Urszula Łętocha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Urszula Łętocha
Ilustracja
Data urodzenia 15 stycznia 1994
Klub LKS Markam Wiśniowa Osieczany
Debiut w PŚ 18.01.2014, Szklarska Poręba (52. miejsce - sprint F)

Urszula Łętocha (ur. 15 stycznia 1994) – polska biegaczka narciarska, zawodniczka klubu LKS Markam Wiśniowa Osieczany, dziewięciokrotna medalistka mistrzostw Polski (w tym indywidualna mistrzyni z 2016 w biegu na 15 km), zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Slavic Cup w sezonie 2016/2017.

Kariera sportowa[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pojawiła się 18 czerwca 2010 podczas Pucharu Świata juniorów na nartorolkach w niemieckiej miejscowości Markkleeberg. Uplasowała się na 5. pozycji na prologu na dystansie 9,85 km stylem dowolnym. W części zimowej zadebiutowała 11 grudnia 2010 podczas Slavic Cup w czeskiej miejscowości Horní Mísečky, gdzie zajęła 32. miejsce na dystansie 5 km stylem klasycznym.

W 2012 zawodniczka wzięła udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Innsbrucku, podczas których była chorążym reprezentacji Polski[1].

W Pucharze Świata zadebiutowała 18 stycznia 2014 podczas zawodów w Polsce, w Szklarskiej Porębie, gdzie w sprincie stylem dowolnym uplasowała się na 52. pozycji.

18 marca 2015 zawodniczka zdobyła swój pierwszy medal mistrzostw Polski. Był to srebrny medal w sprincie stylem klasycznym. Rok później, na kolejnych mistrzostwach kraju, zawodniczka zdobyła aż cztery medale: trzy złote (w sprincie drużynowym, w biegu na 15 km stylem dowolnym i w sztafecie) oraz jeden srebrny (w sprincie stylem dowolnym).

Wzięła udział w Tour de Ski 2018/2019. Planowano jej start we wszystkich etapach, jednak po czwartym etapie (po którym zajmowała przedostatnie miejsce w klasyfikacji cyklu) wycofała się z rywalizacji[2].

Sezon 2018/2019[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata – Seefeld 2019[edytuj | edytuj kod]

W czwartek 28 lutego 2019 roku odbył się bieg sztafetowy 2x5 km stylem klasycznym i 2x5 km stylem dowolnym. Polki biegły w składzie: pierwsza zmiana Monika Skinder (styl klasyczny), druga zmiana Justyna Kowalczyk (styl klasyczny), trzecia zmiana Izabela Marcisz (styl dowolny), czwarta zmiana Urszula Łętocha (styl dowolny). Polska drużyna zajęła 13. miejsce[3].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
47. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 2:32,35 min Norwegia Maiken Caspersen Falla
48. 23 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km bieg łączony 36:54,5 min +6:38,1 min Norwegia Therese Johaug
56. 26 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 10 km stylem klasycznym 27:02,1 min +4:17,0 min Norwegia Therese Johaug
13. 28 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×5 km[a] 55:21,0 min +5:04,7 min  Szwecja

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
59. 26 stycznia 2011 Estonia Otepää 5 km stylem dowolnym 13:50,6 min +1:57,7 min Norwegia Ragnhild Haga
14. 31 stycznia 2011 Estonia Otepää bieg sztafetowy 4×3,3 km[b] 35:03,6 min +3:51,9 min  Norwegia
37. 20 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Szwecja Stina Nilsson
36. 22 lutego 2012 Turcja Erzurum 5 km stylem klasycznym 14:53,1 min +1:31,0 min Rosja Natalja Żukowa
49. 24 lutego 2012 Turcja Erzurum 10 km bieg łączony 29:33,3 min +4:15,4 min Słowenia Nika Razinger
61. 21 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem klasycznym Szwecja Stina Nilsson
59. 23 stycznia 2013 Czechy Liberec 5 km stylem dowolnym 12:35,3 min +1:37,9 min Niemcy Victoria Carl
62. 25 stycznia 2013 Czechy Liberec 10 km bieg łączony 27:13,0 min +4:53,2 min Austria Teresa Stadlober
49. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym Szwecja Jonna Sundling
49. 31 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 10 km bieg łączony 30:45,8 min +3:01,3 min Niemcy Sarah Schaber
48. 2 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme 5 km stylem klasycznym 14:05,0 min +1:49,9 min Rosja Natalja Niepriajewa

