Velvet Sky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Velvet Sky
Ilustracja
Velvet Sky w 2008
Imię i nazwisko Jamie Lynn Szantyr
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1981
New Britain
Kariera wrestlera
Pseudonimy
ringowe
Miss Talia
Talia
Talia Doll
Talia Madison
Velvet Sky[1]
Wzrost 165 cm[2]
Masa ciała 57 kg[2]
Trenerzy Jason Knight,
Kevin Landry
Debiut 2002
Emerytura 6 lipca 2017

Jamie Lynn Szantyr (ur. 2 czerwca 1981 w New Britain) – amerykańska wrestlerka. W latach 2007–2012 i 2012–2016 pracowała w Total Nonstop Action Wrestling (TNA) pod pseudonimem ringowym Velvet Sky. W 2008 utworzyły wraz z Angeliną Love grupę o nazwie The Beautiful People, która miała znaczący wpływ na rozwój dywizji kobiet w TNA, jak i historię kobiecego wrestlingu[3].

Karierę zawodniczą rozpoczęła w 2002. Na scenie niezależnej walczyła pod kilkoma pseudonimem – Miss Talia, Talia, Talia Doll i Talia Madison. W tym czasie największe sukcesy odnosiła w Women’s Extreme Wrestling i World Extreme Wrestling. W TNA zdobyła dwukrotnie TNA Knockouts Championship oraz została TNA Knockouts Tag Team Championką wraz z Madison Rayne i Lacey Von Erich (razem tworzyły The Beautiful People) na zasadzie Freebird rule.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Jamie Lynn Szantyr urodziła się 2 czerwca 1981 w New Britain w stanie Connecticut[4], ale wychowywała się w Waterbury. W wieku siedmiu lat zaczęła grę w miejscowej lidze softballu, natomiast w szkole średniej, Kaynor Technical High School, uprawiał również cheerleading, lekkoatletykę i brała udział w biegach przełajowych. Będąc fanką wrestlingu od dziecka, za radą wrestlera Bull Dredd, postanowiła spróbować swoich sił w tej rozrywce sportowej. W listopadzie 2001 rozpoczęła treningi wrestlingu w szkółce Kevina Landry’ego, ćwiczyła także House of Pain Pro Wrestling Dojo pod okiem Jasona Knighta[5][6].

Kariera wrestlerki[edytuj | edytuj kod]

Scena niezależna (2002–2007)[edytuj | edytuj kod]

World Extreme Wrestling (2002, 2004–2007)[edytuj | edytuj kod]

Blue Meanie i Talia Madioson w 2005 podczas występu dla jednej z federacji sceny niezależnej

Szantyr zadebiutowała na trzeciej gali World Extreme Wrestling (WEW) jako Talia, zwyciężając Trinity. Dwa lata później, pod pseudonimem ringowym Talia Madison, stworzyła tag team pod nazwą The Madison Girlz z Tiffany Madison. Zespół zdobył WEW World Tag Team Championship 14 maja 2004 po wygranej z Angel Orsini i Simply Luscious. Ich panowanie trwało 105 dni. Obroniły mistrzostwo 27 sierpnia w walce przeciwko Booty Call (Baby Phatt i Becky Bayless), po czym tego samego dnia utraciły tytuł na rzecz Hell's Belles (Annie Social i Shane Hardcore). Na szesnastej i siedemnastej gali federacji The Madison Girlz próbowały bezskutecznie odzyskać WEW World Tag Team Championship[7].

Drugie panowanie z pasem drużynowym rozpoczęła wspólnie z April Hunter jako Team T&A, zwyciężając na dwudziestej czwartej gali WEW Amber O'Neal i Lollipop. W następnym wydarzeniu wygrały z rywalkami walkę rewanżową, która odbyła się w stypulacji Loser Leaves Town, następnie pokonały Annie Social i Sumie Sakai. Z niewiadomych przyczyn tytuł w 2007 został zawieszony[7][8].

Kolejnym sukcesem Talii Madison było odebranie Angel Orsini WEW World Championship na trzydziestej gali federacji. Był to zarazem ostatni pojedynek Szantyr w World Extreme Wrestling, a tytuł mistrzowski został zawieszony we wrześniu 2007[7][9].

World Xtreme Wrestling (2004–2007)[edytuj | edytuj kod]

Szantyr zadebiutowała w World Xtreme Wrestling (WXW) 12 marca 2004 pod pseudonimem Talia, pokonując Alere Little Feather. Dwa miesiące później, 29 maja, wzięła udział w sześcioosobowym Battle Royalu, którego stawką było zawieszone WXW Women’s Championship. Talia pokonała wszystkie rywalki i sięgnęła po tytuł. Utrzymała mistrzostwo przez 405 dni, broniąc go sukcesywnie w walkach przeciwko April Hunter, Cindy Rogers, Ariel, Alere Little Feather, Luscious Lily, ponownie Cindy Rogers, Officer Mercy, ponownie Alere Little Feather i Alicii w Triple Threat matchu, Krissy Vaine oraz Mercedes Martinez. Serię zwycięstw Talii w obronie WXW Women’s Championship została przerwana 8 lipca 2005, gdy została pokonana przez Mercedes Martinez. Później dwukrotnie brała udział w meczach o to mistrzostwo, jednak musiała uznać wyższość Martinez w Three Way matchu (trzecia zawodniczką była Krissy Vaine) i Cindy Rogers. Talia stoczyła ostatni pojedynek dla federacji 8 lutego 2007, gdy pokonała Alicię i Cha Cha[10].

