Unia Wielkopolan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Unia Wielkopolan
Własną pracą i pomocą a siłami zjednoczonemi
(ks. P. Wawrzyniak)
Państwo  Polska
Siedziba Poznań
Data założenia 1990
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Profil działalności nauka, kultura, edukacja i wychowanie
Zasięg Rzeczpospolita Polska i zagranica
Prezes Paweł Leszek Klepka[1]
Nr KRS 0000025870
Data rejestracji 24 sierpnia 2001
brak współrzędnych
Strona internetowa

Unia Wielkopolan – polska organizacja regionalna działająca na terenie Wielkopolski, stawiająca sobie za cel rozwój samorządności w kraju, jak również rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny Wielkopolski. Siedzibą stowarzyszenia jest Poznań.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Unia powstała w 1990 jako organizacja zrzeszająca mieszkańców Wielkopolski dążących do odrodzenia samorządności w Polsce bez względu na ich światopogląd i przekonania polityczne. Wśród członków-założycieli znaleźli się m.in. Władysław Reichelt, Wojciech Kruk, Michał Wojtczak i Jan Kulczyk[2]. Za cel stawiała sobie powstanie silnego regionu (województwa) wielkopolskiego sięgającego od Kalisza i Konina do Odry (z włączeniem Ziemi Lubuskiej[3][potrzebny przypis]) oraz wszechstronny rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny Wielkopolski. Stowarzyszenie nie opowiada się za autonomią Wielkopolski stojąc na gruncie integralności terytorialnej państwa polskiego. W związku z decentralizacją kraju dokonaną w latach 1990 i 1998 organizacja skupia się obecnie na realizacji celów społeczno-gospodarczych oraz kulturalno-oświatowych (w tym pielęgnowaniu tradycji i podnoszeniu wiedzy o przeszłości i kulturze regionu). Z jej inicjatywy powstały m.in. Izba Przemysłowo-Handlowa Importerów, Eksporterów i Kooperacji oraz Wielkopolski Klub Kapitału.

W uchwałach V Kongresu zapisano dążenie do „podnoszenia jakości życia w Wielkopolsce”, nad czym ma czuwać afiliowany przy stowarzyszeniu Wielkopolski Instytut Jakości, który organizuje m.in. akcję „Wielkopolska Jakość” oraz Konkurs o Wielkopolską Nagrodę Jakości[4].

Unia posiada swoje koła w następujących gminach: Chodzież, Dobra, Grodzisk, Jarocin, Konin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Leszno, Mosina, Oborniki, Poniec, Poznań, Rogoźno Wielkopolskie, Śmigiel, Wągrowiec i Wolsztyn[5].

Działacze Unii Wielkopolan zasiadają w lokalnych samorządach: gminnych i powiatowych, a także w sejmiku wojewódzkim (w tym Przemysław Smulski, wiceprezes stowarzyszenia i były wicemarszałek województwa). W wyborach parlamentarnych w 1991 z ramienia Unii Wielkopolan i Lubuszan Józef Bąk uzyskał mandat poselski z Zielonej Góry, zaś Andrzej Szymanowski mandat senatorski w woj. leszczyńskim. W wyborach 1993 dostało się do parlamentu 6 z 23 kandydatów Unii.

W latach 90. przez pewien okres działała Liga Regionów stworzona z inicjatywy Unii Wielkopolan, w której skład weszły m.in. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Ruch Autonomii Śląska, Związek Górnośląski, Związek Górnoślązaków, Związek Podhalan i Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne. Prezydentem Ligi był ówczesny prezydent Unii Romuald Szperliński[6].

Prezydenci[edytuj | edytuj kod]

Obecne władze stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

 • Paweł Leszek Klepka – Prezydent
 • Ryszard Ciesielski – Wiceprezydent
 • Michał Walenciak – Wiceprezydent
 • Grzegorz Wojtera – Wiceprezydent
 • Agnieszka Ziomek – Wiceprezydent
 • Monika Leman-Tomaszewska – Sekretarz Generalny
 • Roman Schrődter – Skarbnik Generalny[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b O NAS. Unia Wielkopolan. [dostęp 2019-08-18].
 2. Nasza Wielkopolska. Miesięcznik ruchu regionalnego Wielkopolan
 3. Postulatowi temu odpowiadał niezrealizowany projekt rządu AWSUW o podziale kraju na 12 regionów z 1998
 4. Cele i sposoby działania Wielkopolskiego Instytutu Jakości
 5. Przedstawicielstwa Unii Wielkopolan
 6. Regiony zamiast guberni, rp.pl z 15 lutego 1995

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Wielkopolska 1990-2000. Unia Wielkopolan, Ośrodek Promocji Gospodarczej Wielkopolska, Poznań 2000.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]