Urwista (Masyw Śnieżnika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Urwista
Ilustracja
Urwista od północnego zachodu
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Wysokość 795[1] m n.p.m.
Pierwsze wejście w czasach przedhistorycznych
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Urwista
Urwista
Ziemia50°08′45,13″N 16°43′59,54″E/50,145869 16,733206

Urwista (dawniej niem. Gläseberg, po 1945 r. również Szklisko) – wzniesienie 795 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika.

Geografia, geologia i przyroda[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone, w Sudetach Wschodnich, w południowo-zachodniej części Masywu Śnieżnika, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na południowo-zachodnim rozrogu Śnieżnika, między wsią Szklarnia, po północno-zachodniej stronie, a wzniesieniem Opacz po południowo-wschodniej stronie, około 4,4 km na wschód od centrum miejscowości Międzylesie[1].

Jest to kopulaste wzniesienie, zbudowane z gnejsów śnieżnickich, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, o stromo opadających zboczach: południowym, zachodnim i wschodnim z wyraźnie zaznaczonym płaskim wierzchołkiem[1]. Ma postać odosobnionej kulminacji w kształcie wydłużonego południkowo wału, wydzielonego od zachodniej strony Wysoczyzną Miedzyleską, a od wschodu wciętą w Masyw Śnieżnika od strony południowej międzygórską doliną[1]. Wznosi się na końcu grzbietu, który na wysokości Małego Śnieżnika odchodzi lekko na zachód, od głównego południowo-zachodniego grzbietu Śnieżnika[1]. Charakterystyczny kształt góry i położenie na południowo-zachodnim skraju Masywu Śnieżnika, której zbocze stromo opada w kierunku Wysoczyzny Miedzyleskiej, czyni górę rozpoznawalną w terenie. Szczyt i zbocza w całości pokryte gęstym lasem świerkowym regla dolnego z domieszką drzew liściastych[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Poniżej szczytu, północnym zboczem przechodzi szlak turystyczny niebieski europejski długodystansowy szlak pieszy E3 – z Międzylesia prowadzi zachodnim zboczem południowo-zachodniego grzbietu odchodzącego od Śnieżnika, na Halę pod Śnieżnikiem i dalej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 361. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]