Defiant Pro Wrestling (2005–2007)[edytuj | edytuj kod]

Talia Madison uczestniczyła 8 października 2005 w sześcioosobowym Battle Royalu o DPW Women’s Championship, który wygrała Nikki Roxx. Cztery miesiące później, 8 kwietnia 2006, pokonała Alere Little Feather i Nikki Roxx w Three Way matchu, zdobywając mistrzostwo kobiet. Utrzymała je przez 223 dni, broniąc je przeciwko Mercedes Martinez, Missy Sampson, w ośmioosobowym Sole Survivor matchu i ponownie przeciwko Martinez w Last Woman Standing matchu. 17 listopada uległa Martinez w Three Way matchu; trzecią uczestniczką była Nikki Roxx. W lutym 2007 Talia Madison wzięła udział w turnieju, który miał wyłonić pretendentkę do tytułu kobiecego. W finałowej rundzie pokonała Cindy Rogers, nie skorzystała jednak z tej szansy, kończąc występy w federacji[11].

Women Superstar Uncensored (2006–2007)[edytuj | edytuj kod]

Szantyr zadebiutowała w Women Superstar Uncensored (WSU) 15 grudnia 2006, pokonując April Hunter, następnie 3 marca 2007 odniosła zwycięstwo nad Daffney. W Pro Wrestling Syndicate, 7 września 2007, przegrała z Alicią pojedynek o WSU Women’s Championship[12][13].

Inne federacje[edytuj | edytuj kod]

Szantyr występowała również w innych federacjach sceny niezależnej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku, takich jak: Delaware Championship Wrestling, Pro Pain Pro Wrestling, Jersey All Pro Wrestling, National Wrestling Alliance, Lucha Libre Femenil (z April Hunter jako T&A), Big Time Wrestling, TNT Pro Wrestling, Blackball’d Wrestling Organization, Top Rope Promotions, Full Impact Pro, Northeast Wrestling, Victory Pro Wrestling, Carolina Wrestling Federation Mid-Atlantic, Wrestling Fan Xperience, National Wrestling Superstars, Georgia Wrestling Alliance, Universal Wrestling Association[14]. W tym czasie zdobyła GWA Ladies Championship, TNT Women’s Championship i UWA Women’s Tag Team Championship z Ariel[15][16][17].

World Wrestling Entertainment (2005, 2006, 2007)[edytuj | edytuj kod]

Szantyr pojawiła się w World Wrestling Entertainment kilkukrotnie. 24 lutego 2005 uczestniczyła w przyjęciu JBL’a Celebration of Excellence, zorganizowanego w odcinku SmackDown. Pięć miesięcy później, 11 lipca, została pokonana przez Victorię w meczu nagranym na potrzeby programu WWE Heat; emisja odbyła się 17 lipca[16]. 2 stycznia 2006 pełniła wraz z Trinity rolę podstawionej osoby z publiczności, które zostały wybrane do tańca z The Heart Throbs po ich zwycięskim meczu[18]. W 2007 wzięła udział w piątej edycji Diva Search, jednak nie weszła do czołowej ósemki zawodów[6].

Total Nonstop Action Wrestling (2007–2012)[edytuj | edytuj kod]

Velvet-Love Entertainment (2007–2008)[edytuj | edytuj kod]

The Beautiful People (z lewej Angelina Love, z prawej Velvet Sky)

Gdy Total Nonstop Action Wrestling ogłosiło utworzenie własnej dywizji kobiet w 2007, Szantyr, używając pseudonimu Talia Madison, została zapowiedziana jako jedna z dziesięciu uczestniczek Gauntlet matchu, który miał wyłonić pierwszą TNA Women’s World Championkę na Bound for Glory (14 października)[19]. Przed wydarzeniem wzięła udział w odcinku programu TNA Today (5 października)[20], a 11 października stanęła przy ringu z innymi Knockoutkami, obserwując debiutancki pojedynek Amazing Kong mierzącej się z Gail Kim[21]. Na Bound for Glory została wyeliminowana z pojedynku przez Kim[19]. W listopadzie pseudonim Szantyr został zmieniony na Velvet Sky[22].

Na Turning Point (2 grudnia) Sky i Angelina Love zawarły sojusz nazwany Velvet-Love Entertainment[23][24] i odniosły zwycięstwo nad ODB i Roxxi Laveaux, po czym wspierały Gail Kim w jej meczu przeciwko Awesome Kong oraz próbowały rozdzielić obie zawodniczki w czasie pomeczowej bójki[23], podobnie jak 6 grudnia w odcinku Impactu![25] i na Final Resolution (6 stycznia 2008)[26].

