UK Championship 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
UK Championship
2017 ← 2018 → 2019
Snooker balls triangled.png
Liczba uczestników 128
Miejsce Anglia Barbican Centre, York
Zwycięzca Anglia Ronnie O’Sullivan
II miejsce Irlandia Północna Mark Allen
Najwyższy break 145 Anglia Stuart Bingham
Rozegrane mecze 127

UK Championship 2018 – dziewiąty rankingowy turniej snookerowy rozgrywany w sezonie 2018/2019, 35. edycja rankingowa UK Championship – mistrzostw brytyjskich profesjonalistów. Turniej rozegrany został w dniach 27 listopada - 9 grudnia 2018 roku w Barbican Centre w Yorku.[1] Tytuł obronił, zdobywając rekordowe siódme mistrzostwo, anglik Ronnie O’Sullivan pokonując Marka Allena z Irlandii Północnej 10–6[2].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Zwycięzca: 170 000 £
  • II Miejsce: 75 000 £
  • Półfinalista: 35 000 £
  • Ćwierćfinalista: 22 500 £
  • Runda 4.: 15 000 £
  • Runda 3.: 10 000 £
  • Runda 2.: 5 000 £

Najwyższy break turnieju: 5 000 £

Łączna pula nagród: 850 000 £

Drabinka turniejowa[edytuj | edytuj kod]

Sekcja 1[edytuj | edytuj kod]

  Runda 1
Do 6 frame’ów
Runda 2
Do 6 frame’ów
Runda 3
Do 6 frame’ów
Runda 4
Do 6 frame’ów
                                     
1  Anglia Ronnie O’Sullivan 6  
 Anglia Luke Simmonds 1  
  1  Anglia Ronnie O’Sullivan 6  
  65  Irlandia Ken Doherty 5  
64  Chińska Republika Ludowa Yuan Sijun 2
65  Irlandia Ken Doherty 6  
  1  Anglia Ronnie O’Sullivan 6  
  32  Chińska Republika Ludowa Zhou Yuelong 0  
32  Chińska Republika Ludowa Zhou Yuelong 6  
97  Iran Soheil Vahedi 1  
  32  Chińska Republika Ludowa Zhou Yuelong 6
  33  Anglia Mark Davis 4  
33  Anglia Mark Davis 6
96  Anglia Sam Craigie 4  
  1  Anglia Ronnie O’Sullivan 6
  17  Anglia Jack Lisowski 1
16  Hongkong Marco Fu 6  
113  Anglia Hammad Miah 0  
  16  Hongkong Marco Fu 6
  80  Chińska Republika Ludowa Luo Honghao 2  
49  Cypr Michael Georgiou 0
80  Chińska Republika Ludowa Luo Honghao 6  
  16  Hongkong Marco Fu 3
  17  Anglia Jack Lisowski 6  
17  Anglia Jack Lisowski 6  
112  Chińska Republika Ludowa Zhang Jiankang 1  
  17  Anglia Jack Lisowski 6
  81  Chińska Republika Ludowa Mei Xiwen 1  
48  Irlandia Fergal O’Brien 5
81  Chińska Republika Ludowa Mei Xiwen 6  

Sekcja 2[edytuj | edytuj kod]

  Runda 1
Do 6 frame’ów
Runda 2
Do 6 frame’ów
Runda 3
Do 6 frame’ów
Runda 4
Do 6 frame’ów
                                     
