Vuelta al País Vasco 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kolarstwo szosowe Vuelta al País Vasco 2018
2017 2019
Data 27 kwietnia 2018
Etapów 6
Dystans 819,9 km
Czas zwycięzcy 20h 53' 47"
Zgłoszenia 153 kolarzy
Ukończyło wyścig 99 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Słowenia Primož Roglič
Drugie miejsce Hiszpania Mikel Landa
Trzecie miejsce Hiszpania Ion Izagirre
Pozostałe klasyfikacje
Górska Hiszpania Carlos Verona
Punktowa Słowenia Primož Roglič
Młodzieżowa Hiszpania Enric Mas
Drużynowa Hiszpania Movistar Team
Oficjalna strona WWW

58. edycja wyścigu kolarskiego Vuelta al País Vasco odbyła się od 2 do 7 kwietnia 2018. Wyścig liczył sześć etapów, o łącznym dystansie 819,9 km, zaliczany był do rankingu światowego UCI World Tour 2018.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Na starcie tego wyścigu stanęły 22 zawodowe ekipy: osiemnaście drużyn jeżdżących w UCI World Tour 2018 i cztery profesjonalne ekipy zaproszone przez organizatorów z tzw. „dziką kartą”.

Numery Kod Drużyna
1-7 MOV Hiszpania Movistar Team
11-17 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
21-27 AST Kazachstan Astana Pro Team
31-37 TBM Bahrajn Bahrain-Merida
41-47 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
51-57 BOH Niemcy Bora-Hansgrohe
61-67 BUR Hiszpania Burgos BH
71-77 CJR Hiszpania Caja Rural-Seguros RGA
81-87 COF Francja Cofidis
91-97 EUS Hiszpania Euskadi Basque Country–Murias
101-107 GFC Francja Groupama–FDJ
Numery Kod Drużyna
111-117 LTS Belgia Lotto Soudal
121-127 MTS Australia Mitchelton-Scott
131-137 QST Belgia Quick-Step Floors
141-147 DDD Południowa Afryka Dimension Data
151-157 EFD Stany Zjednoczone EF Education First–Drapac
161-167 KAT Szwajcaria Team Katusha-Alpecin
171-177 TLJ Holandia Team LottoNL-Jumbo
181-187 SKY Wielka Brytania Team Sky
191-197 SUN Niemcy Team Sunweb
201-207 TFS Stany Zjednoczone Trek-Segafredo
211-217 UAE Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE Team Emirates

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Etap Data Start – Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
1. 2 kwietnia ZarautzZarautz 162,1 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Francja Julian Alaphilippe Francja Julian Alaphilippe
2. 3 kwietnia ZarautzBermeo 166,7 Mediummountainstage.svg Pagórkowaty Francja Julian Alaphilippe Francja Julian Alaphilippe
3. 4 kwietnia BermeoVillanueva de Valdegovía 184,8 Hillystage.svg Pagórkowaty Australia Jay McCarthy Francja Julian Alaphilippe
4. 5 kwietnia LodosaLodosa 19,4 History.gif ITT Słowenia Primož Roglič Słowenia Primož Roglič
5. 6 kwietnia VitoriaEibar 164,7 Mountainstage.svg Górski Hiszpania Omar Fraile Słowenia Primož Roglič
6. 8 kwietnia Eibar – Eibar-Arrate 122,2 Mountainstage.svg Górski Hiszpania Enric Mas Słowenia Primož Roglič

Etap 1 - 02.04 : Zarautz > Zarautz, 162,1 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST 4h 17' 46"
2. Słowenia Primož Roglič Holandia TLJ + 0"
3. Hiszpania Pello Bilbao Kazachstan AST + 23"
67. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 3' 54"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST 4h 17' 36"
2. Słowenia Primož Roglič Holandia TLJ + 4"
3. Hiszpania Pello Bilbao Kazachstan AST + 29"
67. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 4' 04"

Etap 2 - 03.04 : Zarautz > Bermeo, 166,7 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST 4h 11' 47"
2. Słowenia Primož Roglič Holandia TLJ + 0"
3. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrajn TBM + 0"
118. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 8' 02"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST 8h 29' 13"
2. Słowenia Primož Roglič Holandia TLJ + 8"
3. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrajn TBM + 39"
94. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 12' 16"

Etap 3 - 04.04 : Bermeo > Villanueva de Valdegovía, 184,8 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Australia Jay McCarthy Niemcy BOH 4h 49' 39"
2. Białoruś Alexandr Riabushenko Zjednoczone Emiraty Arabskie SKY + 0"
3. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 0"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST 13h 18' 52"
2. Słowenia Primož Roglič Holandia TLJ + 8"
3. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrajn TBM + 39"
77. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 12' 12"

