Wersja ortograficzna: Usedomer Bäderbahn

Usedomer Bäderbahn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usedomer Bäderbahn
ilustracja
Państwo  Niemcy
Siedziba Seebad Heringsdorf
Data założenia 1994
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Udziałowcy DB Bahn
brak współrzędnych
Strona internetowa
Spalinowy zespół trakcyjny wjeżdżający na stację w Ahlbeck
Wnętrze wagonu serii GTW 2/6

Usedomer Bäderbahn GmbH (UBB, pol. Uznamska Kolej Nadmorska) – niemieckie przedsiębiorstwo transportowe z siedzibą w Seebad Heringsdorf, przewoźnik kolejowy i zarządca infrastruktury kolejowej na wyspie Uznam oraz operator na liniach kolejowych ZüssowWolgast i VelgastBarth. Spółka jest firmą zależną Deutsche Bahn AG. UBB jest właścicielem polskiego zarządcy infrastruktury kolejowej UBB Polska.

Obsługiwane przez przedsiębiorstwo UBB połączenia kolejowe nazywa się w Republice Federalnej Niemiec Vorpommernbahn (pol. Kolej Pomorza Przedniego).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa połączeń kolejowych na wyspie Uznam rozpoczęła się 15 maja 1876 wraz z oddaniem 37-kilometrowego odcinka łączącego Ducherow ze Świnoujściem. W następnych latach sukcesywnie rozbudowywano sieć kolejową m.in. na odcinkach: Świnoujście – Heringsdorf, oraz Warszów – Świnoujście (gdzie odbywał się ruch promowy). Za zakończenie inwestycji uważa się otwarcie 1 czerwca 1911 drugorzędnej kolei Heringsdorf – Wolgaster Fähre o długości 34,9 km.

Rozkwit nadmorskich połączeń kolejowych przypadł na lata 30. XX wieku. Dzięki krótkiemu czasowi podróży wielu mieszkańców Niemiec decydowało się na wyjazd do nadbałtyckich kurortów. Ruch kolejowy był też zwiększony ze względu na istnienie ośrodka badawczego dla rakiet i broni powietrznej w Peenemünde. W czasie II wojny światowej sieć uległa zerwaniu m.in. poprzez wysadzenie mostu drogowego w Wolgast.

W kolejnych latach stale zwiększający ruch spowodował mocne zużycie infrastruktury, co doprowadziło do sytuacji, w której pasażerowie zaczęli wybierać samochód jako główny środek transportu. W latach 90., kolej na wyspie Uznam była bliska likwidacji ze względu na niski poziom konkurencyjności.

UBB po 1994[edytuj | edytuj kod]

21 grudnia 1994 została założona spółka Usedomer Bäderbahn (UBB) z zadaniem obsługi połączeń kolejowych na wyspie Uznam. Ze względu na zniszczoną infrastrukturę oraz znikome potoki pasażerskie konieczny był remont infrastruktury oraz taboru. Od 1 czerwca 1995 r. przejęła koleje drugorzędne AhlbeckZinnowitz – Wolgaster Fähre i Zinnowitz – Peenemünde, a tym samym sieć linii kolejowych o długości 54 km zagrożoną unieruchomieniem. Odtąd UBB prowadzi działalność jako dopuszczone przedsiębiorstwo infrastruktury i komunikacji kolejowej. UBB dzięki wsparciu Kolei Niemieckiej (Deutsche Bahn) zmodernizowała większość odcinków, wymieniając: zwrotnice, przejazdy, a także zakładając automatyczne szlabany. Po zakończeniu remontu trasy z Wolgast do Züssow w 2004 możliwe jest osiągnięcie prędkości 100 km/h. Ze względu na ścisłe powiązanie z DB, siecią tras dysponują także inne przedsiębiorstwa ruchu towarowego i dalekobieżnego. Kolej UBB oferuje wyłącznie przejazdy 2 klasą. W Centrach Informacji dla Podróżnych w Heringsdorf i Zinnowitz oraz w kasie biletowej w Wolgaście można dodatkowo kupić bilety DB AG.

W 1999 stworzono plan przebiegu linii kolejowej Świnoujście CentrumAhlbeck / Garz (granica państwa), którego budowa miałaby się odbyć w dwóch etapach. Dotychczas zrealizowano pierwszy z nich – odbudowę połączenia pomiędzy punktem końcowym toru UBB w miejscowości Ahlbeck (granica państwa) a centrum miasta Świnoujście. Otwarcie połączenia do stacji Świnoujście Centrum odbyło się 20 września 2008 z udziałem przedstawicieli landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego, szefów UBB oraz prezydenta Świnoujścia.

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Pozostałość po moście w Karnin, który będzie odbudowywany

Obecnie[kiedy?] UBB planuje dalszą rozbudowę własnej sieci. Najpierw ma zostać zrealizowany drugi etap linii Świnoujście – Ahlbeck – Garz. Planuje się połączenie Świnoujścia z portem lotniczym Heringsdorf, przez stary nasyp byłej linii kolejowej Ducherow – Świnoujście. Następnie planuje się dalszy ciąg linii poprzez miejscowość Usedom i odbudowę mostu w Karninie aż do magistrali kolejowej Berlin – Stralsund w Ducherow. Dzięki odbudowie starej trasy skróciłby się czas podróży między Berlinem i wyspą Uznam o ok. 2 godziny.

Linie kolejowe UBB[edytuj | edytuj kod]

Linia kolejowa Nazwa linii
Linia kolejowa nr 6768 Świnoujście CentrumSeebad Heringsdorf
Linia kolejowa nr 6772 ZüssowWolgast Hafen
Linia kolejowa nr 6773 Seebad HeringsdorfWolgast Hafen
Linia kolejowa nr 6774 ZinnowitzPeenemünde
Linia kolejowa nr 6778 VelgastBarth

Tabor UBB[edytuj | edytuj kod]

Niskopodłogowy spalinowy zespół trakcyjny serii GTW 2/6 jadący do stacji kolejowej w Züssow

W latach 2000–2003 UBB zakupiło 23 niskopodłogowe spalinowe zespoły trakcyjne serii GTW 2/6. Każdy z pojazdów posiada 126 miejsc siedzących, klimatyzowaną przestrzeń pasażerską, a ponadto wyposażony jest w pomieszczenia wielofunkcyjne, miejsca do transportu rowerów oraz toaletę próżniową. Za ich pomocą realizowane są połączenia:

Serwisowanie pojazdów odbywa się warsztacie naprawczym w Seebad Heringsdorf.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]