Velafrons

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Velafrons
Gates et al., 2007
Okres istnienia: kampan
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury ptasiomiedniczne
Podrząd cerapody
Infrarząd ornitopody
Nadrodzina hadrozauroidy
Rodzina hadrozaury
Podrodzina lambeozaury
Rodzaj Velafrons
Gatunek Velafrons coahuilensis

Velafronsrodzaj hadrozauryda z podrodziny Lambeosaurinae. Żył w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej. Jego szczątki odnaleziono w datowanych na późny kampan (około 73,5 mln lat temu) osadach formacji Cerro del Pueblo w pobliżu Rincon Colorado w meksykańskim stanie Coahuila. Velafrons został opisany w oparciu o niemal kompletną czaszkę i fragmenty szkieletu pozaczaszkowego należące do osobnika młodocianego (CPC–59). Przynależność rodzaju do podrodziny Lambeosaurinae została ustalona dzięki obecności na czaszce kostnego grzebienia. Gatunkiem typowym jest Velafrons coahuilensis[1].

Velafrons był najbardziej podobny do młodych korytozaurów i hipakrozaurów i został uznany za takson siostrzany do korytozaura (w obrębie plemienia Corythosaurini) w analizie filogenetycznej przeprowadzonej przez Gatesa i współpracowników. Czaszka była duża w porównaniu do czaszek przedstawicieli innych rodzajów, co może oznaczać, że grzebień był niewielki u dorosłych, reprezentował inny schemat wzrostu lub dorosłe Velafrons były większe od innych lambeozaurynów. Wyjątkowo duże rozmiary zanotowano także w przypadku innych znalezionych w Meksyku hadrozaurów – Kritosaurus i Lambeosaurus laticaudus[1].

Jako przedstawiciel Hadrosauridae Velafrons był czworonożnym roślinożercą[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Terry A. Gates, Scott D. Sampson, Carlos R. Delgado de Jesús, Lindsay E. Zanno, David Eberth, René Hernandez-Rivera, Martha C. Aguillón Martínez i James I. Kirkland. Velafrons coahuilensis, a new lambeosaurine hadrosaurid (Dinosauria: Ornithopoda) from the Late Campanian Cerro del Pueblo Formation, Coahuila, Mexico. „Journal of Vertebrate Paleontology”. 27 (4), s. 917–930, 2007. DOI: 10.1671%2F0272-4634(2007)27%5B917%3AVCANLH%5D2.0.CO%3B2 (ang.). 
  2. John R. Horner, David B. Weishampel, Catherine A. Forster: Hadrosauridae. W: David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): The Dinosauria. Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press, 2004, s. 438–463. ISBN 0-520-24209-2.