Ulica Pomorska we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ulica Pomorska
Nadodrze
Ilustracja
Ul. Pomorska, widok w kierunku północnym; po prawej dawny szpital św. Jerzego, późniejszy – L.Rydygiera
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
ulica Pomorska
ulica Pomorska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica Pomorska
ulica Pomorska
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
ulica Pomorska
ulica Pomorska
51,119191°N 17,031385°E/51,119191 17,031385
Pierwszy wrocławski park przy ul. Pomorskiej

Ulica Pomorska – jedna z ulic biegnących w linii północ-południe przez wrocławskie Przedmieście Odrzańskie, łączących od średniowiecza miasto (od Mostów Pomorskich) z drogami wylotowymi w kierunku Osobowic i Żmigrodu, rozgałęziającymi się przy obecnym placu Staszica.

Południowy odcinek obecnej ulicy (przy obecnych Mostach Pomorskich) w przeszłości nosił nazwę Kuhgasse („Krowia Uliczka”): na przeciwległym brzegu Odry znajdowała się miejska rzeźnia. Na północy, w rejonie obecnej ulicy Ptasiej, ulica przebiegała przez tereny bagniste i odnogę Odry (Most Szarego Wilka).

Zabudowa kamienicami czynszowymi pojawiła się – w oparciu o układ ukształtowany wcześniej przy ulicach Szpaczej i Sroczej – w latach 60. XIX w. Przy skrzyżowaniu obecnej ulicy Dubois z Pomorską znajdowała się w XIX wieku znana gospoda „Birn Baum” (dosłownie: „Grusza”).

Po zachodniej stronie Pomorskiej, na terenie przekazanego miastu w 1813 prywatnego ogrodu inspektora miejskiego von Pilsacha, zniszczonego podczas oblężenia miasta w 1807 utworzono w 1816 roku pierwszy wrocławski park miejski (Wäldchen – „Lasek”), a po wschodniej – najpierw przytułek dla osób samotnych (przy północnym odcinku ulicy), a później (nieco bliżej centrum miasta) szpital św. Jerzego (po II wojnie światowej – Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]