż w roku 1942, niemieccy okupanci, głównie rękoma polskich i żydowskich robotników wybudowali boiska sportowe wraz z bieżnią, znajdujące się przy Szkole Podstawowej nr.1 w Turku (przy dzisiejszej ulicy 3 Maja). I to właśnie tam w latach 1945-1966 rozgrywano w Turku mecze piłkarskie.

Pierwsze lata po wyzwoleniu przyniosły powstanie wielu nowych klubów sportowych w mieście, organizowanych przy lokalnych zakładach pracy: Kolejarz, Spójnia, Ogniwo, Start, Gwardia i Włókniarz. Szybko jednak większość została rozwiązana, a zostały tylko dwa najsilniejsze – Włókniarz i Kolejarz, który przyjął później nazwę Turcovia. Pozostawiony samemu sobie Tur, z powodu braku funduszy finansowych w 1951 roku rozwiązał sekcję piłkarską, a zawodnicy przeszli innych turkowskich klubów. Kontynuację tradycji Tura przejął Włókniarz, wprowadzają do swojej nazwy nazwę historycznego klubu. W ten sposób w 1957 roku powstał Międzyzakładowy Klub Sportowy "Włókniarz-Tur Turek". Pierwszym prezesem klubu został Lech Kolenda.

lata 1957-1967

W 1960 roku drużyna Włókniarza-Tura uzyskała awans z A-klasy województwa poznańskiego, do ligi okręgowej. W październiku 1961 roku nawiązano kontakt z niemiecką drużyną BSG Chemie Schwarzheide. Pierwszy mecz z nią odbył się w NRD, natomiast rewanż miał miejsce 1 maja 1962 roku w Turku. Rozwój przemysłu i powstanie nowych zakładów przemysłowych na terenie Turku, był przyczyną scalania się nowych klubów sportowych. I tak z fuzji Górnika i Turkovii powstał Miejski Klub Sportowy "Górnik-Turkovia". W 1964 roku nazwę klubu zmieniono na KS Górnik Turek. Szczęśliwym trafem, w 1966 roku miejscowe władze spostrzegły, że zbyt duża ilość klubów na terenie Turku przekładała się na ich słabą jakość, słabą grę piłkarzy, a wreszcie obniżenie prestiżu długoletnich tradycji piłkarskich. W marcu 1967 r. nastąpiła kolejna piłkarska fuzja – MKS Włókniarz-Tur połączył się z Górnikiem, powracając do historycznej i prawowitej nazwy: Międzyzakładowy Klub Sportowy "Tur Turek".

1968-2000

Od sezonu 1968/69, kiedy drużyna Tura spadła z III ligi rozpoczął się regres w Turkowskiej piłce. Zespół występował w IV lidze, lidze okręgowej, a nawet w klasie A. Na początku XXI wieku powrócił do III ligi.

2000- obecnie

  • W 2000 roku, Tur Turek awansował do IV ligi pod wodzą trenera Andrzeja Grębosza.
  • W 2002 roku Tur, trenowany przez Piotra Mowlika, awansował do III ligi (grupa 2 wielkopolsko-pomorska), wygrywając barażowe pojedynki z Polonia Środa Wielkopolska

Sukcesy w Pucharze Polski:

Jesienią 2005 roku miał miejsce pierwszy duży sukces Tura Turek w Pucharze Polski, kiedy po zdobyciu Pucharu Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej i awansie do fazy ogólnopolskiej a następnie wyeliminowaniu Polonii Gdańsk 5:2 (bramki dla Tura: Marcin Majewski dwie, Tomasz Żelazowski , Gracjan Sobczak i jedna bramka samobójcza) i Arki Gdynia 2:1 (dwie bramki Piotr Cetnarowicz) , drużyna Tura doszła do 1/16 finału, gdzie uległa Polonii Warszawa 0:2 w Warszawie.

