Ucieczka King Konga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ucieczka King Konga
キングコングの逆襲
King Kong Escapes
Gatunek przygodowy, science fiction
Data premiery Japonia 22 lipca 1967
Stany Zjednoczone 19 czerwca 1968
Polska 1971
Kraj produkcji  Japonia
 Stany Zjednoczone
Język japoński
Czas trwania Japonia 104 min
Stany Zjednoczone 96 min
Reżyseria Ishirō Honda
Scenariusz Takeshi Kimura
Główne role Rhodes Reason
Linda Miller
Akira Takarada
Hideyo Amamoto
Mie Hama
Muzyka Akira Ifukube
Zdjęcia Hajime Koizumi
Scenografia Takeo Kita
Montaż Ryohei Fujii
Produkcja Tomoyuki Tanaka
Arthur Rankin Jr.
Wytwórnia Tōhō
Rankin/Bass
Dystrybucja Japonia Tōhō
Stany Zjednoczone Universal Pictures
Polska Centrala Wynajmu Filmów (kino)
Polska Vision (VHS)
Budżet 170 000 000 ¥

Ucieczka King Konga (jap. キングコングの逆襲 Kingu Kongu no gyakushū, ang. King Kong Escapes)japońsko-amerykański film typu kaijū z 1967 roku w reżyserii Ishirō Hondy.

Tło powstania filmu[edytuj | edytuj kod]

Tōhō po sukcesie King Kong kontra Godzilla planowało stworzyć tym razem samodzielny film z udziałem King Konga, póki ich licencja nie wygasła. Przystąpiono do produkcji Operation Robinson Crusoe: King Kong vs. Ebirah (jap. 操作ロビンソン·クルーソー:キングコング対エビラ Sōsa Robinson Kurūsō: Kingu Kongu tai Ebira). Jednakże Daniel O’Shea, szef RKO General miał obiekcje do scenariusza[1][2].

W tym samym czasie studio Rankin/Bass, widząc sukces swej kreskówki The King Kong Show postanowiło wykorzystać możliwość jej stworzenia pełnometrażowej wersji, jaką oferowała umowa z RKO General. Arthur Rankin Jr. zlecił Williamowi J. Keenanowi scenariusz, w którym King Kong stacza walkę z Mechani-Kongiem, swoją mechaniczną kopią wykonaną przez doktora Who. Obaj przeciwnicy pojawiali się regularnie w kreskówce[1].

O’Shea zezwolił Tōhō na stworzenie filmu pod warunkiem wykorzystania skryptu Rankin/Bass i nadzoru produkcji pod okiem Arthura Rankina Jr. Tōhō zgodziło się na propozycję. Takeshi Shimura zmodyfikował skrypt Keenana, m.in. zastępując rodzinę Bondów na załogę łodzi podwodnej ONZ. Planowany wcześniej Operation Robinson Crusoe: King Kong vs. Ebirah Tōhō przerobiło na Ebirah – potwór z głębin zastępując King Konga Godzillą[1].

Arthur Rankin Jr. do głównych ról zatrudnił amerykańskich aktorów celem przyciągnięcia zachodniej widowni. Do roli komandora Nelsona zatrudnił aktora telewizyjnego Rhodesa Reasona, a do roli por. Susan Watson modelkę Lindę Miller, która mieszkała wówczas Japonii[3]. Rankin Jr. obawiał się, że strona japońska zechce „zrobić film głupszy bardziej niż to potrzebne” i kazał Reasonowi „trzymać oko na nich”. Reason nie był przekonany do japońskiego stylu kręcenia filmu i po latach w wywiadzie przyznał, że uważał Ishirō Hondę za co prawda dobrego rzemieślnika, jednak pasującego bardziej do telewizji[2]. Rhodes Reason przepisywał swoje dialogi i nie zawsze podążał za wskazówkami Hondy. Mimo to, Honda polubił pracę z Reasonem. Wg asystenta Hondy, Seijiego Taniego było spowodowane tym, że Reaso i Honda mieli ten sam typ osobowości[2]. Także Reason miło wspominał pracę nad filmem i po latach miał o nim lepsze zdanie[4].