41  Chińska Republika Ludowa Lü Haotian 4  
88  Chińska Republika Ludowa Tian Pengfei 6  
  88  Chińska Republika Ludowa Tian Pengfei 6  
  24  Anglia Jimmy Robertson 2  
24  Anglia Jimmy Robertson 6
105  Irlandia Północna Jordan Brown 4  
  88  Chińska Republika Ludowa Tian Pengfei 4  
  56  Anglia Martin O’Donnell 6  
56  Anglia Martin O’Donnell 6  
73  Chińska Republika Ludowa Xu Si 4  
  56  Anglia Martin O’Donnell 6
  120  Chińska Republika Ludowa Chen Feilong 2  
9  Anglia Shaun Murphy 3
120  Chińska Republika Ludowa Chen Feilong 6  
  56  Anglia Martin O’Donnell 6
  8  Chińska Republika Ludowa Ding Junhui 4
40  Anglia Ben Woollaston 6  
89  Anglia Alfred Burden 3  
  40  Anglia Ben Woollaston 3
  25  Chińska Republika Ludowa Xiao Guodong 6  
25  Chińska Republika Ludowa Xiao Guodong 6
104  Anglia Sean O’Sullivan 4  
  25  Chińska Republika Ludowa Xiao Guodong 4
  8  Chińska Republika Ludowa Ding Junhui 6  
57  Anglia Matthew Selt 6  
72  Chińska Republika Ludowa Zhang Yong 2  
  57  Anglia Matthew Selt 5
  8  Chińska Republika Ludowa Ding Junhui 6  
8  Chińska Republika Ludowa Ding Junhui 6
121  Polska Adam Stefanów 1  

Sekcja 3[edytuj | edytuj kod]

  Runda 1
Do 6 frame’ów
Runda 2
Do 6 frame’ów
Runda 3
Do 6 frame’ów
Runda 4
Do 6 frame’ów
                                     
5  Anglia Judd Trump 6  
 Anglia David Lilley 0  
  5  Anglia Judd Trump 6  
  60  Walia Dominic Dale 5  
60  Walia Dominic Dale 6
69  Irlandia Północna Gerard Greene 4  
  5  Anglia Judd Trump 6  
  28  Anglia Mark King 2  
28  Anglia Mark King 6  
101  Anglia Elliot Slessor 5  
  28  Anglia Mark King 6
  37  Chińska Republika Ludowa Li Hang 2  
37  Chińska Republika Ludowa Li Hang 6
92  Walia Lee Walker 3  
  5  Anglia Judd Trump 4
  21  Anglia Joe Perry 6
12  Walia Ryan Day 2  
117  Anglia Joe O’Connor 6  
  117  Anglia Joe O’Connor 6
  53  Anglia Andrew Higginson 3  
53  Anglia Andrew Higginson 6
76  Anglia Nigel Bond 2  
  117  Anglia Joe O’Connor 2
  21  Anglia Joe Perry 6  
21  Anglia Joe Perry 6  
108  Anglia John Astley 0  
  21  Anglia Joe Perry 6
  44  Anglia Michael Holt 1  
44  Anglia Michael Holt 6
85  Chińska Republika Ludowa Chen Zifan 1  

Sekcja 4[edytuj | edytuj kod]

  Runda 1
Do 6 frame’ów
Runda 2
Do 6 frame’ów
Runda 3
Do 6 frame’ów
Runda 4
Do 6 frame’ów
                                     
45  Anglia Mark Joyce 6  
84  Chińska Republika Ludowa Niu Zhuang 3  
  45  Anglia Mark Joyce 4  
  109  Chińska Republika Ludowa Lu Ning 6  
20  Szkocja Anthony McGill 5
109  Chińska Republika Ludowa Lu Ning 6  
  109  Chińska Republika Ludowa Lu Ning 6  
  13  Belgia Luca Brecel 4  
52  Anglia Liam Highfield 6  
77  Finlandia Robin Hull 4  
  52  Anglia Liam Highfield 5
  13  Belgia Luca Brecel 6  
13  Belgia Luca Brecel 6
116  Chińska Republika Ludowa Fan Zhengyi 4  
  109  Chińska Republika Ludowa Lu Ning 5
  36  Anglia Tom Ford 6
36  Anglia Tom Ford 6  
93  Anglia Craig Steadman 5  
  36  Anglia Tom Ford 6
  29  Anglia Robert Milkins 5  
29  Anglia Robert Milkins 6
100  Anglia Sanderson Lam 1  
  36  Anglia Tom Ford 6
  61  Szkocja Alan McManus 3  
61  Szkocja Alan McManus 6  
68  Szwajcaria Alexander Ursenbacher 1  
  61  Szkocja Alan McManus 6
  4  Szkocja John Higgins 5  
4  Szkocja John Higgins 6
 Tajlandia Dechawat Poomjaeng 5  

Sekcja 5[edytuj | edytuj kod]

