Piłka siatkowa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 – turniej halowy mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Turniej olimpijski w piłce siatkowej mężczyzn 1996)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piłka siatkowa Turniej olimpijski w piłce siatkowej mężczyzn 1996
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg IO 1992 IO 2000 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator MKOl
Szczegóły turnieju
Mapa Turniej olimpijski w piłce siatkowej mężczyzn 1996
Gospodarz  Stany Zjednoczone
Otwarcie 21 lipca 1996
Zamknięcie (finał) 4 sierpnia 1996
Liczba drużyn 12 (z 5 konfederacji)
Liczba hal 2 (w 2 miastach miastach)
I miejsce  Holandia
II miejsce  Włochy
III miejsce  Jugosławia
Statystyki turnieju
Liczba meczów 42
Najlepszy zawodnik (MVP) Brazylia Alexandre Samuel
Strona internetowa

Turniej olimpijski w piłce siatkowej mężczyzn podczas XXVI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atlancie był dziewiątą edycją w historii halowej odmiany tej dyscypliny sportu. Turniej olimpijski rozegrano w dniach od 21 lipca do 4 sierpnia 1996 roku.

W turnieju startowało 12 reprezentacji. Reprezentacje podzielono na dwie sześciodrużynowe grupy, w których zespoły rozegrały ze sobą po jednym spotkaniu. Po cztery najlepsze drużyny z każdej grupy awansowały do ćwierćfinałów, po których rozegrano półfinały, finał i mecz o 3. miejsce. Drużyny, które przegrały ćwierćfinały, rozegrały mecze o miejsca 5-8. Nie rozgrywano spotkań o miejsca 9-12.

Po raz kolejny w piątym secie zastosowano Railly Point System (każda akcja kończyła się zdobyciem punktu), ale zespół musiał mieć dwupunktową przewagę.

Pierwszy złoty medal igrzysk olimpijskich zdobyła reprezentacja Holandii, która pokonała w finale reprezentację Włoch 3:2, a w całym turnieju przegrała jedno spotkanie na osiem rozegranych.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Awans do turnieju olimpijskiego uzyskali: organizator, trzy najlepsze drużyny Pucharu Świata, zwycięzcy kwalifikacyjnych turniejów kontynentalnych oraz trzech tzw. Światowych Turniejów Kwalifikacyjnych.

Impreza Data przeprowadzenia Gospodarz Zakwalifikowani
Gospodarz  Stany Zjednoczone
Puchar Świata 18 listopada – 2 grudnia 1995 Japonia Tokio  Włochy
 Holandia
 Brazylia
Afrykański turniej kwalifikacyjny marzec 1996 Maroko Rabat  Tunezja
Azjatycki turniej kwalifikacyjny 12-21 kwietnia 1996 Korea Południowa Seul i Japonia Tokio  Korea Południowa
Turniej kwalifikacyjny Ameryki Północnej 14-16 kwietnia 1996 Kanada Winnipeg  Kuba
Turniej kwalifikacyjny Ameryki Południowej 12-14 kwietnia 1996 Argentyna Buenos Aires  Argentyna
Europejski turniej kwalifikacyjny marzec 1996 Dania Kopenhaga  Rosja
I Światowy Turniej Kwalifikacyjny 3-5 maja 1996 Portugalia Espinho  Bułgaria
II Światowy Turniej Kwalifikacyjny 3-5 maja 1996 Niemcy Monachium  Jugosławia
III Światowy Turniej Kwalifikacyjny 3-5 maja 1996 Grecja Patras  Polska

Hale sportowe[edytuj | edytuj kod]

Podział na grupy[edytuj | edytuj kod]

Grupa A Grupa B

 Argentyna
 Brazylia
 Bułgaria
 Kuba
 Polska
 Stany Zjednoczone

 Holandia
 Jugosławia
 Korea Południowa
 Rosja
 Tunezja
 Włochy

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Kuba 9 5 4 1 12 5 2.400 233 191 1.220
2  Brazylia 8 5 3 2 10 6 1.667 210 187 1.123
3  Bułgaria 8 5 3 2 10 8 1.250 225 212 1.061
4  Argentyna 8 5 3 2 9 9 1.000 222 225 0.987
5  Stany Zjednoczone 7 5 2 3 10 9 1.111 241 233 1.034
6  Polska 5 5 0 5 1 15 0.067 151 234 0.645

Źródło: the-sport.org
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Wyniki spotkań


21.07.1996 Kuba  3:0 (15:9, 15:7, 15:7)  Bułgaria
21.07.1996 Stany Zjednoczone  3:0 (15:13, 15:6, 15:8)  Polska
21.07.1996 Argentyna  3:1 (9:15, 15:8, 16:14, 15:6)  Brazylia

23.07.1996 Bułgaria  3:0 (15:11, 15:13, 15:8)  Brazylia
23.07.1996 Stany Zjednoczone  3:0 (15:7, 15:8, 15:11)  Argentyna
23.07.1996 Kuba  3:0 (15:13, 15:2, 15:13)  Polska

25.07.1996 Argentyna  3:1 (15:10, 15:8, 11:15, 15:10)  Bułgaria
25.07.1996 Brazylia  3:0 (15:7, 15:11, 15:8)  Polska
25.07.1996 Kuba  3:2 (4:15, 15:9, 14:16, 15:8, 18:16)  Stany Zjednoczone

27.07.1996 Kuba  3:0 (15:10, 15:12, 15:9)  Argentyna
27.07.1996 Bułgaria  3:0 (15:4, 15:10, 15:7)  Polska
27.07.1996 Brazylia  3:0 (15:11, 15:11, 15:7)  Stany Zjednoczone

