Uniwersytet im. Asena Złatarowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet im. Asena Złatarowa
Университет Проф. д-р Асен Златаров
Ilustracja
Data założenia 1963
Typ publiczna uczelnia
Państwo  Bułgaria
Adres 8010 Burgas
Liczba pracowników
• naukowych

320
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa lokalizacyjna Bułgarii
Uniwersytet im. Asena Złatarowa
Uniwersytet im. Asena Złatarowa
Ziemia42°31′39″N 27°26′56″E/42,527500 27,448889
Strona internetowa

Uniwersytet im. Asena Złatarowa (bułg.: Университет Проф. д-р Асен Златаров) – państwowa instytucja szkolnictwa wyższego z siedzibą w Burgas, w w południowo-wschodniej Bułgarii.

Uczelnia została założona 6 października 1963 roku dekretem nr 162 Rady Ministrów jako Instytut Technologii Chemicznej. W 1968 roku została przemianowana na Wyższy Instytut Technologii Chemicznej im. Asena Złatarowa. W dniu 1 sierpnia 1995 roku rezolucją Zgromadzenia Narodowego zmieniono nazwę na Uniwersytet im. Asena Złatarowa[1].

Ponad 320 wysoko wykwalifikowanych wykładowców uczy na uniwersytecie. Organizacja i zarządzanie procesem edukacyjnym na uczelni spełniają europejskie wymagania i kryteria jakościowego procesu edukacyjnego i badawczego. Uniwersytet został oceniony jako jeden z pierwszych w Bułgarii zgodnie z jakością badań naukowych według indeksu Hirscha[2]. Uniwersytet posiada nowoczesną bazę naukową i udogodnienia, które spełniają wymagania dotyczące wysokiej jakości edukacji. Składa się z sześciu budynków akademickich, obiektów sportowych, trzech akademików studenckich, trzech stołówek studenckich i centrum usług medycznych. Biblioteka uniwersytecka obejmuje bibliotekę centralną i trzy filie. Biblioteka oferuje materiały z różnych dziedzin wiedzy - badania społeczne, ekonomiczne, humanistyczne i techniczne. W czytelni znajduje się 150 wyposażonych miejsc. Studenci mają dostęp do naukowej bazy danych Scopus, Science Direct, EmBase, Web of Knowledge. Kierownictwo akademickie nieustannie dokłada starań w celu utrzymania, rozbudowy, efektywnego wykorzystania oraz modernizacji i renowacji dostępnych urządzeń materiałowych i technicznych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Development strategy (ang.). University "Prof. Dr. Assen Zlatarov". [dostęp 2019-05-07].
  2. a b About Us (ang.). University "Prof. Dr. Assen Zlatarov". [dostęp 2019-05-07].