  Runda 1
Do 6 frame’ów
Runda 2
Do 6 frame’ów
Runda 3
Do 6 frame’ów
Runda 4
Do 6 frame’ów
                                     
3  Anglia Mark Selby 3  
A  Anglia James Cahill 6  
  A  Anglia James Cahill 5  
  62  Tajlandia Akani Songsermsawad 6  
62  Tajlandia Akani Songsermsawad 6
67  Szkocja Eden Sharav 5  
  62  Tajlandia Akani Songsermsawad 6  
  99  Walia Jak Jones 2  
30  Anglia Ricky Walden 5  
99  Walia Jak Jones 6  
  99  Walia Jak Jones 6
  94  Irlandia Północna Joe Swail 5  
35  Walia Michael White 5
94  Irlandia Północna Joe Swail 6  
  62  Tajlandia Akani Songsermsawad 2
  14  Anglia Stuart Bingham 6
14  Anglia Stuart Bingham 6  
115  Tajlandia James Wattana 0  
  14  Anglia Stuart Bingham 6
  51  Norwegia Kurt Maflin 5  
51  Norwegia Kurt Maflin 6
78  Chińska Republika Ludowa Zhang Anda 3  
  14  Anglia Stuart Bingham 6
  19  Anglia David Gilbert 2  
19  Anglia David Gilbert 6  
110  Anglia Ashley Carty 3  
  19  Anglia David Gilbert 6
  46  Anglia Peter Ebdon 4  
46  Anglia Peter Ebdon 6
83  Szkocja Chris Totten 2  

Sekcja 6[edytuj | edytuj kod]

  Runda 1
Do 6 frame’ów
Runda 2
Do 6 frame’ów
Runda 3
Do 6 frame’ów
Runda 4
Do 6 frame’ów
                                     
43  Anglia Stuart Carrington 1  
86  Anglia Paul Davison 6  
  86  Anglia Paul Davison 1  
  22  Chińska Republika Ludowa Yan Bingtao 6  
22  Chińska Republika Ludowa Yan Bingtao 6
107  Niemcy Lukas Kleckers 1  
  22  Chińska Republika Ludowa Yan Bingtao 2  
  11  Anglia Kyren Wilson 6  
54  Anglia Mike Dunn 6  
75  Anglia Allan Taylor 4  
  54  Anglia Mike Dunn 2
  11  Anglia Kyren Wilson 6  
11  Anglia Kyren Wilson 6
118  Hongkong Andy Lee 0  
  11  Anglia Kyren Wilson 6
  6  Anglia Barry Hawkins 2
38  Anglia Gary Wilson 6  
91  Anglia Billy Joe Castle 4  
  38  Anglia Gary Wilson 6
  102  Anglia Sam Baird 3  
27  Chińska Republika Ludowa Liang Wenbo 5
102  Anglia Sam Baird 6  
  38  Anglia Gary Wilson 4
  6  Anglia Barry Hawkins 6  
59  Anglia Robbie Williams 5  
70  Anglia Ian Burns 6  
  70  Anglia Ian Burns 0
  6  Anglia Barry Hawkins 6  
6  Anglia Barry Hawkins 6
123  Walia Jamie Clarke 0  

Sekcja 7[edytuj | edytuj kod]

  Runda 1
Do 6 frame’ów
Runda 2
Do 6 frame’ów
Runda 3
Do 6 frame’ów
Runda 4
Do 6 frame’ów
                                     
7  Irlandia Północna Mark Allen 6  
122  Egipt Basem Eltahhan 2  
  7  Irlandia Północna Mark Allen 6  
  58  Anglia Rory McLeod 2  
58  Anglia Rory McLeod 6
71  Anglia Peter Lines 3  
  7  Irlandia Północna Mark Allen 6  
  39  Iran Hossein Vafaei 2  
26  Anglia Martin Gould 6  
103  Anglia Harvey Chandler 1  
  26  Anglia Martin Gould 4
  39  Iran Hossein Vafaei 6  
39  Iran Hossein Vafaei 6
90  Anglia Ashley Hugill 5  
  7  Irlandia Północna Mark Allen 6
  10  Australia Neil Robertson 5
10  Australia Neil Robertson 6  
119  Walia Kishan Hirani 2  
  10  Australia Neil Robertson 6
  55  Tajlandia Thepchaiya Un-Nooh 3  
55  Tajlandia Thepchaiya Un-Nooh 6
74  Anglia Jimmy White 3  
  10  Australia Neil Robertson 6
  23  Szkocja Graeme Dott 5  
23  Szkocja Graeme Dott 6  
106  Anglia Oliver Lines 2  
  23  Szkocja Graeme Dott 6
  42  Walia Matthew Stevens 2  
42  Walia Matthew Stevens 6
87  Szkocja Ross Muir 4  

