Turzyca leśna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Turzyca leśna
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd wiechlinowce
Rodzina ciborowate
Rodzaj turzyca
Gatunek turzyca leśna
Nazwa systematyczna
Carex sylvatica Huds.
Fl. Angl. 353 1762[2]
Morfologia – turzyca leśna po prawej

Turzyca leśna (Carex sylvatica Huds.) – gatunek byliny z rodziny ciborowatych. Jego zasięg obejmuje Europę, północną Afrykę i zachodnią Azję. W Polsce turzyca leśna jest gatunkiem rozpowszechnionym.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój 
Roślina trwała o wysokości od 20 do 70 cm, kępowa, z krótkimi rozłogami.
Łodyga 
Wzniesiona, u góry zwisła, ulistniona w dolnej połowie, tępo trójkanciasta.
Liście 
Równowąskie, z wystającym grzbietem, na brzegach i nerwach szorstkie, ostro zakończone, żywozielone do żółtawo-zielonych, brązowieją na jesień, lśniące, krótsze od łodygi. Blaszki liściowe o szerokości od 1 do 1,5 cm.
Kwiaty 
Kwiatostany złożone z 3-8 luźnych kłosów, na szczycie łodygi znajduje się pojedynczy lub podwójny kłos męski, wąski, koloru czerwono-brązowego o długości od 8 do 14 mm. Kłosy żeńskie w ilości od 2 do 6 umieszczone są niżej, nieco oddalone od męskich. Mają kolor zielony do brązowo-pomarańczowego i długość od 2 do 6 cm. Zwisają podczas owocowania na długich od 5 do 25 cm szypułkach.
Owoce 
Orzeszek w pęcherzyku.
Gatunek podobny
Turzyca zgrzebłowata (Carex strigosa) różniąca się wzniesionymi (przytulonymi do łodygi) kwiatostanami żeńskimi oraz szerszymi liśćmi[3].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Rozwój
Bylina, autotrof, hemikryptofit (pączki zimujące znajdują się na poziomie ziemi). Kwitnie w okresie od kwietnia do lipca.
Siedlisko
Rośnie w lasach liściastych, na glebach żyznych, także wapiennych, umiarkowanie wilgotnych. Preferuje stanowiska półcieniste do zacienionych, umiarkowanie chłodne warunki mikroklimatyczne (zwłaszcza w miejscach zacienionych).
Fitosocjologia
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny (Ch.) dla rzędu (O.) Fagetalia sylvaticae) należącego do klasy europejskich mezo- i eutroficznych lasów liściastych[4]. Gatunek neutralny wobec kontynentalizmu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–.
  2. Carex sylvatica Huds. (ang.). W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2011-02-18].
  3. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  4. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  2. W. Szafer, S. Kulczyński, B. Pawłowski: Rośliny Polskie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1967.