Uniwersytet Leśniczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Leśniczy
Лесотехнически университет
Ilustracja
Data założenia 1953
Typ publiczna uczelnia
Państwo  Bułgaria
Adres Bulwar Klemensa z Ochrydy 10
1797 Sofia
Położenie na mapie Sofii
Mapa lokalizacyjna Sofii
Uniwersytet Leśniczy
Uniwersytet Leśniczy
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa lokalizacyjna Bułgarii
Uniwersytet Leśniczy
Uniwersytet Leśniczy
Ziemia42°39′12,24″N 23°21′32,40″E/42,653400 23,359000
Strona internetowa

Uniwersytet Leśniczy (bułg.: Лесотехнически университет) – państwowa instytucja szkolnictwa wyższego z siedzibą w Sofii, w Bułgarii.

28 stycznia 1925 rada naukowa Uniwersytetu w Sofii podjęła decyzję o utworzeniu Wydziału Hodowli Lasu na Wydziale Agronomii Uniwersytetu w celu zapewnienie szkoleń w dziedzinie hodowli lasu specjalistom agronomii[1]. Dekretem prezydium Zgromadzenia Narodowego z dnia 12 stycznia 1953 roku powstały trzy niezależne wyższe uczelnie: Wyższy Instytut Leśnictwa, Wyższy Instytut Medycyny Weterynaryjnej i Akademia Rolnicza im. G. Dimitrowa. W Wyższym Instytucie Leśnictwa ustanowiono pięć głównych kursów: leśnictwo, projektowanie krajobrazu miejskiego, mechaniczna technologia drewna, chemiczna technologia drewna, użytkowanie i inżynieria leśna. Uczelnia otrzymała własny budynek w dzielnicy Darwenitsa, który nadal jest główną siedzibą uniwersytetu[1].

Uniwersytet Leśniczy realizuje politykę państwa w zakresie rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki w Republice Bułgarii poprzez połączenie zarządzania i zapewnienia technologicznego wykorzystania zasobów naturalnych, produktów i usług. Uczelnia jest uznanym w kraju centrum edukacyjnym i naukowym, które zapewnia wysoko wykwalifikowanych specjalistów z wyższym wykształceniem, a także centrum rozwijania działalności naukowej i badawczej w dziedzinie leśnictwa, inżynierii ogólnej, nauk o ziemi, medycyny weterynaryjnej, hodowli roślin, ochrony roślin, turystyki, administracji i zarządzania. Dzięki wykształconej kadrze akademickiej uznanych w kraju i na całym świecie wykładowców i naukowców, uniwersytet zapewnia profesjonalną kadrę naukową w strategicznych sektorach: leśnictwa, przemysłu drzewnego i meblarskiego, projektowania technicznego, ekologii i ochrony środowiska , architektury krajobrazu, rolnictwa, medycyny weterynaryjnej, turystyki itp.[2]

Misją uczelni jest tworzenie, rozpowszechnianie i wykorzystywanie wiedzy i umiejętności na rzecz społeczeństwa. Uniwersytet Leśniczy dąży do kształcenia i rozwijania środowiska akademickiego, które kształtuje osoby odpowiedzialne społecznie o kreatywnych możliwościach rozwoju i przyjmujących europejskie wartości i standardy w celu przyczynianie się do dobrobytu Bułgarii oraz rozwoju Unii Europejskiej w kierunku „gospodarki opartej na wiedzy”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b History (ang.). Uniwersytet Leśniczy. [dostęp 2019-05-08].
  2. a b Mission and vision (ang.). Uniwersytet Leśniczy. [dostęp 2019-05-08].