Tōhō naciskało na Ishirō Hondę i Eijiego Tsuburayę, by umieścić więcej krwawych i brutalnych scen popularnych w ówczesnych serialach telewizyjnych. Tsuburaya sprzeciwił się temu, twierdząc, że przemoc jest dobra w telewizji. Honda się z nim zgodził[2].

Przygotowując na rynek amerykański Rankin Jr. zlecił zdubbingowanie filmu przez znanych aktorów głosowych i skrócił film o 8 minut. William J. Keenan przetłumaczył japońskie kwestie na język angielski, gdzie dokonał paru modyfikacji. W wersji amerykańskiej Madame Pirania nazywała się Madame X, a Mechani-Kong Robot Kong. Według Rhodesa Reasona Paul Frees zdubbingował wszystkie role męskie w filmie oprócz jego własnej[4]. Po wstępnym pokazie Daniel O’Shea zadowolony z efektu końcowego wykupił od Tōhō prawa do amerykańskiej dystrybucji i sprzedał je Universal Pictures[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Łódź podwodna pod kuratelą ONZ Explorer prowadzi na Morzu Jawajskim poszukiwania ropy naftowej. Jej dowódcy, komandor Carl Nelson i komandor podporucznik Jiro Nomura w wolnym czasie teoretyzują nad istnieniem mitycznego goryla – King Konga, mogącego żyć na pobliskiej wyspie Mondo.

Na Biegunie Północnym szalony naukowiec, doktor Who otrzymuje zlecenie od tajemniczego azjatyckiego kraju, by wydobyć Element X do produkcji broni masowej zagłady. W tym celu konstruuje robota w kształcie King Konga – Mechani-Konga. Jednak radioaktywność wytwarzana przez Element X powoduje usterki u Mechani-Konga. Madame Pirania reprezentująca kraj finansujący doktora Who, grozi mu odcięciem funduszy, jednak ten ją przekonuje by dać mu czas na naprawę Mechani-Konga.

Explorer wymaga naprawy i jego załoga musi zatrzymać na wyspie Mondo. Daje to okazję Nelsonowi i Nomurze do eksploracji wyspy. Wraz z sanitariuszką i dziewczyną Nomury, por. Susan Watson podczas zwiedzania natrafiają się na starego tubylca ostrzegającego przed przekroczeniem terytorium King Konga. Wkrótce Susan zostaje zaatakowana przez Gorozaura. Jej krzyki budzą stworzenie znajdujące w pobliskiej jaskini. Okazuje się to być King Kong, który ratuje Susan i pokonuje Gorozaura. Kong zakochuje się w Susan i chce za nią podążać, lecz atakuje go wciąż żywy Gorozaur. King Kong zabija go na dobre. Susan wraz z Nelsonem i Nomurą wraca Explorera, jednak atakuje ich wąż morski. Z opresji ratuje ich ponownie podążający za Susan Kong, po chwili atakuje Explorera, by z niego wyszła Susan. Ta uspokaja goryla i każe mu się uspokoić. King Kong słucha jej się i beznadziejnie patrzy na odpływający Explorer.

W Nowym Jorku komandor Nelson oznajmia w siedzibie ONZ o istnieniu King Konga i zostaje poinstruowany, by powrócić na wyspę Mondo celem dalszych badań. Na konferencji prasowej obecna jest Madame Pirania. Informuje doktora Who, że daje mu więcej czasu na wydobycie Elementu X. Doktor Who decyduje się, by tym razem wykorzystać King Konga. Wraz z swoimi ludźmi wyrusza na wyspę Mondo i usypia Konga. Protestujący mieszkaniec wyspy Mondo zostaje zastrzelony przez doktora Who. Gdy King Kong zostaje zabrany z wyspy, ekspedycja załogi Explorer odkrywa jego brak. Dowiadują się od jeszcze żyjącego tubylca, że Kong został porwany przez diabelską figurę. Nelson domyśla się, że chodzi o doktora Who, którego dobrze zna.