Pod koniec lutego Roxxi Laveaux przepowiedziała grupie, że stanie się coś złego (przegrana Love z Awesome Kong), jednak wówczas Love i Sky zignorował to ostrzeżenie. 6 marca przeprosiły Roxxi i w ramach zadośćuczynienia zaproponowały jej zmianę wizerunku (makeover), którą przeprowadziły 13 marca, brutalnie ją atakując, a następnie tego samego wieczoru napadły na Kim, gdy Sky przegrała z nią mecz[27].

Mistrzostwa i osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Velvet Sky Tag Champion.jpg
 • Defiant Pro Wrestling
  • DPW Women’s Championship (1x)
 • Georgia Wrestling Alliance
  • GWA Ladies Championship (1x)
 • Models Mania
  • Woman of the Year (2013)
 • Pro Wrestling Illustrated
  • PWI umieściło ją na 11. miejscu rankingu wrestlerek PWI Top 50 w 2013
 • TNT Pro Wrestling
  • TNT Women’s Championship (1x)
 • Total Nonstop Action Wrestling
 • Universal Wrestling Association
  • UWA Women’s Tag Team Championship (1x) – z Ariel
 • Women’s Extreme Wrestling
  • WEW World Championship (1x)
  • WEW World Tag Team Championship (2x) – z April Hunter (1) i Tiffany Madison (1)
 • World Xtreme Wrestling
  • WXW Women’s Championship (1x)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Velvet Sky (ang.). profightdb.com. [dostęp 2018-02-26].
 2. a b Velvet Sky (ang.). wrestlingdata.com. [dostęp 2018-02-26].
 3. Velvet Sky: Is She Ever Going to Become a TNA Women's Knockout Champion? (ang.). bleacherreport.com, 2011-03-20. [dostęp 2018-02-26].
 4. Velvet Sky (ang.). wrestlingdata.com. [dostęp 2018-02-26].
 5. Scott Gargan: Waterbury's Velvet Sky joins fellow TNA wrestling stars for Oakdale event (ang.). ctpost.com, 2012-01-11. [dostęp 2018-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-06)].
 6. a b Richard Kamchen: Velvet Sky (ang.). slam.canoe.com. [dostęp 2018-02-27].
 7. a b c Velvet Sky - WEW matches (ang.). cagematch.net. [dostęp 2019-04-10].
 8. WEW World Tag Team Championship (ang.). cagematch.net. [dostęp 2019-04-10].
 9. WEW World Championship (ang.). cagematch.net. [dostęp 2019-04-10].
 10. Velvet Sky - WXW matches (ang.). cagematch.net. [dostęp 2019-04-10].
 11. Velvet Sky - DPW matches (ang.). cagematch.net. [dostęp 2019-04-10].
 12. Velvet Sky - WSU matches (ang.). cagematch.net. [dostęp 2019-04-10].
 13. PWS Blitzkrieg (ang.). cagematch.net. [dostęp 2019-04-10].
 14. Velvet Sky Career (ang.). cagematch.net. [dostęp 2019-04-10].
 15. Independent Wrestling Results - May 2006 (ang.). onlineworldofwrestling.com. [dostęp 2019-04-10].
 16. a b Velvet Sky (ang.). onlineworldofwrestling.com. [dostęp 2019-04-10].
 17. Ariel (ang.). onlineworldofwrestling.com. [dostęp 2019-04-10].
 18. WWE RAW RESULTS (ang.). onlineworldofwrestling.com. [dostęp 2019-02-20].
 19. a b Chris Sokol: Angle gets stung at Bound For Glory (ang.). slam.canoe.com, 2007-10-15. [dostęp 2018-02-26].
 20. Bill Banks: 10/5 TNA Today With Kaz & Talia Madison (ang.). tnawrestling.com, 2007-10-07. [dostęp 2018-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-17)].
 21. TNA Impact 11.10.07 (ang.). onlineworldofwrestling.com. [dostęp 2018-02-26].
 22. TNA Impact 22.11.07 (ang.). onlineworldofwrestling.com. [dostęp 2018-02-28].
 23. a b Turning Point 2007 (ang.). onlineworldofwrestling.com. [dostęp 2018-02-28].
 24. Knocked Out The Ladies Of TNA Wrestling. total-nonstop-action.blogspot.com, 2013-05-15. [dostęp 2018-02-28].
 25. TNA Impact 06.12.07 (ang.). onlineworldofwrestling.com. [dostęp 2018-02-28].
 26. Bill Banks: RESULTS FROM THE FINAL RESOLUTION PAY-PER-VIEW AND REPLAY TIMES (ang.). tnawrestling.com, 2008-01-06. [dostęp 2018-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-23)].
 27. Angelina Love (ang.). onlineworldofwrestling.com. [dostęp 2018-04-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]