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
27. 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym 3:27,66 min Włochy Francesca Baudin
35. 5 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km stylem dowolnym 27:20,3 min +2:50,4 min Norwegia Barbro Kvåle
32. 7 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 15 km bieg łączony 41:00,0 min +4:36,0 min Szwajcaria Nathalie von Siebenthal
24. 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:52,14 min Szwecja Jonna Sundling
33. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem klasycznym 28:49,4 min +3:25,6 min Rosja Anastasija Siedowa
29. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem dowolnym 23:14,1 min +2:03,6 min Niemcy Victoria Carl
31. 31 stycznia 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow Sprint stylem klasycznym 3:32,40 min Szwecja Anna Dyvik
34. 2 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 10 km stylem dowolnym 26:14,0 min +3:01,3 min Szwecja Anna Dyvik
37. 4 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km bieg łączony 40:50,9 min +5:56,7 min Norwegia Lotta Udnes Weng

Uniwersjada[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
16. 25 stycznia 2015 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Sprint stylem dowolnym 3:26,18 min Kazachstan Anastasija Słonowa
27. 28 stycznia 2015 Słowacja Szczyrbskie Jezioro 5 km stylem klasycznym 13:09,5 min +1:24,0 min Rosja Oksana Usatowa
8. 3 marca 2019 Rosja Krasnojarsk 5 km stylem klasycznym 14:48,6 min +38,1 min Rosja Alisa Żambałowa
8. 4 marca 2019 Rosja Krasnojarsk 5 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 12:42,9 min +1:00,1 min Rosja Alisa Żambałowa
7. 6 marca 2019 Rosja Krasnojarsk Sprint stylem dowolnym 2:47,34 min Czechy Petra Hynčicová
11. 8 marca 2019 Rosja Krasnojarsk Sprint drużynowy mieszany stylem klasycznym[c] 22:11,37 min  Rosja I
23. 11 marca 2019 Rosja Krasnojarsk 15 km stylem dowolnym (start masowy) 38:39,8 min +2:56,6 min Rosja Alisa Żambałowa

Igrzyska olimpijskie młodzieży[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
16. 17 stycznia 2012 Austria Innsbruck 5 km stylem klasycznym 14:18,0 min +2:04,3 min Rosja Anastasija Siedowa
23. 19 stycznia 2012 Austria Innsbruck Sprint stylem dowolnym 1:57,4 min Norwegia Silje Theodorsen
18. 21 stycznia 2012 Austria Innsbruck bieg sztafetowy mieszany (biegi+biathlon)[d] 1:04:23,4 h +7:17,2 min  Niemcy

Olimpijski festiwal młodzieży Europy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
40. 14 lutego 2011 Czechy Liberec 7,5 km stylem klasycznym 24:29,7 min +4:11,8 min Szwecja Sofia Henriksson
43. 15 lutego 2011 Czechy Liberec Sprint stylem klasycznym Szwecja Stina Nilsson
34. 17 lutego 2011 Czechy Liberec 5 km stylem dowolnym 11:27,7 min +1:20,5 min Norwegia Hilde Losgård Landheim

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2013/2014 niesklasyfikowana
2016/2017 niesklasyfikowana
2017/2018 niesklasyfikowana
2018/2019 niesklasyfikowana

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (5 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) RT Lillehammer 7.12 (10 km C) Davos 14.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (3 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (10 km C) Toblach 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (10 km C) Toblach 1.02 (10 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (30 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2×7,5 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - 52 41 - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (5 km F) Lillehammer 4.12 (10 km C) LT Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (10 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (5 km C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Toblach 6.01 (5 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (10 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (15 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×7,5 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (10 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 12.03 (30 km C) Québec 17.03 (SP F) Québec 18.03 (10 km C) Québec 19.03 (10 km F) FPŚ punkty
60 - 73 76 64 64 - 62 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×7,5 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (10 km F) Toblach 16.12 (10 km F) Toblach 17.12 (10 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (10 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Val di Fiemme 6.01 (10 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (10 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (10 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (10 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km C) Falun 18.03 (10 km F) FPŚ punkty
61 79 - - - - 64 - - - - - - - - - - 43 - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (10 km F) Lillehammer 2.12 (10 km C) LT Beitostølen 8.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (10 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (10 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (10 km F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (10 km C) Ulricehamn 26.01 (10 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (10 km C) Oslo 10.03 (30 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (10 km C) Québec 24.03 (10 km F) FPŚ punkty
70 54 - - - - - 59 56 54 65 62 45 - - - - 42 - - - - - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour

Slavic Cup[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2010/2011 21.
2011/2012 24.
2012/2013 44.
2013/2014 7.
2014/2015 13.
2015/2016 10.
2016/2017 1.
2017/2018 2.
2018/2019 11.

Miejsca w poszczególnych konkursach Slavic Cup[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2010/2011
Horní Mísečky 11.12 Horní Mísečky 12.12 Wisła 8.01 Wisła 9.01 Zakopane 11.01 Zakopane 12.01 Gierlachów 12.02 Gierlachów 13.02 Nové Město 25.02 Nové Město 26.02 Nové Město 27.02 punkty
32 31 5 6 - - - - - - - 90
Sezon 2011/2012
Horní Mísečky 10.12 Horní Mísečky 11.12 Szczyrbskie Jezioro 7.01 Szczyrbskie Jezioro 8.01 Szczyrbskie Jezioro 21.01 Szczyrbskie Jezioro 22.01 Wisła 28.01 Wisła 29.01 Nové Město 4.02 Nové Město 5.02 Gierlachów 10.03 Gierlachów 11.03 punkty
17 13 - - - - 5 11 - - - - 103
Sezon 2012/2013
Horní Mísečky 21.12 Horní Mísečky 22.12 Wisła 2.02 Wisła 3.02 Szczyrbskie Jezioro 16.02 Szczyrbskie Jezioro 17.02 Nové Město 2.03 Nové Město 3.03 Nové Město 4.02 Nové Město 5.02 Kremnica - Skalka 9.03 Kremnica - Skalka 10.03 Zakopane 16.02 Zakopane 17.02 punkty
39 23 14 - - - - - - - - - - - 31
Sezon 2013/2014
Horní Mísečky 21.12 Horní Mísečky 22.12 Nové Město na Moravě 4.01 Nové Město na Moravě 5.01 Szczyrbskie Jezioro 14.02 Szczyrbskie Jezioro 15.02 Szczyrbskie Jezioro 16.02 punkty
19 14 11 15 6 6 6 195
Sezon 2014/2015
Szczyrbskie Jezioro 10.01 Szczyrbskie Jezioro 11.01 Wisła 17.01 Wisła 18.01 Nové Město 14.02 Nové Město 15.02 Zakopane 22.02 Kremnica Skalka 28.02 Kremnica Skalka 1.03 Harrachov 21.03 punkty
- - - - 3 10 4 - - - 136
Sezon 2015/2016
Szczyrbskie Jezioro 12.12 Szczyrbskie Jezioro 13.12 Szczyrbskie Jezioro 9.01 Szczyrbskie Jezioro 10.01 Kremnica Skalka 27.02 Kremnica Skalka 28.02 punkty
3 2 - - - - 140
Sezon 2016/2017
Szczyrbskie Jezioro 16.12 Szczyrbskie Jezioro 17.12 Szczyrbskie Jezioro 18.12 Zakopane 18.02 Zakopane 19.02 Jablonec nad Nysą 24.02 Jablonec nad Nysą 25.02 Jablonec nad Nysą 25.02 Harrachov 11.03 Harrachov 12.03 punkty
3 3 7 1 1 3 1 3 2 6 696
Sezon 2017/2018
Szczyrbskie Jezioro 16.12 Szczyrbskie Jezioro 17.12 Szczyrbskie Jezioro 29.12 Szczyrbskie Jezioro 30.12 Wisła 3.03 Wisła 4.03 Kremnica Skalka 17.03 Kremnica Skalka 18.03 punkty
- - 5 5 - 3 3 3 270
Sezon 2018/2019
Szczyrbskie Jezioro 15.12 Szczyrbskie Jezioro 16.12 Szczyrbskie Jezioro 29.12 Szczyrbskie Jezioro 30.12 Zakopane 2.02 Zakopane 3.02 Wisła 9.03 Wisła 10.03 Kremnica Skalka 23.03 Kremnica Skalka 24.03 punkty
- - - - 3 2 - - 5 3 245
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował

Mistrzostwa Polski[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli zostały przedstawione pozycje medalowe. Źródło:[4]

Miejsce Dzień Rok Miejsce Konkurencja Zwycięzca
2.Silver medal with cup.svg 18 marca 2015 Jakuszyce Sprint stylem klasycznym Dominika Bielecka
1.Gold medal with cup.svg 19 marca 2016 Jakuszyce Sprint drużynowy stylem klasycznym[e]
2.Silver medal with cup.svg 20 marca 2016 Jakuszyce Sprint stylem dowolnym Sylwia Jaśkowiec
1.Gold medal with cup.svg 21 marca 2016 Jakuszyce 15 km stylem dowolnym
1.Gold medal with cup.svg 24 marca 2016 Jakuszyce Bieg sztafetowy 4x5 km[f]
2.Silver medal with cup.svg 11 lutego 2017 Wisła Sprint stylem dowolnym Monika Skinder
2.Silver medal with cup.svg 12 lutego 2017 Wisła 5 km stylem klasycznym Kornelia Kubińska
3. Bronze medal with cup.svg 23 marca 2017 Jakuszyce Sprint drużynowy stylem klasycznym[g] AZS-AWF Katowice
3. Bronze medal with cup.svg 6 stycznia 2018 Szklarska Poręba Sprint stylem klasycznym Monika Skinder
3. Bronze medal with cup.svg 23 marca 2018 Szklarska Poręba 15 km stylem klasycznym Justyna Kowalczyk
1. Gold medal with cup.svg 24 marca 2018 Jakuszyce Sprint drużynowy stylem dowolnym[h]
2. Silver medal with cup.svg 25 marca 2018 Jakuszyce Bieg sztafetowy 4x5 km[i] AZS AWF Katowice
1.Gold medal with cup.svg 28 marca 2019 Jakuszyce Sprint drużynowy[j] 24:01,26 min
1.Gold medal with cup.svg 29 marca 2019 Jakuszyce bieg sztafetowy 4×5km[k] 1:16:20,08 h
2.Silver medal with cup.svg 31 marca 2019 Jakuszyce 15 km stylem klasycznym (start masowy) Justyna Kowalczyk

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Monika Skinder, Justyna Kowalczyk, Izabela Marcisz, Urszula Łętocha
  2. Skład drużyny: Ewelina Marcisz, Urszula Łętocha, Patrycja Wąchała, Magdalena Kozielska
  3. Skład zespołu: Kacper Antolec, Urszula Łętocha
  4. Skład drużyny: Beata Lassak, Urszula Łętocha, Jakub Topór, Dawid Bril
  5. Skład drużyny: Sylwia Jaśkowiec, Urszula Łętocha
  6. Skład drużyny: Sylwia Jaśkowiec, Weronika Kaleta, Urszula Łętocha, Iwona Piekarz
  7. Skład zespołu AZS AWF Katowice: Weronika Kaleta, Urszula Łętocha.
  8. Skład drużyny: Sylwia Jaśkowiec, Urszula Łętocha
  9. Skład drużyny: Iwona Piekarz, Urszula Łętocha, Sylwia Jaśkowiec, Weronika Kaleta
  10. Skład zespołu LKS Hilltop Wiśniowa-Osieczany: Urszula Łętocha, Weronika Kaleta.
  11. Skład zespołu LKS Hilltop Wiśniowa-Osieczany: Urszula Łętocha, Iwona Piekarz, Weronika Kaleta, Karolina Kaleta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Damian Juszczyk: Urszula Łętocha - nowa Justyna Kowalczyk? (pol.). sport.se.pl, 2012-02-09. [dostęp 2018-09-18].
  2. Tour de Ski: Rezygnacja Stiny Nilsson, Urszula Łętocha nie wystartuje do 5. etapu. sportsinwinter.pl, 2 stycznia 2019. [dostęp 2019-01-03].
  3. Justyna Kowalczyk nie pomogła. Odległe miejsce Polek w sztafecie (pol.). sport.tvp.pl. [dostęp 2019-02-28].
  4. Urszula Łętocha – Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. mp-biegi.ency.pl. [dostęp 2018-11-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]