Ulica Koński Kierat w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ulica Koński Kierat
Stare Miasto
Ilustracja
Widok ulicy w kierunku skrzyżowania z ul. Mariacką
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Miejscowość Szczecin
Długość 198,9 m
Poprzednie nazwy Roßmarktstraße, Lecha
Przebieg
Ikona ulica.svg ul. Łaziebna
Ikona ulica skrzyżowanie.svg 0 m plac Orła Białego / ul. Staromłyńska
Ikona ulica skrzyżowanie.svg 103 m ul. Mariacka
Ikona ulica skrzyżowanie.svg 194 m ul. Farna
Ikona ulica.svg ul. Kuśnierska
Położenie na mapie Starego Miasta w Szczecinie
Mapa lokalizacyjna Starego Miasta w Szczecinie
Koński Kierat
Koński Kierat
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Koński Kierat
Koński Kierat
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Koński Kierat
Koński Kierat
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
Koński Kierat
Koński Kierat
Ziemia53°25′35,0″N 14°33′22,0″E/53,426389 14,556111

Koński Kierat (do 1945 Roßmarktstraβe, 1945–1956 Lecha) – jedna z ulic położonych na obszarze szczecińskiego osiedla Stare Miasto. Administracyjnie podlega pod dzielnicę Śródmieście. Przedwojenna nazwa, w tłumaczeniu na język polski ulica Targu Końskiego, nawiązywała do pobliskiego placu Orła Białego, który w okresie przedwojennym nosił nazwę Roßmarktplatz.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Ulica Koński Kierat rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulicy Farnej z Kuśnierską. Następnie spotyka się z ulicą Mariacką oraz dawną ulicą Bogdanki, kończąc swój bieg na skrzyżowaniu ze Staromłyńską i Łaziebną, położonym w północno-zachodnim narożniku placu Orła Białego.

Zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Ulica Koński Kierat jest jedną z nielicznych ulic szczecińskiego Starego Miasta, na której zachowały się przedwojenne zabudowania kamieniczne. Pomiędzy ulicą Mariacką a Staromłyńską wznosi się pięć budynków pochodzących z XIX wieku. Pozostała część zabudowań ulicy została zniszczona w wyniku bombardowań alianckich w czasie II wojny światowej, natomiast w okresie powojennym wolne parcele zastąpione zostały blokami z wielkiej płyty i pawilonem handlowym. W latach 80. XX wieku na rogu z ul. Staromłyńską wybudowano kamienicę wg projektu P. Zaniewskiego.

Historyczne nazwy[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie ulica składała się z dwóch części, z których każda nosiła odrębną nazwę. W XVI wieku odcinek między obecną ulicą Farną i Mariacką określano mianem by den bovensten Stadtkeller, natomiast odcinek między Mariacką i Staromłyńską nosił początkowo nazwę Lutteke domstrate, którą zmieniono w 1587 r. na Bullen Straße. W roku 1856 lub 1857 obydwa odcinki otrzymały nazwę Roßmarktstraβe, która obowiązywała do 1945 roku. W okresie powojennym zdecydowano o nadaniu ulicy nazwy Lecha, którą zmieniono w 1956 roku na obecną[1].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W podwórzu kamienicy nr 14/15 od końca XIX wieku do lat 80. XX wieku mieściła się łaźnia parowa oraz rzymska. W okresie przedwojennym dysponowała ona urządzeniami kąpielowo-leczniczymi, gabinetami lekarskimi oraz dwoma basenami. Obiekt wielokrotnie modernizowano; w 1985 roku został zamknięty, a budynki służące łaźni rozebrano lub przebudowano.
  • Na narożniku z ulicą Mariacką stoi kamienica nr 12 z 1880 r. Na jej miejscu w XVI i XVII wieku funkcjonowała warzelnia piwa zwaną Górną piwnicą miejską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sz. Bursewicz, Nazwy szczecińskich ulic 1945-2004... op. cit., s. 28, tamże s. 29, przyp. 50; zob. protokół nr I z posiedzenia plenarnego MRN w Szczecinie odbytego 9 lutego 1956 roku, AP w Szczecinie, PMRN, teczka 6, s.21 – 22.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]