Na Biegunie Północnym uwięziony King Kong bierze Mechani-Konga za innego przedstawiciela swego gatunku. Robot otrzymuje urządzenie do hipnozy King Konga. Zahipnotyzowany goryl zaczyna posłusznie wykopywać Element X, jednak przez radioaktywność zostaje wyrwany z transu. Chce uciec, ale w porę zostaje zamknięty. Doktor Who czuje, że załoga Explorer może być kluczem do kontroli nad King Kongiem i podstępem ją porywa. Doktor Who wita Nelsona i próbuje zdobyć zaufanie Nomury i Susan. Madame Pirania pomaga także uwieść Nelsona. Gdy plan złoczyńców spala się na panewce, Susan, Nomura i Nelson zostają zamknięci, żeby zostać zamrożonymi na śmierć. Kong coraz bardziej agresywnie chce wyrwać się ze swej celi i udaje mu się z niej uciec.

Mechani-Kong zostaje wysłany, by schwytać King Konga, jednak ten wymyka wskakując do wody i odpływając. Doktor Who zamierza za wszelką cenę schwytać King Konga przy pomocy Mechani-Konga, płynąc swym statkiem. Kong zostaje zlokalizowany w Zatoce Tokijskiej. Obawiając się, że jej ojczyzna stanie się bohaterem międzynarodowego skandalu Madame Pirania zmienia zdanie i uwalnia Nelsona, Nomurę i Susan. Kong dociera do Tokio, jednak w porę Nelson informuje władze, by nie atakować potwora. Susan przybywa do King Konga, który się uspokaja. Nagle zjawia się Mechani-Kong i hipnotyzuje Konga. Nomura z za pomocą strzelby niszczy hipnotyzujące urządzenie i wolny Kong rozpoczyna walkę z Mechani-Kongiem. W trackie walki Mechani-Kong porywa Susan i udaje się z nią na Tokyo Tower. King Kong również wspina się na Tokyo Tower i kontynuuje pojedynek z mechanicznym odpowiednikiem.

Tymczasem na swym okręcie doktor Who dowiaduje się o zdradzie Madame Piranii i zabija ją. Przed śmiercią udaje jej się zniszczyć urządzenie sterujące Mechani-Kongiem powodując u niego paraliż. King Kong ratuje Susan i odstawia ją w bezpieczne miejsce, skąd zostaje eskortowana przez Nomurę. Mechani-Kong spada z Tokyo Tower rozbijając się na kawałki. Następnego dnia Susan, Nelson i Nomura docierają do portu, z którego chce uciec doktor Who. Towarzyszący im Kong niszczy okręt doktora Who, zabijając wszystkich na pokładzie. Susan widzi jak King Kong odpływa i chce go zawołać do powrotu. Nelson mówi, żeby pozwolić Kongowi wrócić na wyspę Mondo, bo ten ma już dosyć cywilizacji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Rhodes Reason – kmdr Carl Nelson
 • Kei Taguchi – kmdr Carl Nelson (głos, wersja japońska)
 • Linda Miller – por. Susan Watson
 • Akiko Santou – por. Susan Watson (głos, wersja japońska)
 • Julie Bennett
  • por. Susan Watson (głos, wersja USA),
  • Madame Pirania (głos, wersja USA)
 • Akira Takarada – kmdr ppor. Jiro Nomura
 • Paul Frees
  • kmdr ppor. Jiro Nomura (głos, wersja USA),
  • dr Who (głos, wersja USA),
  • różne role (głos, wersja USA)
 • Hideyo Amamoto – dr Who
 • Mie Hama – Madame Pirania
 • Ikio Sawamura – mieszkaniec wyspy Mondo
 • Ryūji Kita – inspektor policji
 • Haruo Nakajima
  • King Kong,
  • jeden z gapiów
 • Hiroshi Sekita
  • Mechani-Kong,
  • Gorozaur,
  • członek sztabu wojskowego

