Ukryte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ukryte
Caché
ilustracja
Gatunek dramat
thriller
Data premiery Ziemia14 maja 2005
Polska11 listopada 2005
Kraj produkcji  Austria
 Francja
 Niemcy
 Stany Zjednoczone
 Włochy
Język francuski
Czas trwania 114 minut
Reżyseria Michael Haneke
Scenariusz Michael Haneke
Zdjęcia Christian Berger
Scenografia Emmanuel de Chauvigny
Christoph Kanter
Kostiumy Lisy Christl
Montaż Michael Hudecek
Nadine Muse
Wytwórnia Les Films du Losange
Wega Film
Bavaria Film
BIM Distribuzione
France 3 Cinéma
arte France Cinéma
Eurimages
Centre National de la Cinématographie
Canal+
ORF Film/Fernseh-Abkommen
Westdeutscher Rundfunk
Studio Canal
Östereichisches Filminstitut
Filmfonds Wien
Filmstiftung Nordrhein-Westfalen
Dystrybucja Polska Monolith Plus
Stany Zjednoczone Sony Pictures Classics
Budżet 8 000 000

Ukryte (Caché) – film francuski z 2005 roku w reżyserii Michaela Haneke, nagrodzony za reżyserię na festiwalu w Cannes w tym samym roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Georges Laurent prowadzi program literacki w francuskiej telewizji i żyje razem z żoną Anne i synem Pierrotem. Ich spokojne życie zostaję przerwane, kiedy anonimowo otrzymują kasety video z nagranym widokiem ich domu. Nadawca staje się natarczywy i dołącza do nich także dziecięce rysunki odnoszące się do przeszłości Laurenta. Georges i Anne postanawiają zgłosić sprawę na policję, ale ta odmawia pomocy, ponieważ nagrania nie zawierają żadnych otwartych gróźb.

Jedna z kaset pokazuje drogę do mieszkania Algierczyka Majida, którego rodzice pracowali dla rodziny Georges'a. Kiedy zostali oni zabici w masakrze paryskiej, chłopiec miał zostać adoptowany właśnie przez rodziców Laurenta. Georges oskarża Majida o podsyłanie kaset, ale ten stwierdza, że nie ma z tym nic wspólnego. Później, w nocy ma sen, w którym Majid jako chłopiec odcina głowę kogutowi i straszy go.

Pewnego dnia Pierrot nie wraca ze szkoły. Rodzice podejrzewają, że został porwany przez Majida. Razem z policją idą do mieszkania, w którym aresztują podejrzanego i jego syna. Obaj wypierają się winy. Zostają zwolnieni następnego ranka. W tym samym czasie zjawia się Pierrot, mówiąc że spędził noc u kolegi. Anne wdaje się z nim w kłótnię.

Georges zostaje ponownie zaproszony do mieszkania Majida. Wyjaśnia mu on, że nie miał nic wspólnego z porwaniem i chciał, aby Georges był czegoś świadkiem. Po tych słowach podrzyna sobie gardło. Georges opowiada Anne historię swojego dzieciństwa, kiedy to zdenerwowany obecnością Majida w rodzinnym domu powiedział rodzicom, że Algierczyk straszył go, ucinając głowę kogutowi. Doprowadziło to do wysłania Majida do sierocińca.

Georges zostaje zmuszony do rozmowy przez syna Majida. Mówi że nie ponosi odpowiedzialności za nieszczęście jego ojca. Syn Majida pyta się, jak to jest być powodem czyjejś śmierci. Rozwścieczony Georges wychodzi. Potem w domu bierze środki nasenne i idzie spać.

Na końcu widzimy dwie sceny pokazane z dalekiej perspektywy. W pierwszej mężczyzna i kobieta przyjeżdżają starym samochodem do domu rodzinnego Georges'a. Wychodzą oni razem z młodym Majidem, który rzuca się i nie chce wejść do samochodu. W drugiej widzimy syna Majida, który przychodzi na spotkanie z Pierrotem. Po dłuższej chwili chłopcy się rozchodzą. Nie słyszymy treści rozmowy.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]