Wersja ortograficzna: VR-Troopers

VR-Troopers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
VR-Troopers
Gatunek serial telewizyjny
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Japonia
Liczba odcinków 92
Produkcja
Czas trwania odcinka 25 minut
Pierwsza emisja
Data premiery 3 września 1994
Stacja telewizyjna Fox Kids
Lata emisji 1994-1996

VR-Troopers (1994-1996) – serial produkcji amerykańsko-japońskiej, opowiadający o trójce zwyczajnych nastolatków, którzy zostają wybrani by ratować świat przed Grimmlordem, władcą wirtualnej rzeczywistości. Chce on przełamać granice VR (Virtual Reality) i świata realnego, by opanować oba światy. Zrealizowany na podstawie japońskich seriali akcji z serii Metal Hero: Chōjinki Metalder, Shaider i Spielban.

Serial był emitowany w Polsce przez telewizję Fox Kids.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Drużyna[edytuj | edytuj kod]

Ryan Steele

 • Kolor zbroi: niebiesko-czerwony, granatowy
 • Ryan jest synem Tylera Steele’a. Jego najlepszy kumpel to J.B. Pierwotnie Karate uczył go ojciec, potem zaś Tao. Grimlord chce go zabić bez względu na to, czy J.B. i Kaitlin są przy nim czy on jest sam. Potem Darkheart zniszczył mu zbroję, ale prof. Hart zrobił dla niego lepszą, granatową zbroję. Potem okazało się, że Darkheart jest jego ojcem. Jego pierwsza zbroja pochodzi z serii Choujinki Metalder, druga z Utyu Keiji Shaider.
 • Broń: Miecz na rękę, Miecz laserowy

Jason Barney "J.B." Reese

 • Kolor zbroi: czarno-czerwony
 • J.B. to najlepszy kumpel Ryana. Też trenuje Karate. Jest specem od komputerów. Jego zbroja pochodzi z serii Jikuu Senshi Spielban.
 • Broń: Pistolet laserowy, Laserowa Lanca, może się zmieniać w miecz.

Kaitlin Star

 • Kolor zbroi: czerwono-biały
 • Kaitlin jest dziennikarką w VUD. Tak jak Ryan i J.B. trenuje Karate w Tao Dojo. Walczy w duecie z J.B. Jej zbroja pochodzi z serii Jikuu Senshi Spielban (Diana Lady).
 • Broń: Pistolet Ręczny i Topór

Wrogowie[edytuj | edytuj kod]

Carol"Karl" Ziktor / Grimlord – Ziktor jest najpotężniejszym i najbogatszym biznesmenem oraz filantropem w mieście CrossWord City, jego władza sięga tak daleko, że boi się go nawet sam burmistrz miasta. W roku 1984 wpadł na trop magicznej szkatuły "Isess". Podczas badań archeologicznych, profesor Hart i Tayler Stelee odnaleźli mityczną szkatułę "Isees". Niestety za ich śladem podążał Ziktor. Ukradł szkatułę i po wypowiedzeniu magicznych słów-przekształcił się w mutanta, zwanego "GRIMLORD". Po transformacji "GRIMLORD" zabija prof. Harta i ucieka. Następnie "GRIMLORD" wykorzystując swoją potężną moc i zdobytą technologię,buduje w wirtualnej rzeczywistości fortece, gdzie tworzy cyborgi i mutanty, wcielając ich w armię żołnierzy, którzy mają pomóc mu w opanowaniu kontroli i przejęcia władzy nad światem rzeczywistym.

Przyjaciele[edytuj | edytuj kod]

 • Profesor Horatio Hart – Hart był przyjacielem Tylera Steele’a. Na szyi ma transformator Troopersów, tyle że bez kryształu. 10 lat przed powstaniem drużyny VR TROOPERS prof.Hart oraz Tyler Stell odnaleźli prastarą szkatułę "Isees". Świadkiem tego cudownego znaleziska, był również Ziktor, który ukradł szkatułę. Ziktor użył szkatuły do przeistoczenia się w potężnego mutanta. Po transformacji, Ziktor, już jako GRIMLORD, zabił profesora Harta. Dzięki nowoczesnej technologii jaką opatentowali prof.Hart i Tayler Steel, Taylerowi udało się przenieść umysł prof.Harta do świata virtualnego (komputera). Odtąd umysł prof.Harta został zaprogramowany w głównym komputerze "VIRTUALNEJ BAZY JEŹDŹCÓW".
 • Zeb (w wersji oryginalnej Jeb)pies Ryana, który na skutek napromieniowania w laboratorium profesora Harta zyskał zdolność używania ludzkiej mowy.
 • Percival "Percy" Rooney III – Fajtłapowaty,tchórzliwy i zadumany w sobie fotoreporter, który został zatrudniony w redakcji gazety "GŁOS PODZIEMIA".W każdym prawie odcinku próbuje udowodnić, że jest najlepszym fotoreporterem.Jego zapalczywość nie raz przyprawia go o kłopoty,z których najczęściej wyciągają go Ryan, Kaitleen i J.B. Jego największym marzeniem,jest zdobycie dziennikarskiej nagrody Pulitzera.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Główny portal między rzeczywistością wirtualną i ziemią,znajduje się w wieżowcu "ZIKTOR-INDUSTRIES", gdzie Ziktor ma swoje biuro. Elementem zasilającym teleportacje i transformację Ziktora jest "kryształowa kula" zasilona mocą ze szkatuły "Isess". Później (w 2. serii), jest to zielony ostrosłup, tzw."czara mocy", który przenosi ZIKTORA/GRIMLORDA do "Fortecy mroku".

VIRTUALNI JEŹDŻCY, mimo bogatej technologii w swoim laboratorium, zawsze potrafili wychwycić wyłam w barierze rzeczywistości-gdy mutanci wdzierali się do świata realnego, ale alarm w ich laboratorium nigdy się nie włączał, podczas każdorazowej teleportacji ZIKTORA/GRIMLORDA, nad budynkiem "ZIKTOR-INDUSTRIES", gdzie potężny strumień energii i białego światła, które tworzy portal między światem wirtualnym a rzeczywistym piął się wysoko w niebo, tworząc jasno widoczne światło.

Pierwotnie serial miał się nazywać Cybertron, a główny bohater grany przez Jasona Davida Franka (znany w Power Rangers z roli Tommy'ego Olivera) miał walczyć w pojedynkę (a nie w trójkę jak w VR Troopers). Firma Saban Entertainment (firma, która produkowała obydwa seriale) początkowo miało wycofać postać Tommy'ego z Power Rangers (po tym, jak moc Zielonego Rangera zniknęła), a aktora umieścić w serialu "Cybertron", jednak Saban postanowił przywrócić postać Tommy'ego do Power Rangers (jako Biały Ranger), a serial Cybertron zmienić tytuł na VR Troopers i główną rolę obsadzić Brada Hawkinsa, który pierwotnie miał grać Białego Rangera w Power Rangers (jednak ostatecznie aktora można usłyszeć w Power Rangers Zeo jako głos Złotego Rangera). Oprócz zmiany aktora i tytułu, główny bohater walczy w trzyosobowym zespole. Z Cybertronu przetrwał pilotażowy film.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Fox Kids Master Film
Dialogi: Dariusz Dunowski
Udział wzięli:

i inni

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]