Université Pierre et Marie Curie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Université Pierre et Marie Curie
Pierre-and-Marie-Curie University
Université Paris VI
Historyczny wygląd fasady uniwersytetu
Historyczny wygląd fasady uniwersytetu
Data założenia 1 stycznia 1971
Typ uczelni publiczna
Patron uczelni Piotr i Maria Curie
Państwo  Francja
Adres Paryż
Liczba pracowników
• naukowych

2483
Liczba studentów ok. 32 000
Rektor Jean Chambaz
Członkostwo Sorbonne Université, LERU, EUA
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Université Pierre et Marie Curie
Université Pierre et Marie Curie
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Université Pierre et Marie Curie
Université Pierre et Marie Curie
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Université Pierre et Marie Curie
Université Pierre et Marie Curie
Ziemia48°50′50″N 2°21′23″E/48,847222 2,356389
Strona internetowa

Uniwersytet Piotra i Marii Curie (fr. Université Pierre et Marie Curie, skrót UPMC) – wyższa szkoła techniczna w Paryżu, członek-założyciel stowarzyszenia PRES Uniwersytetów Sorbońskich oznaczony jako Paryż VI. Specjalizuje się w naukach technicznych, przyrodniczych i medycynie. Zlokalizowany w kampusie Jussieu, w Dzielnicy Łacińskiej, na lewym brzegu Sekwany. Jest jednym z największych uniwersytetów pedagogicznych i medycznych we Francji i Europie. Kształci ponad 30 000 studentów, w tym ponad 8000 na studiach podyplomowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet utworzony został w 1971, w wyniku podziału Uniwersytetu Paryskiego, jako główny spadkobierca Wydziału Nauk tej uczelni. Kampus uniwersytecki Jussieu powstawał w latach 50. i 60. XX wieku. W 1968 doszło do podziału Wydziału Nauk Uniwersytetu Paryskiego na mniejsze jednostki. W 1971 ustanowiono oficjalnie Uniwersytet Paryż VI, specjalizujący się w naukach technicznych, przyrodniczych i medycynie. W 1974 uniwersytet otrzymał imię wybitnych uczonych Piotra i Marii Curie, co przyczyniło się do wzrostu jego prestiżu. W 2008 uniwersytet dołączył do stowarzyszenia Uniwersytetów Paryskich, zmieniając swoje logo i dodając w nazwie uniwersytetu nazwę stowarzyszenia. Dwa lata później stowarzyszenie zostało rozwiązane i przekształcone w PRES (pôle de recherche et d'enseignement supérieur), Uniwersytety Sorbońskie.

Współcześnie uniwersytet jest jedną z największych uczelni pedagogicznych i medycznych w Paryżu i w Europie (w niektórych sondażach wymieniany jako najlepszy we Francji). W ocenie AWRU drugi we Francji i 42 na świecie.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet składa się z siedmiu wydziałów: chemicznego, inżynieryjnego, matematycznego, medycznego, fizycznego nauk o życiu, nauk o ziemi oraz środowiska i biotechnologii.

W strukturze uniwersytetu funkcjonuje również Szkoła Inżynierska (Polytech Paris UPMC), Instytut Astrofizyczny, Instytut Henri Poincaré oraz kilka innych jednostek.

Na wydziale matematycznym funkcjonuje ISUP, najlepsza szkoła statystyki we Francji[1].

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet prowadzi bardzo szeroką współpracę międzynarodową. Jest członkiem takich organizacji jak UNICA (Network of Universities from the Capitals of Europe), LERU (League of European Research Universities), EUA (European University Association) oraz TASSEP (Transatlantic Science Student Exchange Programme). Prowadzona współpraca obejmuje zarówno obszary badawcze (realizacja projektów międzynarodowych) jak i dydaktyczne (wymiana studentów). Uniwersytet prowadzi także współpracę z krajami rozwijającymi się, takimi jak Liban, Syria, Wietnam oraz kraje północnej Afryki[2].

Sławni absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet ukończyło wiele wybitnych postaci. Kilkanaście z nich (wliczając absolwentów Wydziału Nauki i Wydziału Medycyny Uniwersytetu Paryskiego) uhonorowanych zostało Nagrodą Nobla. Wśród nich byli między innymi[3]:

oraz patronujący uniwersytetowi Maria Skłodowska i Piotr Curie.

Przypisy

  1. UPMC. Faculties and institutes (ang.). upmc.fr. [dostęp 2012-11-17].
  2. UPMC. International Strategy (ang.). upmc.fr. [dostęp 2012-11-17].
  3. UPMC. Nobel laureates (ang.). upmc.fr. [dostęp 2012-11-17].