29.07.1996 Argentyna  3:1 (7:15, 17:15, 15:10, 15:9)  Polska
29.07.1996 Bułgaria  3:2 (15:11, 13:15, 11:15, 15:5, 15:12)  Stany Zjednoczone
29.07.1996 Brazylia  3:0 (15:11, 15:10, 15:11)  Kuba

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Włochy 10 5 5 0 15 0 MAX 225 138 1.630
2  Holandia 9 5 4 1 12 3 4.000 209 131 1.595
3  Jugosławia 8 5 3 2 9 8 1.125 215 191 1.126
4  Rosja 7 5 2 3 7 9 0.778 196 201 0.975
5  Korea Południowa 6 5 1 4 3 12 0.250 156 198 0.788
6  Tunezja 5 5 0 5 1 15 0.067 98 240 0.408

Źródło: the-sport.org
Zasady ustalania kolejności: .
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Wyniki spotkań


21.07.1996 Holandia  3:0 (15:4, 15:4, 15:2)  Tunezja
21.07.1996 Włochy  3:0 (15:13, 15:12, 15:8)  Korea Południowa
21.07.1996  Jugosławia 3:1 (10:15, 15:13, 15:10, 15:11)  Rosja

23.07.1996 Holandia  3:0 (15:9, 15:9, 15:9)  Rosja
23.07.1996 Włochy  3:0 (15:9, 15:5, 15:1)  Tunezja
23.07.1996  Jugosławia 3:0 (15:5, 15:6, 16:14)  Korea Południowa

25.07.1996 Włochy  3:0 (15:8, 15:8, 15:13)  Holandia
25.07.1996  Jugosławia 3:1 (15:4, 15:17, 15:3, 15:3)  Tunezja
25.07.1996 Rosja  3:0 (15:8, 15:4, 16:14)  Korea Południowa

27.07.1996 Włochy  3:0 (15:11, 15:6, 15:12)  Rosja
27.07.1996 Holandia  3:0 (15:7, 15:6, 15:9)  Jugosławia
27.07.1996 Korea Południowa  3:0 (15:4, 15:6, 15:6)  Tunezja

29.07.1996 Włochy  3:0 (15:12, 15:8, 15:12)  Jugosławia
29.07.1996 Rosja  3:0 (15:9, 15:10, 15:11)  Tunezja
29.07.1996 Holandia  3:0 (15:4, 15:11, 15:12)  Korea Południowa

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Mecze o miejsca 1-8[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały Półfinały Finał
                   
       
  Kuba 0
  Rosja 3  
  Rosja 0
    Holandia 3  
  Bułgaria 1
  Holandia 3  
  Holandia 3
    Włochy 2
  Brazylia 2
  Jugosławia 3  
  Jugosławia 1 Mecz o 3. miejsce
    Włochy 3  
  Argentyna 1   Rosja 1
  Włochy 3     Jugosławia 3


ĆWIERĆFINAŁY
31.07.1996 Kuba  0:3 (13:15, 15:17, 11:15)  Rosja
31.07.1996 Bułgaria  1:3 (14:16, 15:9, 3:15, 13:15)  Holandia
31.07.1996 Brazylia  2:3 (6:15, 5:15, 15:8, 16:14, 10:15)  Jugosławia
31.07.1996 Argentyna  1:3 (15:12, 9:15, 7:15, 4:15)  Włochy
PÓŁFINAŁY
02.08.1996 Rosja  0:3 (6:15, 6:15, 10:15)  Holandia
02.08.1996  Jugosławia 1:3 (12:15, 15:8, 6:15, 7:15)  Włochy
MECZ O 3. MIEJSCE
04.08.1996 Rosja  1:3 (8:15, 15:7, 8:15, 9:15)  Jugosławia
FINAŁ
04.08.1996 Holandia  3:2 (15:12, 9:15, 16:14, 9:15, 17:15)  Włochy

Mecze o miejsca 5-8[edytuj | edytuj kod]

  Mecze o miejsca 5-8 Mecz o 5. miejsce
             
  Kuba 3  
  Bułgaria 1  
 
      Kuba 0
    Brazylia 3
 
 
Mecz o 7. miejsce
  Brazylia 3   Bułgaria  3
  Argentyna 1     Argentyna  2


MECZE O MIEJSCA 5-8
01.08.1996 Kuba  3:1 (15:4, 15:12, 16:17, 15:12)  Bułgaria
01.08.1996 Brazylia  3:1 (15:10, 15:3, 13:15, 15:9)  Argentyna
MECZ O 7. MIEJSCE
02.08.1996 Bułgaria  3:2 (15:10, 15:10, 7:15, 7:15, 20:18)  Argentyna
MECZ O 5. MIEJSCE
02.08.1996 Kuba  0:3 (12:15, 14:16, 14:16)  Brazylia

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zespół
Gold medal.svg  Holandia
Silver medal.svg  Włochy
Bronze medal.svg  Jugosławia
4  Rosja
5  Brazylia
6  Kuba
7  Bułgaria
8  Argentyna
9  Korea Południowa
 Stany Zjednoczone
11  Polska
 Tunezja

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Most Valuable Player
(MVP)
Najlepszy
atakujący
Najlepszy
blokujący
Najlepszy
zagrywający
Brazylia Alexandre Samuel Holandia Bas van de Goor Bułgaria Nikołaj Żelazkow Argentyna Marcos Milinkovic

Składy drużyn[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]