VI kadencja Sejmu Krajowego Galicji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

VI kadencja Sejmu Krajowego Galicji – szósta kadencja Sejmu Krajowego Galicji, odbywająca się w latach 1889-1895 we Lwowie.

Sesje Sejmu[edytuj | edytuj kod]

I sesja[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza sesja odbyła się w dniach 10 października - 26 listopada 1889. Marszałkiem krajowym był Jan Tarnowski, zastępcą Sylwestr Sembratowycz, namiestnikiem Kazimierz Badeni, komisarzem rządowym Bronisław Łoziński.

W czasie sesji powołano 14 komisji (zwanych wydziałami), odbyto 28 posiedzeń.

II sesja[edytuj | edytuj kod]

Druga sesja odbyła się w dniach 12 września - 23 października 1884. Marszałkiem krajowym był Eustachy Sanguszko, zastępcą Sylwester Sembratowycz, namiestnikiem Kazimierz Badeni, komisarzem rządowym Włodzimierz Łoś.

W czasie sesji powołano 14 komisji, odbyto 29 posiedzeń.

III sesja[edytuj | edytuj kod]

Trzecia sesja odbyła się w dniach 3 marca - 9 kwietnia 1892. Marszałkiem krajowym był Eustachy Sanguszko, zastępcą Sylwester Sembratowycz, namiestnikiem Kazimierz Badeni, komisarzem rządowym Włodzimierz Łoś.

W czasie sesji powołano 13 komisji, odbyto 25 posiedzeń.

IV sesja[edytuj | edytuj kod]

Czwarta sesja odbyła się w dniach 9 listopada - 28 listopada 1892 i 24 kwietnia - 20 maja 1893. Marszałkiem krajowym był Eustachy Sanguszko, zastępcą Sylwester Sembratowycz, namiestnikiem Kazimierz Badeni, komisarzem rządowym Włodzimierz Łoś.

W czasie sesji powołano 14 komisji, odbyto 25 posiedzeń.

V sesja[edytuj | edytuj kod]

Piąta sesja odbyła się w dniach 10 stycznia - 17 lutego 1894. Marszałkiem krajowym był Eustachy Sanguszko, zastępcą Sylwester Sembratowycz, namiestnikiem Kazimierz Badeni, komisarzem rządowym Włodzimierz Łoś.

W czasie sesji powołano 13 komisji, odbyto 21 posiedzeń.

Skład Sejmu[edytuj | edytuj kod]

Wiryliści[edytuj | edytuj kod]

Rektorzy Uniwersytetu Lwowskiego (obsadzali miejsca, jeżeli w czasie ich rocznej kadencji wypadała sesja Sejmu):

Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego (obsadzali miejsca, jeżeli w czasie ich rocznej kadencji wypadała sesja Sejmu):

Posłowie obieralni[edytuj | edytuj kod]

I kuria[edytuj | edytuj kod]

II kuria[edytuj | edytuj kod]

III kuria[edytuj | edytuj kod]

IV kuria[edytuj | edytuj kod]

Wybory według numerów okręgów wyborczych. W IV kurii wybory odbyły się w inaczej określonych okręgach wyborczych, którymi według ustawy z 17 grudnia 1884 stały się powiaty.

