US Open 2019

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
US Open 2019
Ilustracja
Miejsce  Stany Zjednoczone
Nowy Jork
Obiekt USTA Billie Jean King National Tennis Center
Nawierzchnia Twarda
Data 26.08–08.09.2019
ATP Tour
Kategoria Wielki Szlem
Pula nagród 57 238 700 $
Drabinka 128S/128Q/64D
Dyrektor David Brewer
WTA Tour
Kategoria Wielki Szlem
Pula nagród 57 238 700 $
Drabinka 128S/128Q/64D
Dyrektor David Brewer
Zwycięzcy
Gra pojedyncza mężczyzn
Hiszpania Rafael Nadal
Gra podwójna mężczyzn
Kolumbia Juan Sebastián Cabal
 Kolumbia Robert Farah
Gra pojedyncza kobiet
Kanada Bianca Andreescu
Gra podwójna kobiet
Belgia Elise Mertens
 Białoruś Aryna Sabalenka
Gra mieszana
Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands
 Wielka Brytania Jamie Murray
2018 2020
Strona internetowa
Wielki Szlem 2019

US Open 2019 – ostatni, czwarty w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbył się w dniach 26 sierpnia–8 września, tradycyjnie na twardych kortach nowojorskiego USTA Billie Jean King National Tennis Center. Była to 139. edycja rozgrywek.

Turnieje seniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  23  Szwajcaria Stan Wawrinka 66 3 6 1  
5  Rosja Daniił Miedwiediew 7 6 3 6  
  5  Rosja Daniił Miedwiediew 7 6 6  
   Bułgaria Grigor Dimitrow 65 4 3  
3  Szwajcaria Roger Federer 6 4 6 4 2
   Bułgaria Grigor Dimitrow 3 6 3 6 6  
    5  Rosja Daniił Miedwiediew 5 3 7 6 4
  2  Hiszpania Rafael Nadal 7 6 5 4 6
  24  Włochy Matteo Berrettini 3 6 6 3 7  
13  Francja Gaël Monfils 6 3 2 6 65  
24  Włochy Matteo Berrettini 66 4 1
  2  Hiszpania Rafael Nadal 7 6 6  
20  Argentyna Diego Schwartzman 4 5 2
  2  Hiszpania Rafael Nadal 6 7 6  

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  13  Szwajcaria Belinda Bencic 77 6  
23  Chorwacja Donna Vekić 65 3  
  13  Szwajcaria Belinda Bencic 63 5  
  15  Kanada Bianca Andreescu 77 7  
15  Kanada Bianca Andreescu 3 6 6
  25  Belgia Elise Mertens 6 2 3  
    15  Kanada Bianca Andreescu 6 7
  8  Stany Zjednoczone Serena Williams 3 5
  5  Ukraina Elina Switolina 6 6  
16  Wielka Brytania Johanna Konta 4 4  
5  Ukraina Elina Switolina 3 1
  8  Stany Zjednoczone Serena Williams 6 6  
8  Stany Zjednoczone Serena Williams 6 6
  18  Chińska Republika Ludowa Wang Qiang 1 0  

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Kolumbia Juan Sebastián Cabal
 Kolumbia Robert Farah
6 6  
 Wielka Brytania Luke Bambridge
 Japonia Ben McLachlan
4 4  
  1  Kolumbia Juan Sebastián Cabal
 Kolumbia Robert Farah
7 7  
  15  Wielka Brytania Jamie Murray
 Wielka Brytania Neal Skupski
65 68  
15  Wielka Brytania Jamie Murray
 Wielka Brytania Neal Skupski
4 6 7
   Stany Zjednoczone Jack Sock
 Stany Zjednoczone Jackson Withrow
6 1 64  
    1  Kolumbia Juan Sebastián Cabal
 Kolumbia Robert Farah
6 7
  8  Hiszpania Marcel Granollers
 Argentyna Horacio Zeballos
4 5
  8  Hiszpania Marcel Granollers
 Argentyna Horacio Zeballos
7 6  
16  Austria Oliver Marach
 Austria Jürgen Melzer
64 4  
8  Hiszpania Marcel Granollers
 Argentyna Horacio Zeballos
7 7
  12  Niemcy Kevin Krawietz
 Niemcy Andreas Mies
62 65  
12  Niemcy Kevin Krawietz
 Niemcy Andreas Mies
7 6
   Argentyna Leonardo Mayer
 Portugalia João Sousa
64 4  

