Ukraińska Wiosna (festiwal)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ukraińska Wiosna – międzynarodowy festiwal kultury ukraińskiej odbywający się w Poznaniu i innych miastach Wielkopolski (m.in. Lesznie, Swarzędzu, czy Gnieźnie[1]) od 2008[2].

Impreza w pierwszych latach była przede wszystkim prezentacją form kulturalnych. Z czasem stała się także przestrzenią dla spotkania miejscowych środowisk twórczych z ukraińskimi partnerami[1]. Jest jedną z największych imprez poświęconych kulturze ukraińskiej w Europie Centralnej[3][4]. W festiwalu udział biorą postaci ze świata kultury, sztuki, polityki i sportu z Ukrainy, a wydarzenia festiwalowe adresowane są w głównej mierze do Polaków. Celem festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom Wielkopolski ukraińskiej kultury oraz tradycji[5].

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina w Poznaniu organizujące festiwal, przyznaje Nagrodę im. Łukasza Horowskiego, pierwszego konsula honorowego Ukrainy w Poznaniu[6], za „wielkopolski styl budowania partnerstwa Polski i Ukrainy”[7]. Jej laureatami w ostatnich latach zostali Marek Woźniak (2018) oraz Andrzej Szczytko (2019)[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]