Tytus Brandsma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Tytus Brandsma OCarm.

Anno Sjoerd Brandsma
prezbiter
męczennik
Ilustracja
Tytus Brandsma (rektor uniwersytetu w Nijmegen)
Data i miejsce urodzenia 23 lutego 1881
Bolsward (Fryzja w Holandii)
Data i miejsce śmierci 26 lipca 1942
Dachau (Niemcy)
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 3 listopada 1985
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 26 lipca
Patron katolickich dziennikarzy

Tytus Brandsma, właśc. Siard Brandsma, nid. Anno Sjoerd Brandsma (ur. 23 lutego 1881 w Oegeklooster koło Bolswardu we Fryzji, zm. 26 lipca 1942 w Dachau) – holenderski zakonnik, franciszkanin (OFM), karmelita (OCarm), filozof, nauczyciel akademicki, dziennikarz, tłumacz, ojciec duchowy holenderskich dziennikarzy, asystent kościelny czasopism wydawanych w ówczesnej Holandii, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Urodził się jako syn hodowcy krów Tytusa Brandsma i Tjitsje Postma. W wieku jedenastu lat wstąpił do franciszkańskiego seminarium w Megen. Z uwagi na wątłe zdrowie i zbyt surową regułę życia zakonnego przeniósł się do opactwa karmelitów w Boxmeer (1898), założonego w 1652 w Brabancji Północnej. Tu przyjął imię ojca Tytus i złożył śluby zakonne (1899). W 1905 roku przyjął święcenia kapłańskie. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i uzyskał doktorat z filozofii (1909). Był wykładowcą filozofii na uniwersytecie w Oss i Nijmegen (1923), przy czym w roku akademickim 1923/1924 był rektorem ostatniego. Założył katolicką bibliotekę publiczną i czasopismo o tematyce maryjnej, którego był redaktorem naczelnym.

Występował otwarcie (od 1934) przeciw faszyzmowi i ideologii nazistowskiej. W czasie II wojny światowej, po zajęciu Holandii przez Niemcy (1940) sprzeciwiał się antyżydowskim rozporządzeniom.

W styczniu 1942 roku Tytus Brandsma został aresztowany, przenoszony z więzienia do więzienia i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau (kwiecień 1942). W celu złamania jego oporu moralnego przeciw nazistom, traktowany był w sposób brutalny, poniewierany i zmuszany do ciężkich robót. Opadłszy z sił został przeniesiony do szpitala na terenie obozu, gdzie podano mu zastrzyk z trucizną (fenolem), a ciało spalono w krematorium.

Kult

Tytus został beatyfikowany 3 listopada 1985 roku przez papieża Jana Pawła II.

W 2005 roku mieszkańcy Nijmegen uznali Tytusa Brandsmana za największego spośród ludzi żyjących w tym mieście i poświęcili kościół ku jego czci. Z kolei w Bolswardzie znajduje się muzeum jego imienia. Trwa jego proces kanonizacyjny.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci (26 lipca)[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gianpiero Pettiti, Domenico Agasso: Beato Tito Brandsma (wł.). Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2013-10-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]