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Węgry Tímea Babos
 Francja Kristina Mladenovic
6 5 1  
8  Białoruś Wiktoryja Azaranka
 Australia Ashleigh Barty
2 7 6  
  8  Białoruś Wiktoryja Azaranka
 Australia Ashleigh Barty
6 6  
   Słowacja Viktória Kužmová
 Białoruś Alaksandra Sasnowicz
0 1  
3  Kanada Gabriela Dabrowski
 Chińska Republika Ludowa Xu Yifan
6 3 3
   Słowacja Viktória Kužmová
 Białoruś Alaksandra Sasnowicz
2 6 6  
    8  Białoruś Wiktoryja Azaranka
 Australia Ashleigh Barty
5 5
  4  Belgia Elise Mertens
 Białoruś Aryna Sabalenka
7 7
  12  Chińska Republika Ludowa Duan Yingying
 Chińska Republika Ludowa Zheng Saisai
4 3  
4  Belgia Elise Mertens
 Białoruś Aryna Sabalenka
6 6  
4  Belgia Elise Mertens
 Białoruś Aryna Sabalenka
4 6 6
  PR  Stany Zjednoczone Caroline Dolehide
 Stany Zjednoczone Vania King
6 3 4  
PR  Stany Zjednoczone Caroline Dolehide
 Stany Zjednoczone Vania King
77 6
  14  Ukraina Ludmyła Kiczenok
 Łotwa Jeļena Ostapenko
62 4  

Gra mieszana[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: US Open 2019 (gra mieszana).
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Chińskie Tajpej Chan Hao-ching
 Nowa Zelandia Michael Venus
6 77  
8  Czechy Květa Peschke
 Holandia Wesley Koolhof
3 60  
  1  Chińskie Tajpej Chan Hao-ching
 Nowa Zelandia Michael Venus
77 7  
  4  Chińskie Tajpej Latisha Chan
 Chorwacja Ivan Dodig
63 5  
4  Chińskie Tajpej Latisha Chan
 Chorwacja Ivan Dodig
77 3 [10]
   Stany Zjednoczone Raquel Atawo
 Francja Fabrice Martin
63 6 [3]  
    1  Chińskie Tajpej Chan Hao-ching
 Nowa Zelandia Michael Venus
2 3
   Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands
 Wielka Brytania Jamie Murray
6 6
  6  Holandia Demi Schuurs
 Finlandia Henri Kontinen
6 4 [12]  
3  Australia Samantha Stosur
 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
4 6 [14]  
3  Australia Samantha Stosur
 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
3 1
  WC  Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands
 Wielka Brytania Jamie Murray
6 6  
WC  Stany Zjednoczone Bethanie Mattek-Sands
 Wielka Brytania Jamie Murray
2 7 [10]
  2  Kanada Gabriela Dabrowski
 Chorwacja Mate Pavić
6 5 [4]  

Turnieje juniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza chłopców[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  14  Francja Valentin Royer 4 4  
11  Stany Zjednoczone Brandon Nakashima 6 6  
  11  Stany Zjednoczone Brandon Nakashima 64 3  
  4  Czechy Jonáš Forejtek 7 6  
4  Czechy Jonáš Forejtek 3 7 7
  Q  Niemcy Milan Welte 6 5 5  
    4  Czechy Jonáš Forejtek 64 6 6
  8/WC  Stany Zjednoczone Emilio Nava 7 0 2
  8/WC  Stany Zjednoczone Emilio Nava 6 6  
15  Czechy Jiří Lehečka 3 1  
8/WC  Stany Zjednoczone Emilio Nava 6 6
   Stany Zjednoczone Cannon Kingsley 4 0  
 Stany Zjednoczone Cannon Kingsley 7 6
   Szwajcaria Dominic Stephan Stricker 63 4  