W sezonie 2006/2007 Tur kolejny raz zdobywa Puchar Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej i dociera do 1/16 finału PP, pokonując wcześniej Promień Żary 5:1 (bramki: Łukasz Cichos dwie, samobójcza, Michał Chmielecki, Krzysztof Sikora) oraz KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:0 po bramce Roberta Hyżego. W 1/16 finału Tur przegrywa na swoim stadionie w Turku 1:3 z I-ligową Koroną Kielce, przy honorowej bramce Marcina Majewskiego.

Wraz z początkiem sezonu Tur był rewelacją rozgrywek nie przegrywając 9 meczów z rzędu (wygrywając z późniejszym triumfatorem rozgrywek II ligi 2:0) i kompletując 14 pkt. Jednak pierwsza porażka nastąpiła w meczu ze Śląskiem Wrocław aż 4:0 i od tego momentu Tur zaczął regularnie tracić punkty. Od tej porażki Tur wygrał jeszcze tylko jeden mecz z GKS Jastrzębie 2:0 i nie był w stanie wygrać z nikim aż do 33 kolejki gdzie zespół z Turku wygrał dość sensacyjnie 2:0 z Polonią Warszawa i następnie w ostatnim meczu z Odrą w Opolu wygrali 1:0, co pozwoliło im utrzymać się w lidze. Ostatecznie zespół z Turku zajął 16 miejsce z dorobkiem 31 pkt. Po słabej rundzie wiosennej i porażce w Arką Gdynia 4:1 z funkcji trenera zrezygnował Adam Topolski a na jego stanowisko został zatrudniony Jerzy Wyrobek. W kolejnym sezonie, ligowego bytu uratować się już nie udało i Tur, prowadzony w tymże sezonie 2008/09 kolejno przez trenerów: Włodzimierza Tylaka, Piotra Cecherza i Mariana Kurowskiego, zajął ostatecznie 16 miejsce w I lidze i powrócił do grona zespołów II-ligowych (grupa zachodnia), gdzie gra nieprzerwanie od 3 sezonów.

Przed sezonem 2011/12 zespół Tura Turek został zasilony zawodnikami SMS Łódź , z którym to klubem podpisano umowę o współpracy. Tym samym nowy zespół Tura Turek stał się najmłodszym wówczas wiekowo zespołem (średnia wieku 19 lat) ze wszystkich zespołów grających na szczeblu centralnym.

Po sezonie 2012/13 - w którym Tur zajął 13 miejsce w tabeli II ligi zachodniej, działalność klubu została zawieszona, w związku z kłopotami finansowymi i nieotrzymaniem licencji na grę w kolejnym sezonie. Przez dwa lata nie istniał w Turku zespół piłkarski seniorów, kibice w Turku mogli śledzić jedynie występy drużyn juniorskich.

Latem 2015 roku, drużyna seniorów została reaktywowana po tym, jak zarejestrowanie zostało nowe Stowarzyszenie MKS Tur 1921 Turek. Drużynę zgłoszono do rozgrywek konińskiej A-Klasy. W swoim pierwszym sezonie - "nowy" Tur wygrał konińską A-Klasę, awansując do konińskiej ligi okręgowej.

W sezonie 2016/17 Tur wygrał konińską ligę okręgową, awansując do IV Ligi Wielkopolskiej, grupy południowej.

Mimo dobrej postawy w sezonie 2017/18 w IV lidze Wielkopolskiej, w której Tur zajął 8 miejsce, w związku z reformą rozgrywek Tur spadł do nowego poziomu rozgrywkowego-Wielkopolskiej Ligi Międzyokręgowej, grupy:Kalisz-Konin.

