V Korpus Ukraińskiej Armii Halickiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

V Korpus Ukraińskiej Armii Halickiejkorpus Ukraińskiej Armii Halickiej, którego formowanie nie zostało ukończone z powodu ofensywy polskiej i przejścia oddziałów UHA za Zbrucz, na teren Ukraińskiej Republiki Ludowej.

W czerwcu 1919 Naczelna Komenda UHA z gen. Ołeksanderm Hrekowem podjęła decyzję utworzenia 8 nowych brygad piechoty, wchodzących w skład dwóch korpusów – IV i V. Dowódcą korpusu mianowano płk Hryhorija Kossaka, a szefem sztabu kpt. Ericha Stuckheila.

Korpusowi przydzielono 11 Brygadę. W czasie ofensywy czortkowskiej utworzono sztaby i rozpoczęto formowanie 14 Stanisławowskiej, 15 Terebowlańskiej, 16 Czortkiwskiej, 17 Buczackiej, 18 Ternopilskiej i 21 Zbaraskiej brygad piechoty.

Jednak po przejściu Zbrucza sztaby rozformowano, a żołnierzy wcielono do innych jednostek UHA. Wyjątkiem była 14 Brygada Piechoty UHA, którą włączono do III Korpusu UHA w miejsce 1 Brygady Górskiej UHA, która została odcięta od własnych oddziałów i zmuszona do przejścia granicy Czechosłowacji, gdzie została internowana.

Literatura[edytuj | edytuj kod]