Gra pojedyncza dziewcząt[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Rosja Oksana Selechmetowa 1 6 6  
WC  Stany Zjednoczone Katrina Scott 6 3 3  
   Rosja Oksana Selechmetowa 3 7 4  
  4  Kolumbia María Camila Osorio Serrano 6 63 6  
4  Kolumbia María Camila Osorio Serrano 6 6
  7  Łotwa Kamilla Bartone 3 4  
    4  Kolumbia María Camila Osorio Serrano 6 6
  Q  Stany Zjednoczone Alexandra Yepifanova 1 0
  5  Chińska Republika Ludowa Zheng Qinwen 6 6  
 Indonezja Priska Madelyn Nugroho 3 3  
5  Chińska Republika Ludowa Zheng Qinwen 6 4 5
  Q  Stany Zjednoczone Alexandra Yepifanova 3 6 7  
Q  Stany Zjednoczone Alexandra Yepifanova 4 6 6
  WC  Stany Zjednoczone Reese Brantmeier 6 3 1  

Gra podwójna chłopców[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Stany Zjednoczone Eliot Spizzirri
 Stany Zjednoczone Tyler Zink
63 6 [10]  
 Australia Stefan Storch
 Ukraina Eric Vanshelboim
7 1 [5]  
     Stany Zjednoczone Eliot Spizzirri
 Stany Zjednoczone Tyler Zink
64 6 [10]  
  5  Kanada Liam Draxl
 Stany Zjednoczone Govind Nanda
7 3 [7]  
WC  Stany Zjednoczone Ronan Jachuck
 Stany Zjednoczone Andres Martin
65 3
  7  Francja Arthur Cazaux
 Francja Harold Mayot
7 6  
       Stany Zjednoczone Eliot Spizzirri
 Stany Zjednoczone Tyler Zink
7 6
     Czechy Andrew Paulson
 Białoruś Alexander Zgirovsky
64 4
  4  Stany Zjednoczone Brandon Nakashima
 Francja V Royer
6 7  
 Szwecja Kevin Chahoud
 Argentyna Alejo Lorenzo Lingua Lavallén
3 63  
   Rumunia Nicholas David Ionel
 Polska Wojciech Marek
4 2
     Czechy Andrew Paulson
 Białoruś Alexander Zgirovsky
6 6  
 Szwajcaria Leandro Riedi
 Szwajcaria Dominic Stephan Stricker
4 3
  5  Kanada Liam Draxl
 Stany Zjednoczone Govind Nanda
6 6  

Gra podwójna dziewcząt[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Stany Zjednoczone Alexa Noel
 Francja Diane Parry
5 4  
5  Łotwa Kamilla Bartone
 Rosja Oksana Selechmetowa
7 6  
  5  Łotwa Kamilla Bartone
 Rosja Oksana Selechmetowa
7 2 [10]  
  3  Japonia Natsumi Kawaguchi
 Węgry Adrienn Nagy
5 6 [7]  
3  Japonia Natsumi Kawaguchi
 Węgry Adrienn Nagy
6 6
   Szwecja Caijsa Hennemann
 Niemcy Alexandra Vecic
2 3  
    5  Łotwa Kamilla Bartone
 Rosja Oksana Selechmetowa
7 7
     Francja Aubane Droguet
 Francja Séléna Janicijevic
5 66
   Francja Elsa Jacquemot
 Rosja Diana Shnaider
4 4  
 Francja Aubane Droguet
 Francja Séléna Janicijevic
6 6  
 Francja Aubane Droguet
 Francja Séléna Janicijevic
7 4 [12]
  3  Kanada Mélodie Collard
 Hongkong Hong Yi Cody Wong
5 6 [10]  
6  Stany Zjednoczone Savannah Broadus
 Stany Zjednoczone Abigail Forbes
4 4
   Kanada Mélodie Collard
 Hongkong Hong Yi Cody Wong
6 6  

