Virgilijus Noreika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Virgilijus Noreika
Data i miejsce urodzenia 22 września 1935
Szawle
Data i miejsce śmierci 3 marca 2018
Wilno
Typ głosu tenor
Gatunki opera
Zawód śpiewak operowy
Aktywność 1957–2018
Odznaczenia
Medal Puszkina (Rosja)

Virgilijus Noreika (ur. 22 września 1935 w Szawlach, zm. 3 marca 2018 w Wilnie[1]) – litewski śpiewak operowy (tenor).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Noreika urodził się w Szawlach i ukończył z wyróżnieniem Państwowe Konserwatorium Litewskie w 1958 roku. Rok wcześniej, będąc jeszcze studentem, został zaangażowany jako performer w Narodowym Teatrze Opery i Baletu na Litwie. W 1959 roku Noreika zaśpiewał partię Alfreda Germonta w Traviacie Verdiego, jedną z ulubionych i najczęściej wykonywanych ról Noreiki. W 1965 roku kontynuował karierę w La Scali w Mediolanie. Tam opanował sześć nowych ról, a także śpiewał rolę Pinkertona z Madame Butterfly Pucciniego w słynnej Operze.

Twórcza biografia Noreiki obejmuje ponad 40 operowych ról: Cavaradossi z Tosca Pucciniego, Faust z Fausta Gounoda, Rudolfo z La bohème Pucciniego, Otello z Otello Verdiego, i wiele innych. Noreika występował w Moskwie w Teatrze Bolszoj, w Buenos Aires w Teatro Colón, w Paryżu w Opéra National de Paris i wielu innych słynnych operach. Noreika śpiewał w ponad 30 zagranicznych teatrach, uczestniczył w ponad 1000 spektaklach, dając około 600 koncertów solowych, nagrał 20 płyt fonograficznych i płyty CD. W 1997 roku obchodził 40-lecie pracy jako operowy tenor i otrzymał nagrodę Kipras Award. Noreika był profesorem w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru.

W 2015 roku został odznaczony Medalem Puszkina w Rosji[2].

Zmarł 3 marca 2018 roku w Wilnie.

Aby uhonorować jego osiągnięcia, w 2018 roku odbędzie się Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Virgilijusza Noreiki dla Śpiewaków. Konkurs będzie się odbywał co cztery lata w okolicach daty urodzenia Noreiki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]