Uogólniony obrzęk płodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uogólniony obrzęk płodu spowodowany chorobą hemolityczną
hydrops fetalis
ICD-10 P56
P56.0 Uogólniony obrzęk płodu spowodowany izoimmunizacją
P56.9 Uogólniony obrzęk płodu spowodowany inną i nie określoną chorobą hemolityczną
Uogólniony obrzęk płodu niespowodowany chorobą hemolityczną
ICD-10 P83.2

Uogólniony obrzęk płodu, HF (od łac. i ang. hydrops fetalis) – ciężka, często śmiertelna, postać gromadzenia się płynu przesiękowego w organizmie płodu.

Etiologia[edytuj | edytuj kod]

Choroba może mieć przyczyny immunologiczne i nieimmunologiczne. Obrzęk ten z przyczyn immunologicznych powstaje wskutek niedokrwistości rozwijającej się z powodu niezgodności grup Rh lub AB0. Przyczyny nieimmunologiczne to:

Obraz kliniczny[edytuj | edytuj kod]

Na uogólniony obrzęk płodu składają się: wodobrzusze, płyn w jamie opłucnej, i obrzęk tkanki podskórnej, w szczególności w okolicy karku. Noworodek, w zależności od nasilenia obrzęku, może urodzić się martwy, umrzeć w pierwszych dniach życia lub całkowicie wyzdrowieć.

Bladość płodu i łożyska sugerują niedokrwistość jako pierwotną przyczynę obrzęku. W przypadku genetycznych uwarunkowań obrzękowi towarzyszą charakterystyczne dla danego zespołu wad wrodzonych cechy dysmorficzne.

Diagnostyka[edytuj | edytuj kod]

Metodą wykrywania i monitorowania uogólnionego obrzęku płodu jest ultrasonografia. Istotne dla leczenia jest ustalenie etiologii tego stanu: pomocne są badania laboratoryjne (miano przeciwciał anty-Rh w surowicy krwi matki, poziom bilirubiny w płynie owodniowym, test Coombsa) i oznaczenie kariotypu płodu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.