  1. Okręg Lwów - Teofil Merunowicz
  2. Okręg Gródek - Włodzimierz Niezabitowski
  3. Okręg Brzeżany - Roman Potocki (na jego miejsce 2 lipca 1889 obrano Henryka Szeliskiego)
  4. Okręg Bóbrka - Dionizy Kułaczkowski
  5. Okręg Rohatyn - Mikołaj Torosiewicz
  6. Okręg Podhajce - Damian Sawczak
  7. Okręg Zaleszczyki - Antoni Chamiec
  8. Okręg Borszczów - Mieczysław Dunin-Borkowski
  9. Okręg Czortków - Mikołaj Wolański
  10. Okręg Husiatyn - Kornel Horodyski
  11. Okręg Kołomyja - Teofil Okunewski
  12. Okręg Horodenka - Michał Lenartowicz
  13. Okręg Kosów - Filip Zaleski
  14. Okręg Śniatyń - Kyryło Hamorak
  15. Okręg Przemyśl - Adam Stanisław Sapieha
  16. Okręg Jarosław - Stefan Zamoyski
  17. Okręg Jaworów - Jan Kanty Szeptycki
  18. Okręg Mościska - Stanisław Stadnicki
  19. Okręg Sambor - Teofil Bereżnyćkyj, po 1892 Karol Barański, na miejsce którego 6 listopada 1894 obrano Kazimierza Bielańskiego)
  20. Okręg Turka - Kost Teliszewśkyj
  21. Okręg Drohobycz - Ksenofont Ochrymowycz
  22. Okręg Rudki - Albin Rayski
  23. Okręg Stary Sambor - Stanisław Tarnowski, po 1892 Ludwik Wodzicki
  24. Okręg Sanok - Zenon Słonecki
  25. Okręg Lisko - Józef Wiktor
  26. Okręg Dobromil - Paweł Tyszkowski
  27. Okręg Brzozów - Konstanty Bobczyński (zmarł na przełomie 1892/93, na jego miejsce 19 kwietnia 1893 obrano Zdzisława Skrzyńskiego)
  28. Okręg Stanisławów - Josyf Huryk
  29. Okręg Bohorodczany - Ołeksa Barabasz
  30. Okręg Buczacz - Władysław Wolański (zmarł w 1892[potrzebny przypis], na jego miejsce wybrano Władysława Wiktora Czaykowskiego)
  31. Okręg Nadwórna - ks. Kornyło Mandyczowśkyj
  32. Okręg Tłumacz - ks. Franciszek Sawa
  33. Okręg Stryj - Mykoła Antonewycz
  34. Okręg Dolina - Marian Mazaraki (zmarł w 1893, na jego miejsce 5 października 1893 obrano Wincentego Witosławskiego)
  35. Okręg Kałusz - Julijan Romanczuk
  36. Okręg Żydaczów - Mykoła Harasymowycz
  37. Okręg Tarnopol - Juliusz Korytowski
  38. Okręg Skałat - Szczęsny Koziebrodzki
  39. Okręg Zbaraż - ks. Mykoła Siczynski (zmarł w 1894, na jego miejsce 6 listopada 1894 obrano Tadeusza Fedorowicza)
  40. Okręg Trembowla - Julian Olpiński
  41. Okręg Złoczów - Longin Rożankowski
  42. Okręg Brody - ks. Iwan Sirko (zmarł w 1893, na jego miejsce 15 lutego 1894 obrano Ołeksandra Barwinskiego)
  43. Okręg Kamionka Strumiłowa - Stanisław Badeni
  44. Okręg Przemyślany - Maciej Kaszewko, po 1892 Roman Potocki
  45. Okręg Żółkiew - Michał Korol
  46. Okręg Sokal - Stanisław Polanowski
  47. Okręg Cieszanów - Julian Puzyna
  48. Okręg Rawa - Franciszek Jędrzejowicz
  49. Okręg Kraków - Antoni Wodzicki (na jego miejsce 4 lutego 1892 obrano Franciszka Paszkowskiego)
  50. Okręg Chrzanów - Artur Władysław Potocki (na jego miejsce 10 lipca 1890 obrano Apolinarego Horwatta, który zmarł w 1891, na jego miejsce 24 listopada 1891 obrano Antoniego Wodzickiego)
  51. Okręg Bochnia - Franciszek Hoszard
  52. Okręg Brzesko - Jan Stadnicki
  53. Okręg Wieliczka - Stanisław Niedzielski
  54. Okręg Jasło - Romuald Palch
  55. Okręg Gorlice - Adam Skrzyński
  56. Okręg Krosno - Jan Trzecieski
  57. Okręg Rzeszów - Adam Jędrzejowicz
  58. Okręg Kolbuszowa - Zdzisław Tyszkiewicz
  59. Okręg Łańcut - Bolesław Żardecki
  60. Okręg Nisko - Ludwik Wodzicki, po 1892 Stanisław Jędrzejowicz
  61. Okręg Tarnobrzeg - Jan Tarnowski (zmarł w 1894, na jego miejsce obrano Zdzisława Tarnowskiego)
  62. Okręg Nowy Sącz - Stanisław Potoczek
  63. Okręg Grybów - Edmund Klemensiewicz
  64. Okręg Nowy Targ - Edward Aleksander Raczyński
  65. Okręg Limanowa - Tadeusz Romer
  66. Okręg Tarnów - Eustachy Stanisław Sanguszko
  67. Okręg Dąbrowa - Józef Męciński
  68. Okręg Pilzno - Ludwik Midowicz
  69. Okręg Ropczyce - Zdzisław Tyszkiewicz, po 1892 Wojciech Stręk
  70. Okręg Mielec - Mieczysław Rey
  71. Okręg Wadowice - Fryderyk Zoll
  72. Okręg Biała - Franciszek Kramarczyk
  73. Okręg Myślenice - Czesław Lasocki (zmarł w 1891, na jego miejsce 24 listopada 1891 obrano Józefa Popowskiego)
  74. Okręg Żywiec - Antoni Michałowski (na jego miejsce 23 września 1891 obrano Wojciecha Mizię)

Literatura[edytuj | edytuj kod]