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • W latach 1991-’92 rok planowano stworzyć Godzilla’s Counterattack (jap. ゴジラの逆襲 Gojira no gyakushū) oraz Micro Super Battle: Godzilla vs. Gigamoth (jap. ミクロスーパーバトル ゴジラVSギガモス Mikuro Supā Batoru Gojira tai Gigamosu), gdzie Mechani-Kong był przeciwnikiem Godzilli[5][6]. Na przeszkodzie stały komplikacje z prawami autorskimi[7].
 • Mechani-Kong był ulubionym potworem Koichiego Kawakity, twórcy efektów specjalnych Heisei – drugiej serii filmów z Godzillą i wielokrotnie chciał w niej go umieścić. Stworzony przez niego potwór Bulgario z serialu Genseishin Jasutiraizā i filmu Gekijō-ban Chōsei Kantai Seizā Ekkusu Tatakae! Hoshi no Senshi-tachi otrzymał wygląd przeznaczony dla Mechani-Konga z serii Heisei[5].
 • Rhodes Reason w wywiadzie przyznał, że wiedział że film może być słaby i wystąpił w nim tylko dlatego, że chciał zwiedzić Japonię[2].
 • Congar z gry War of the Monsters jest inspirowany King Kongiem i Mechani-Kongiem[8][9].
 • Robo-Yeti z serialu animowanego Godzilla jest inspirowany Mechani-Kongiem[10].
 • Mecha Pon z gry komputerowej Strider powstał jako hołd dla Mechani-Konga[11].
 • Gorozaura i walkę z nim wzorowano na scenie z tyranozaurem w King Kongu[12].
 • Kostium King Konga został wykorzystany do stroju Gorilli – jednego z potworów występujących w serialu tokusatsu Ike! Gurīnman[13].
 • Linda Miller mimo, że była rodowitą Amerykanką w amerykańskiej wersji filmu została zdubbingowana przez aktorkę głosową Julie Bennett, co nie spotkało się z aprobatą Miller[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Ray Morton, King Kong: The History of a Movie Icon from Fay Wray to Peter Jackson, Hal Leonard Corporation, 2005, s. 134-140, ISBN 1-55783-669-8 (ang.).
 2. a b c d e Steve Ryfle, Ed Godziszewski, Ishiro Honda: A Life in Film, from Godzilla to Kurosawa, Wesleyan University Press, wrzesień 2017, s. 238-243, ISBN 978-0-8195-7741-2 (ang.).
 3. a b Brett Homenick, SUSAN WATSON SPEAKS! Actress Linda Miller Remembers King Kong Escapes!, Vantage Point Interviews, 25 sierpnia 2015 [dostęp 2018-12-29] (ang.).
 4. a b Brett Homenick, MONDO ISLAND MEMOIRS! Actor Rhodes Reason on His Starring Role in King Kong Escapes!, Vantage Point Interviews, 8 czerwca 2019 [dostęp 2019-07-08] (ang.).
 5. a b Koichi Kawakita, 平成ゴジラパーフェクション, wyd. Dengeki Hobby Books, 2012, s. 131-135, ISBN 978-4-04-886119-9 (jap.).
 6. Daniel Dockery, 5 bizarre monster opponents that Godzilla ALMOST fought, SYFY WIRE, 5 kwietnia 2018 [dostęp 2018-12-06] (ang.).
 7. David Milner, Koichi Kawakita Interview I, Kaiju Conversations, grudzień 1994 [dostęp 2018-12-30] (ang.).
 8. Steven Scrivello, Congar from War of the Monsters (2003), Kaijusaurus [dostęp 2018-12-03] (ang.).
 9. Steven Scrivello, Once defeated by the player, Congar returns in a later stage as Mecha-Congar., Kaijusaurus [dostęp 2018-12-03] (ang.).
 10. Kevnder, Kong count #61 – Godzilla the Series “Competition”, Maser Patrol, 9 stycznia 2017 [dostęp 2018-12-06] (ang.).
 11. Retro Gamer Team, The Making Of Strider, Retro Gamer, 11 czerwca 2014 [dostęp 2018-12-30] (ang.).
 12. 別冊映画秘宝 オール東宝怪獣大図鑑, wyd. 4, Yosensha, wrzesień 2016, s. 134, 146, ISBN 978-4-8003-0362-2 (jap.).
 13. Mike Bianco, Godman & Greenman: Toho’s school morning heroes, „Monster Attack Team”, 2 (8), MAT Publishing, 2010, s. 28 (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]