Tur w rozgrywkach ligowych[edytuj | edytuj kod]

Sezon Liga Pozycja Punkty Bramki Uwagi
1984/85 Konińska klasa okręgowa 1. awans Increase2.svg do IV ligi
1985/86 IV liga grupa: Konin-Włocławek 8. spadek Decrease2.svg do klasy okręgowej
1986/87 Konińska klasa okręgowa 2.
1987/88 Konińska klasa okręgowa 2.
1988/89 Konińska klasa okręgowa 3.
1989/90 Konińska klasa okręgowa 1. awans Increase2.svg do IV ligi
1990/91 IV liga grupa: Konin-Płock-Włocławek-Skierniewice 6.
1991/92 IV liga grupa: Konin-Płock-Włocławek-Skierniewice 12.
1992/93 IV liga grupa: Konin-Płock-Włocławek-Skierniewice 14.
1993/94 IV liga grupa: Konin-Płock-Włocławek-Skierniewice 17. spadek Decrease2.svg do klasy okręgowej
1994/95 Konińska klasa okręgowa 5.
1995/96 Konińska klasa okręgowa 1. awans Increase2.svg do IV ligi
1996/97 IV liga grupa: Konin-Płock-Włocławek-Skierniewice 12. 30 pkt
1997/98 IV liga grupa: Konin-Płock-Włocławek-Skierniewice 15. 22 pkt spadek Decrease2.svg do klasy okręgowej
1998/99 Konińska klasa okręgowa 2. 52 pkt
1999/2000 Konińska klasa okręgowa 1. 66 pkt awans Increase2.svg do IV ligi
2000/01 IV liga (grupa: wielkopolska (południe)) 3. 64 pkt
2001/02 IV liga (grupa: wielkopolska (południe)) 1. 67 pkt awans Increase2.svg do III ligi
2002/03 III liga (grupa: wielkopolsko-pomorska) 4. 55 pkt 52-27
2003/04 III liga (grupa: wielkopolsko-pomorska) 12. 27 pkt 29-31
2004/05 III liga (grupa: wielkopolsko-pomorska) 7. 50 pkt 39-29
2005/06 III liga (grupa: wielkopolsko-pomorska) 7. 46 pkt 55-40
2006/07 III liga (grupa: wielkopolsko-pomorska) 1. 54 pkt 38-21 historyczny awans Increase2.svg do II ligi
2007/08 II liga 16. 31 pkt 23-46
2008/09 I liga 16. 30 pkt 29-56 spadek Decrease2.svg do II ligi grupa zachodnia
2009/10 II liga (grupa: zachodnia) 14. 35 pkt 27-36
2010/11 II liga (grupa: zachodnia) 15. 30 pkt 51-71
2011/12 II liga (grupa: zachodnia) 15. 38 pkt 41-46
2012/13 II liga (grupa: zachodnia) 13. 42 pkt 32-42 Tur Turek został zdegradowany w związku z nieotrzymaniem licencji
na grę w II lidze w sezonie 2013/14 Decrease2.svg
2013/14 Tur Turek nie przystąpił do rozgrywek
2014/15 Tur Turek nie przystąpił do rozgrywek
2015/16 A-Klasa Konin 1. 54 pkt 97-14 Tur 1921 Turek wygrywa A-Klasę Konin Increase2.svg awans do l.okręgowej
2016/17 Konińska klasa okręgowa 1. 72 pkt 89-20 Tur 1921 Turek wygrywa klasę okręgową Increase2.svg awans do lV ligi
2017/18 IV liga Wielkopolska Południe 8. 43 pkt 42-36 Spadek do Wielkopolskiej Ligi Międzyokręgowej
Legenda
Oznaczenie kolorami
II poziom ligowy
III poziom ligowy
IV poziom ligowy
liga okręgowa

Trenerzy Tura[edytuj | edytuj kod]

Stadion 1000-lecia w Turku

Sztab szkoleniowy[edytuj | edytuj kod]

  • Łukasz Zych(kierownik Klubu)
  • Lekarz:

Władze klubu[edytuj | edytuj kod]

  • Prezes Zarządu: Paweł Młynarski


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]