Voltairine de Cleyre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Voltairine de Cleyre
Ilustracja
Voltairine de Cleyre w 1901
Data i miejsce urodzenia 17 listopada 1866
Leslie, Michigan
Data i miejsce śmierci 20 czerwca 1912
Chicago

Voltairine de Cleyre (ur. 17 listopada 1866 w Leslie, zm. 20 czerwca 1912 w Chicago) – amerykańska anarchistka i pisarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W dzieciństwie została oddana przez rodzinę do katolickiego klasztoru w Ontario w Kanadzie. Uciekała stamtąd dwa razy i odwróciła się od wiary. Rodzinne powiązania z abolicjonistami oraz obserwacja biedy najniższych warstw społecznych wyrobiły w niej radykalne poglądy społeczno-polityczne. Zaczęła publikować, a od 1887 przeszła na pozycje anarchistyczne.

Między 1889 a 1910 mieszkała w Filadelfii, gdzie uczyła dzieci żydowskich emigrantów języka angielskiego. Po 1892 zaangażowała się ruch sufrażystek. W 1897 wyjechała w podróż do Anglii, gdzie poznała między innymi Maxa Nettlau, Piotra Kropotkina oraz Louise Michel.

W 1910 wróciła do Chicago i rozpoczęła pracę jako nauczycielka. Poparła rewolucję meksykańską w 1912. Była blisko związana z Dyer D. Lumem, który w 1893 popełnił samobójstwo. Miała dziecko z Jamesem B. Elliotem, ale zostało jej odebrane, gdy związek się rozpadł.

Cierpiała na depresję, co najmniej dwa razy usiłowała popełnić samobójstwo. Przeżyła także zamach na swoje życie – 19 grudnia 1902. Stało się to w czasie nagonki antyanarchistycznej po śmierci prezydenta McKinley’a. Zamach pogorszył i tak nadszarpnięty stan zdrowia Cleyre, gdyż nie wydobyto kul z jej ciała.

W 1903 wyjechała w podróż do Norwegii. W trakcie podróży została aresztowana, ponieważ policja przypuszczała, że przyjechała dokonać zamachu na przebywającego wówczas w tym kraju cesarza Wilhelma. Pogorszyło to jej stan zdrowia, przyczyniło się do nawrotu depresji i podjęcia kolejnej próby samobójczej.

Ostatnie lata jej życia były najpłodniejsze literacko. Walczyła z dyskryminacją kobiet i militaryzmem początków XX wieku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]