Valentin Chauvin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Valentin Chauvin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 grudnia 1995
Francja
Klub Haut Jura Ski
Debiut w PŚ 16.01 2016, Planica
(27. miejsce – sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 16.01 2016, Planica (27. miejsce – sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Francja
Mistrzostwa świata juniorów
srebro Val di Fiemme 2014 Sztafeta
srebro Ałmaty 2015 Sztafeta

Valentin Chauvin (ur. 30 grudnia 1995) – francuski biegacz narciarski, dwukrotny medalista mistrzostw świata juniorów.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Valentin Chauvin pojawił się 3 grudnia 2011 roku w Bessans, gdzie w zawodach juniorskich zajął 35. miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. W 2013 roku wystąpił na olimpijskim festiwalu młodzieży Europy w Braszowie, gdzie jego najlepszym wynikiem było ósme miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym. Rok później wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Val di Fiemme, gdzie wspólnie z kolegami z reprezentacji wywalczył srebrny medal w sztafecie. Na tej samej imprezie był też między innymi siódmy na dystansie 10 km stylem klasycznym. W 2015 roku wystąpił na mistrzostwach świata młodzieżowców w Ałmaty, gdzie ponownie zdobył srebro w sztafecie, a indywidualnie był siódmy w sprincie stylem klasycznym.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 16 stycznia 2016 roku w Planicy, zajmując 27. miejsce w sprincie stylem dowolnym. Tym samym już w swoim debicie wywalczył pierwsze pucharowe punkty. Dzień później, w parze z Richardem Jouve, zajął trzecie miejsce w sprincie drużynowym techniką dowolną. Nie startował na mistrzostwach świata ani igrzyskach olimpijskich.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
37. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +3:23,6 min Norwegia Martin Johnsrud Sundby
25. 25 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf Sprint stylem klasycznym 3:01,30 min - Norwegia Johannes Høsflot Klæbo

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
29. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym ? - Francja Jean Tiberghien
19. 31 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 20 km łączony 56:09,6 min +1:26,6 min Norwegia Eirik Sverdrup Augdal
7. 2 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem klasycznym 26:36,9 min +18,4 s Rosja Roman Kajgarodow
2.FIS silver medal.png 3 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x5 km[1] 53:36,6 min +1,0 s  Norwegia
7. 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym 3:01,25 min - Norwegia Fredrik Riseth
29. 4 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km stylem dowolnym 48:53,3 min +2:07,3 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
20. 6 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 2x10 km bieg łączony 23:36,4 min +2:59,1 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
2.FIS silver medal.png 8 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sztafeta 4x5 km[2] 45:11,0 min +17,3 s  Rosja

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
13. 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:35,78 min Francja Lucas Chanavat
11. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem klasycznym 40:02,0 min +2:00,9 min Szwecja Jens Burman
23. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem dowolnym 31:13,3 min +1:38,7 min Norwegia Simen Hegstad Krüger
7. 31 stycznia 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow Sprint stylem klasycznym 3:32,78 min Norwegia Fredrik Riseth
14. 2 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km stylem dowolnym 32:55,7 min +1:37,7 min Rosja Aleksandr Bolszunow
7. 4 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 30 km bieg łączony 1:15:31,5 h 49,1 s Rosja Aleksandr Bolszunow
5. 29 stycznia 2018 Szwajcaria Goms Sprint stylem dowolnym 2:56,3 min +8,32 s Norwegia Erik Valnes
8. 31 stycznia 2018 Szwajcaria Goms 15 km stylem klasycznym 36:28,3 min +1:12,2 min Norwegia Mattis Stenshagen
6. 2 lutego 2018 Szwajcaria Goms 30 km bieg łączony 1:18:14,9 h +1:32,9 min Rosja Dienis Spicow

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2015/2016 140.
2016/2017 niesklasyfikowany
2017/2018 143.
2018/2019 101.
2019/2020 62.
2020/2021 42.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Jak dotąd Chauvin nie stanął na podium indywidualnych zawodów PŚ.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Sezon 2015/2016
Ruka 27.11 (SP C) Ruka 28.11 (10 km F) Ruka 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - 27 51 - - - 48 64 - - - - - - - - - - - 4
Sezon 2016/2017
Ruka 26.11 (SP C) Ruka 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - 58 - - - - - - - - 48 - - - - - 46 - - - - - - - 0
Sezon 2017/2018
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Ruka 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - 60 - - - - - - - - - - - - - - 45 - - 25 33 - - - - - - 6
Sezon 2018/2019
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
27 49 - - - - - 35 - - - - - - - - - 26 - - 56 56 37 13 - 39 - - - - - - 29
Sezon 2019/2020
Ruka 29.11 (SP C) Ruka 30.12 (15 km C) Ruka 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km F) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km C) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (15 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Meraker 20.02 (34 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Konnerud 4.03 (SP F) Oslo 8.03 (50 km C) punkty
21 66 60 61 dns 54 69 - - - - - - - - - 28 28 24 - 10 23 - 59 60 12 - - - - - - - 79
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Richard Jouve, Valentin Chauvin, Jules Lapierre, Jean Tiberghien
  2. Skład drużyny: Valentin Chauvin, Jules Lapierre, Jean Tiberghien, Louis Schwartz