Turnieje zawodników na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Argentyna Gustavo Fernández 7 6  
 Szwecja Stefan Olsson 64 3  
  1  Argentyna Gustavo Fernández 6 2 5  
   Francja Stéphane Houdet 3 6 7  
 Francja Stéphane Houdet 4 6 6
   Belgia Joachim Gérard 6 4 1  
     Francja Stéphane Houdet 69 65
   Wielka Brytania Alfie Hewett 7 7
   Francja Nicolas Peifer 6 6  
 Belgia Joachim Gérard 2 2  
 Wielka Brytania Nicolas Peifer 3 4
   Wielka Brytania Alfie Hewett 6 6  
 Wielka Brytania Alfie Hewett 6 7
  2  Japonia Shingo Kunieda 3 62  

Gra pojedyncza kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Holandia Diede de Groot 6 6  
 Niemcy Sabine Ellerbrock 1 0  
  1  Holandia Diede de Groot 6 6  
  WC  Stany Zjednoczone Dana Mathewson 3 2  
 Południowa Afryka Kgothatso Montjane 3 6 1
  WC  Stany Zjednoczone Dana Mathewson 6 0 6  
    1  Holandia Diede de Groot 4 6 6
  2  Japonia Yui Kamiji 6 1 4
   Holandia Marjolein Buis 6 6  
 Włochy Giulia Capocci 1 4  
 Holandia Marjolein Buis 1 3
  2  Japonia Yui Kamiji 6 6  
 Holandia Aniek van Koot 1 3
  2  Japonia Yui Kamiji 6 6  

Gra podwójna mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Gra podwójna kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Turnieje legend[edytuj | edytuj kod]

Turniej legend mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Turniej legend kobiet[edytuj | edytuj kod]

W tygodniu poprzedzającym główny turniej US Open, podczas rozgrywania turnieju eliminacyjnego, został rozegrany tylko pojedynczy mecz pokazowy gry podwójnej kobiet.

Finał
 Stany Zjednoczone Tracy Austin
 Stany Zjednoczone Lindsay Davenport
3 4
 Stany Zjednoczone Martina Navrátilová
 Hiszpania Arantxa Sánchez Vicario
6 6

Turniej legend pokazowa gra mieszana[edytuj | edytuj kod]

W tygodniu poprzedzającym główny turniej US Open, podczas rozgrywania turnieju eliminacyjnego, został rozegrany również mecz pokazowy gry mieszanej[1].

Finał
 Australia Rennae Stubbs
 Stany Zjednoczone Jim Courier
3
 Belgia Kim Clijsters
 Stany Zjednoczone John McEnroe
6

Pula nagród[edytuj | edytuj kod]

Pula nagród w US Open w 2019 roku wyniosła ponad 57 miliony dolarów amerykańskich[2].

Runda Singiel Debel[a] Mix[b]
Zwycięzca/Zwyciężczyni 3.850.000 $ 740.000 $ 160.000 $
Finalista/Finalistka 1.900.000 $ 370.000 $ 76.000 $
Półfinaliści/Półfinalistki 960.000 $ 175.000 $ 38.000 $
Ćwierćfinaliści/Ćwierćfinalistki 500.000 $ 91.000 $ 19.975 $
4. runda 280.000 $ 50.000 $ 11.400 $
3. runda 163.000 $ 30.000 $ 5.900 $
2. runda 100.000 $ 17.000 $
1. runda 58.000 $
Q3[c] 32.000 $
Q2 18.000 $
Q1 11.000 $

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pieniądze za grę podwójną są wypłacane na parę.
  2. Pieniądze za grę w mix-ie są wypłacane na parę.
  3. Q - Runda kwalifikacyjna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierwszy mecz półfinałowy pokazowego turnieju gry mieszanej, usopen.org [dostęp 2019-10-18] (ang.).
  2. 2019 US Open Prize Money, usopen.org. [dostęp 2019-07-18] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • US Open (ang.). wtatennis.com. [dostęp 2019-08-27].
  • US Open (ang.). atpworldtour.com. [dostęp 2019-08-27].