Etap 4 - 05.04 : Lodosa, 19,4 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Słowenia Primož Roglič Holandia TLJ 22' 26"
2. Nowa Zelandia Patrick Bevin Stany Zjednoczone BMC + 9"
3. Białoruś Wasil Kiryjenka Wielka Brytania SKY + 11"
5. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 20"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Słowenia Primož Roglič Holandia TLJ 13h 41' 26"
2. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST + 34"
3. Holandia Bauke Mollema Stany Zjednoczone TFS + 1' 33"
68. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 12' 24"

Etap 5 - 06.04 : Vitoria > Eibar, 164,7 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Omar Fraile Kazachstan AST 3h 53' 59"
2. Słowenia Primož Roglič Holandia TLJ + 0"
3. Hiszpania Ion Izagirre Bahrajn TBM + 0"
133. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 19' 43"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Słowenia Primož Roglič Holandia TLJ 17h 35' 19"
2. Hiszpania Mikel Landa Hiszpania MST + 1' 57"
3. Hiszpania Ion Izagirre Bahrajn TBM + 2' 13"
84. Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 32' 13"

Etap 6 - 07.04 : Eibar > Eibar–Arrate, 122,2 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Enric Mas Belgia QST 3h 17' 34"
2. Hiszpania Mikel Landa Hiszpania MOV + 12"
3. Hiszpania Ion Izagirre Bahrajn TBM + 27"
DNF Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY -
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Słowenia Primož Roglič Holandia TLJ 20h 53' 47"
2. Hiszpania Mikel Landa Hiszpania MST + 1' 09"
3. Hiszpania Ion Izagirre Bahrajn TBM + 1' 42"
DNF Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY -

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj | edytuj kod]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow
Klasyfikacja górska
Jersey white dots on red.svg
Klasyfikacja punktowa
Jersey white
Klasyfikacja młodzieżowa
Jersey light blue.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
1 Julian Alaphilippe Julian Alaphilippe Jonathan Lastra Julian Alaphilippe Enric Mas Quick-Step Floors
2 Julian Alaphilippe Mark Padun
3 Jay McCarthy Thomas de Gendt
4 Primož Roglič Primož Roglič
5 Omar Fraile Mark Padun Primož Roglič Jack Haig Bahrain-Merida
6 Enric Mas Carlos Verona Enric Mas Movistar Team
Klasyfikacja końcowa Primož Roglič Carlos Verona Primož Roglič Enric Mas Movistar Team

Klasyfikacje końcowe[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Czas
1. Słowenia Primož Roglič Jersey yellow.svg Jersey green.svg Team LottoNL-Jumbo 20h 53' 47"
2. Hiszpania Mikel Landa Movistar Team + 1' 09"
3. Hiszpania Ion Izagirre Bahrain-Merida + 1' 42"
4. Niemcy Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe + 3' 14"
5. Kolumbia Nairo Quintana Movistar Team + 3' 17"
6. Hiszpania Enric Mas Jersey light blue.svg Quick-Step Floors + 3' 29"
7. Holandia Bauke Mollema Trek-Segafredo + 3' 50"
8. Hiszpania Pello Bilbao Astana Pro Team + 4' 14"
9. Hiszpania David de la Cruz Team Sky + 4' 15"
10. Austria Patrick Konrad Bora-Hansgrohe + 5' 30"

Klasyfikacja punktowa[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Punkty
1. Słowenia Primož Roglič Jersey yellow.svg Jersey green.svg Team LottoNL-Jumbo 92
2. Francja Julian Alaphilippe Quick-Step Floors 68
3. Hiszpania Enric Mas Jersey light blue.svg Quick-Step Floors 48
4. Hiszpania Mikel Landa Movistar Team 46
5. Hiszpania Pello Bilbao Astana Pro Team 43

Klasyfikacja młodzieżowa[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Punkty
1. Hiszpania Enric Mas Jersey light blue.svg Quick-Step Floors 20h 57' 26"
2. Australia Jack Haig Mitchelton-Scott + 6' 52"
3. Belgia Bjorg Lambrecht Lotto Soudal + 9' 26"
4. Hiszpania Alex Aranburu Caja Rural-Seguros RGA + 11' 14"
5. Francja Valentin Madouas Groupama–FDJ + 15' 16"

Klasyfikacja górska[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Punkty
1. Hiszpania Carlos Verona Jersey white dots on red.svg Mitchelton-Scott 55
2. Ukraina Mark Padun Bahrain-Merida 34
3. Belgia Thomas De Gendt Lotto Soudal 32
4. Hiszpania Enric Mas Jersey light blue.svg Quick-Step Floors 19
5. Hiszpania Mikel Landa Movistar Team 18

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zespół Czas
1. Hiszpania Movistar Team 62h 57' 52"
2. Bahrajn Bahrain-Merida + 4' 01"
3. Niemcy Bora-Hansgrohe + 10' 37"
4. Kazachstan Astana Pro Team + 11' 23"
5. Belgia Quick-Step Floors + 11' 25"

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]