Vatra Dornei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vatra Dornei
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Rumunia
Okręg Suczawa
Mer Constantin Huțanu
Powierzchnia 144,34 km²
Populacja (2002)
• liczba ludności
• gęstość

17 864
123,76 os./km²
Kod pocztowy 725700
Położenie na mapie okręgu Suczawa
Mapa lokalizacyjna okręgu Suczawa
Vatra Dornei
Vatra Dornei
Położenie na mapie Rumunii
Mapa lokalizacyjna Rumunii
Vatra Dornei
Vatra Dornei
Ziemia47°21′N 25°22′E/47,350000 25,366667
Strona internetowa
Portal Portal Rumunia

Vatra Dornei (pol. hist. Watra Dorna, niem. Dorna-Watra, Dorna Watra, węg. Dornavátra) – miasteczko położone nad ujściem Dorny do Bystrzycy, w Bukowinie południowej (obecne Rumunia). Przed I wojną światową miejscowość położona była na terenie Galicji Wschodniej i stanowiła słynny kurort rozbrzmiewający głosami niemal wszystkich języków C.K. Monarchii, z wielonarodowościowym składem stałych mieszkańców.

Zostało założone wzdłuż drogi z Bystrzycy do Kimpulunga, tzw. Kaiserstraße, zbudowanej w 1783 r. przez architekta z Wiednia – Artura Doczi. Miała ona długość 172 km i zapewniła rozwój miasteczka. W XIX w. był to słynny kurort wypoczynkowy. Dziś jeszcze w centrum można oglądać pozostałości po pijalni wód i sanatoriach.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przez centrum Vatra Dornei przebiega linia kolejowa. Układ ulic oparty jest w dużym stopniu na centralnej lokalizacji dworca (Vatra Dornei Băi; dworzec Vatra Dornei znajduje się w północnej części miasta, nad Bystrzycą). Obok dworca płynie Dorna, za którą jest główny park (z kilkoma budowlami zabytkowymi oraz źródłami mineralnymi). Na wysokości parku i dworca znajduje się główny most na Dornie. Most ten stanowi środek miasteczka. Po jego południowej stronie, wokół parku, znajdują się sanatoria, hotele i nowa prawosławna katedra Świętej Trójcy, oparta na klasycznych kanonach budownictwa.

Po tej stronie rzeki znajduje się też kolejka krzesełkowa, którą można wjechać na pobliskie szczyty. Nieopodal kolejki, przy strada Negrestilor znajduje się na górce cmentarz żydowski, zawierający około 500 macew. Na starszych grobach napisy są po hebrajsku, czasem po niemiecku, na nowych już napisy rumuńsku. Po drugiej stronie mostu znajduje się deptak ze sklepami i restauracjami (również budynkiem starej synagogi). Prowadzi on do głównej ulicy strony północnej, równoległej do rzeki. Jest to część starej Kaiserstraße. Przy niej położona jest większość sklepów, kościół katolicki, szpital, poczta i siedziba władz lokalnych. Na tej ulicy znajduje się niewielkie muzeum etnograficzne, zawierające trochę przedmiotów gospodarczych, hafty, ubiory lokalne i rekonstrukcję wnętrza chałupy wiejskiej.

Dawniej w Vatra Dornei mieszkało sporo Niemców. W 1940 r. wielu wyjechało do Niemiec, w 1944 r. Armia Czerwona wywoziła pozostałych na Sybir. Po wojnie pozostało ich niewielu, obecnie ok. 200 osób – głównie katolików, lecz także 50 luteran. Kościół ewangelicki został zamieniony na cerkiew, lecz odbywają się w niej także nabożeństwa protestanckie. Przed wojną w Vatra Dornei mieszkało też ok. 40 rodzin polskich. W tej chwili jest ich dziesiątka. Katolików w 1998 r. było 217 rodzin, czyli 483 osoby. Byli to głównie Niemcy, trochę Polaków i Rumuni.

Vatra Dornei leży w otoczeniu czterech pasm górskich, jest to więc dogodna baza na wędrówki górskie. Można stąd udać się na północ w mało uczęszczane Góry Suhard lub na południe w popularniejsze pasmo Dwunastu Apostołów, otoczone skałami, przypominającymi apostołów. Można również wybrać się na południowy wschód, w Góry Bystrzyckie. Są to jednak góry dzikie, puste, zalesione i o dosyć ostrej rzeźbie terenu. Występują w nich niedźwiedzie. W kierunku wschodnim jest wejście na pasmo Rarau i Giumalau, prowadzące oznakowanym szlakiem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Dzisiejszy okręg Suczawa, z zaznaczoną Bukowiną południową