UNISON (związek zawodowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

UNISON związek zawodowy działający w Wielkiej Brytanii

Powstał w 1993 rok z połączenia ówczesnych trzech mniejszych organizacji związkowych:

  • „National and Local Government Officers Association” (związek pracowników administracji rządowej),
  • „National Union of Public Employees” (ogólnobrytyjski związek pracowników sektora publicznego),
  • „Confederation of Health Service Employees” (konfederacja związków pracowników usług zdrowotnych).

Obecnie jego członkami mogą być wyłącznie pracownicy sektora publicznego, m.in.: państwowej i prywatnej służby zdrowia oraz usług medycznych, policji, straży pożarnej, administracji samorządów lokalnych i rządowych, dostawców energii elektrycznej, wody i gazu ziemnego, zakładów oczyszczania miasta, komunikacji publicznej, itp.

Związek zrzesza obecnie 1,3 miliona członków i jest największym związkiem zawodowym na Wyspach Brytyjskich. Główna siedziba związku znajduje się w Londynie, w pobliżu dworca kolejowego Londyn-Euston. Funkcję Sekretarza Generalnego związku pełni od 2001 r. Dave Prentis[1]

Związek jest stowarzyszony z brytyjską Partią Pracy (Labour Party) i wspiera jej poglądy polityczno-ideologiczne oraz uczestniczy w jej kampaniach politycznych.

Związek akcentuje swoje poparcie dla wszelkich grup mniejszościowych, szczególnie pracowników o zagranicznym rodowodzie. UNISON popiera proces islamizacji Wielkiej Brytanii[2], m.in. jego szkocki oddział poparł zakaz spożywania czegokolwiek oraz picia napojów podczas trwania islamskiego ramadanu w obiektach szkockiej, publicznej służby zdrowia w obecności muzułmanów (zakaz np. picia herbaty przy biurku, jeśli mogłaby to zobaczyć muzułmanka zatrudniona w pobliżu)[3]. Związek otacza szczególną ochroną czarnoskórych związkowców[4] i organizuje kampanie anty-rasistowskie. UNISON ma również najsilniej zorganizowaną w Wielkiej Brytanii grupę związkowców, rekrutujących się spośród osób należących do mniejszości seksualnych[5].

Związek jest stowarzyszony z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych. W latach 2008-2012 współpracę pomiędzy OPZZ a UNISON koordynował Adam Rogalewski[6]. Pełnił on jednocześnie na terenie Wielkiej Brytanii funkcję koordynatora UNISON dla pracowników pochodzących z Polski[7], których liczbę w UNISON ocenia się na 100 000 osób[8].

Kolejni Sekretarze Generalni[edytuj | edytuj kod]

  • 1993–1995: Alan Jinkinson
  • 1995–2000: Rodney Bickerstaffe
  • 2001–obecnie: Dave Prentis

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]