Sekcja 8[edytuj | edytuj kod]

  Runda 1
Do 6 frame’ów
Runda 2
Do 6 frame’ów
Runda 3
Do 6 frame’ów
Runda 4
Do 6 frame’ów
                                     
47  Anglia Chris Wakelin 6  
82  Walia Duane Jones 1  
  47  Anglia Chris Wakelin 4  
  18  Anglia Allister Carter 6  
18  Anglia Allister Carter 6
111  Malezja Thor Chuan Leong 3  
  18  Anglia Allister Carter 3  
  15  Szkocja Stephen Maguire 6  
50  Szkocja Scott Donaldson 6  
79  Chińska Republika Ludowa Li Yuan 3  
  50  Szkocja Scott Donaldson 4
  15  Szkocja Stephen Maguire 6  
15  Szkocja Stephen Maguire 6
114  Niemcy Simon Lichtenburg 3  
  15  Szkocja Stephen Maguire 6
  2  Walia Mark Williams 5
34  Tajlandia Noppon Saengkham 6  
95  Pakistan Hamza Akbar 1  
  34  Tajlandia Noppon Saengkham 6
  98  Anglia Rod Lawler 0  
31  Anglia Anthony Hamilton 1
98  Anglia Rod Lawler 6  
  34  Tajlandia Noppon Saengkham 3
  2  Walia Mark Williams 6  
63  Walia Daniel Wells 6  
66  Chińska Republika Ludowa Zhao Xintong 5  
  63  Walia Daniel Wells 0
  2  Walia Mark Williams 6  
2  Walia Mark Williams 6
 Anglia Adam Duffy 2  

Finały[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinał
Do 6 frame’ów
Półfinał
Do 6 frame’ów
Finał
Do 10 frame’ów
                           
  1  Anglia Ronnie O’Sullivan 6  
56  Anglia Martin O’Donnell 1  
  1  Anglia Ronnie O’Sullivan 6  
  36  Anglia Tom Ford 1  
21  Anglia Joe Perry 2
  36  Anglia Tom Ford 6  
    1  Anglia Ronnie O’Sullivan 10
  7  Irlandia Północna Mark Allen 6
  14  Anglia Stuart Bingham 6  
11  Anglia Kyren Wilson 1  
  14  Anglia Stuart Bingham 5
  7  Irlandia Północna Mark Allen 6  
7  Irlandia Północna Mark Allen 6
  15  Szkocja Stephen Maguire 1  

Finał[edytuj | edytuj kod]

Finał: Do 10 frame’ów
Barbican Centre, York, Anglia, 9 grudnia 2018.
Sędzia: Niemcy Marcel Eckardt
Anglia Ronnie O’Sullivan 10-6 Mark Allen Irlandia Północna
Sesja południowa: 54–63, 101–0 (101), 0–74 (74), 85–0 (85), 120–15 (54, 66) 76-15 (57), 73-12, 73-25 (65)
Sesja wieczorna: 74-25, 4-93 (56), 30-105 (105), 87-1, 63-59 (57), 0-144 (72, 68), 9-93 (59), 78-0 (78)
101 Najwyższy break 105
1 Breaki stupunktowe 1
8 Breaki 50-punktowe 6

Breaki stupunktowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. worldsnooker.com: UK Championship 2018 (ang.). World Snooker. [dostęp 2018-11-21].
  2. Marcin Kutz, UK Championship 2018: zwycięstwo Ronniego O’Sullivana i jego dwa rekordy, www.snookerworld.pl, 10 grudnia 2018 [dostęp 2018-12-15] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]