Ulica ks. Piotra Skargi we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb wroclaw.svg Wrocław
ulica ks. Piotra
Skargi
Stare Miasto
Długość: 450m
ulica Piotra Skargi – widok z Podwala na północ w stronę ul. Oławskiej
ulica Piotra Skargi – widok z Podwala na północ w stronę ul. Oławskiej
Przebieg
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła ul. Oławska
Ikona ulica z lewej.svg ul. Nowa
Ikona ulica z prawej.svg ul. Teatralna
Ikona ulica most.svg Most Piotra Skargi / Fosa Miejska
Ikona ulica skrzyżowanie.svg światła Podwale
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
ulica ks. Piotra Skargi
ulica ks. Piotra Skargi
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ulica ks. Piotra Skargi
ulica ks. Piotra Skargi
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
ulica ks. Piotra Skargi
ulica ks. Piotra Skargi
51,106185°N 17,038078°E/51,106185 17,038078

Ulica Piotra Skargi (niem. Taschenstraße, tj. ulica Sakwowa, wcześniej w 1380 Taschin-Bergische Gasse – zaułek Górki Sakwowej, oraz w 1397 Taschengasse – zaułek Sakwowy) – we Wrocławiu jedna z ulic przebiegających południkowo (z północy na południe), łącząca ulicę Oławską z Podwalem. Przecina Fosę Miejską (mostem Piotra Skargi) przy wzgórzu z dawnym Bastionem Sakwowym (Taschenbastion, po rozbiórce murów miejskich[1] Liebichs Höhe[2], obecnie Wzgórze Partyzantów); przedłużeniem tej ulicy w kierunku południowym jest ulica Kołłątaja, prowadząca do ulicy Piłsudskiego przy Dworcu Głównym. Od 1945 roku patronem ulicy jest jezuita na dworze króla Zygmunta III Wazy, Piotr Skarga.

W wieku XIII ulica zabudowana była stosunkowo luźno drewnianymi domami, mieszkali tu partacze-kapelusznicy. Od XIV do XVII wieku w linii murów miejskich, na osi ulicy, znajdowała się Brama Sakwowa; miał tu tradycyjnie swoje mieszkanie kat miasta Wrocławia (dziś w tym miejscu, przy ul. Nowej 11, jest – po bombardowaniach znajdującego się w 1945 w podziemiach dawnego Bastionu Sakwowego dowództwa obrony Festung Breslau – pusty plac).

Do końca XX wieku przy ulicy Piotra Skargi mieściła się drukarnia Prasowych Zakładów Graficznych, przed 1989 we władaniu RSW „Prasa-Książka-Ruch”, a przed 1945 – drukarnia miejska wydająca gazetę Breslauer Neueste Nachrichten. Drukarnia została przeniesiona w inną część miasta w roku 2002, a jej dawne budynki zburzono; trwa przygotowanie tego miejsca pod budowę apartamentowca[3]. Przy ulicy Piotra Skargi 29/31 znajduje się IX Liceum Ogólnokształcące, pod numerem 23 mieści się Liceum Plastyczne, a pod numerem 7 – konsulat Republiki Bułgarii

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozpoczętej w 1807 z polecenia władz francuskich po kapitulacji Wrocławia przed wojskami napoleońskimi.
  2. „Wzgórze Liebicha”; kupiec Adolf Liebich ufundował w tym miejscu w 1867 – na pamiątkę swego brata Gustawa, właściciela cukrowni na Klecinie – kompleks wypoczynkowy z wieżą, która nie dotrwała do końca II wojny światowej.
  3. Planowane zakończenie w roku 2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

widok z ul. Oławskiej w kierunku południowym, po prawej ogrodzony parkanem plac, gdzie mieściła się drukarnia prasowa, po lewej ceglany budynek IX Liceum Ogólnokształcącego