Universal Pictures

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Universal Pictures
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Siedziba Universal City
Data założenia 30 kwietnia 1912
brak współrzędnych
Strona internetowa

Universal Picturesamerykańska wytwórnia filmowa założona 30 kwietnia 1912 roku przez Carla Laemmle. Obecnie należy do NBCUniversal, części koncernu Comcast. Razem z Paramount, Waltem Disneyem oraz Warner Brothers należy do najstarszych i największych wytwórni filmowych w USA. Od początku istnienia studia do 1 stycznia 2010 roku marką Universal opatrzono łącznie około 3400 filmów[1].

Wytwórnia często jest błędnie określana jako Universal Studios, które w rzeczywistości jest grupą skupiającą studia filmowe należące do NBC Universal o pełnej nazwie Universal Studios Entertainment.

Struktura biznesowa[edytuj | edytuj kod]

Produkcja filmowa[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Filmy wytwórni Universal Pictures.

Universal Pictures co roku wystawia w kinach po kilkanaście filmów. Wśród nich są takie hity jak:

Budynki[edytuj | edytuj kod]

Plany produkcyjne Universal Studios rozłożone są w 100 budynkach Universal City Plaza Drive mieszczących się w Universal City, w Kalifornii na niepołączonym korporacyjnie odcinku ziemi pomiędzy Los Angeles a Burbank. Ponadto grupa zajmuje część biur operacyjnych w Nowym Jorku w wieży GE Building (siedziba General Electric, jednego z właścicieli NBC Universal obok Vivendi Universal).

Pożary[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 1990 roku pożar strawił dekoracje przedstawiające ulice Nowego Jorku oraz dekoracje wykorzystane w filmie Ben-Hur. Odbudowa zbiorów trwała wiele lat, a jej koszt wyniósł 50 milionów dolarów.

1 czerwca 2008 roku wczesnym ranem na terenie wytwórni wybuchł pożar, który zaprószyła ekipa remontowa reperująca dach jednego z budynków. Płomienie zniszczyły wieżę zegarową z filmu Powrót do przyszłości, dekoracje z filmu Żądło oraz pawilon wystawowy King Konga. Zniszczeniu uległo także około 50 tysięcy taśm filmowych, a także dekoracje przedstawiające ulice Nowego Jorku. Pożar opanowano po ponad 12 godzinach. W akcji brało udział 500 strażaków. Magazyn z oryginałami starszych filmów ocalał.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]