Ukraiński Instytut Naukowy w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ukraiński Instytut Naukowy w Warszawie (ukr. Український Науковий Інститут у Варшаві) – instytucja naukowo-badawcza, działająca w latach 1930–1939 w Warszawie[1] przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, zajmująca się prowadzeniem badań nad szeroko rozumianą tematyka ukraińską.

Został powołany w 1930 roku z inicjatywy ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego Rzeczypospolitej Sławomira Czerwińskiego[2], oraz władz Ukraińskiej Republiki Ludowej, z aprobatą Tadeusza Hołówki i Janusza Jędrzejewicza.

Zajmował się prowadzeniem badań nad historią, kulturą i gospodarką Ukrainy, wydawał liczne publikacje poświęcone Ukrainie (m.in. serię prac Dmytra Doroszenki Narys istoriji Ukrajiny w dwóch tomach, pełne wydanie publikacji Szewczenki w 16 tomach) lub Rzeczypospolitej (tłumaczenie Pana Tadeusza Maksyma Rylskiego). Instytut kierował również akcją odczytową, prowadzoną w szkołach i ośrodkach akademickich.

Instytut wydał ponad 70 tomów publikacji, w tym 54 zeszyty artykułów z serii Praci...[1], najwięcej ze ukraińskich instytucji naukowych na terenie II Rzeczypospolitej i na emigracji.

Władze Instytutu[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Włodzimierz Wilczyński: Ukraina Leksykon. Książka i Wiedza, s. 254. ISBN 978-83-051-3570-2.
  2. Kto był kim w II Rzeczypospolitej, pod red. prof. Jacka. M. Majchrowskiego, Warszawa 1994, wyd I.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]