Włókniarz Zelów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ZKS Włókniarz Zelów
Pełna nazwa Zelowski Klub Sportowy Włókniarz Zelów
Przydomek Włókniarz
Barwy niebiesko-biało-zielone
Data założenia 25 września 1922
Liga IV liga (grupa łódzka)
Państwo  Polska
Adres ul. Piotrkowska 55/57
97-425 Zelów
Prezes Maria Korzynek
Trener Dawid Wnuk
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Zelowski Klub Sportowy Włókniarz Zelów – polski klub z siedzibą w Zelowie. Założony 25 września 1922 r. Dnia 13 czerwca 2009, po zwycięskim meczu (3:1) z Gal Gaz Galewice w Galewicach wywalczył z pierwszego miejsca awans do III ligi. W klubie grali i grają między innymi: Jakub Tosik, Wojciech Zalewski, Krzysztof Surlit, Wiesław Surlit, Sylwester Szkudlarek, Grzegorz Słupecki, Jacek Berensztajn, Robert Górski, Krzysztof Michalak, Grzegorz Robakiewicz.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1922 r. Antoni Przeździecki (pierwszy prezes i zarazem trener klubu), Ryszard Słoma, Władysław Kim (bramkarz drużyny) i Bronisław Markiewicz (piłkarz pierwszy kapitan drużyny) powołali do życia Towarzystwo Sportowe w Zelowie. W kolejnych latach Towarzystwo nie funkcjonowało zbyt dynamicznie. W 1927 r. wznowiono działalność organizacji, a w 1938 r. jej nazwę zmieniono na "Zelowski Klub Sportowy". W sierpniu 1937 r. ustalono, że ZKS zostanie wpisany do Łódzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej i rozpocznie grę w klasie C. Już wiosną 1939 r. drużyna zdobyła awans do klasy B. Pierwszym boiskiem na, którym rozgrywały się mecze, było pole pod Czarnym Lasem. Kilka lat przed wybuchem II wojny światowej Jan Słama oddał na potrzeby ZKS plac położony przy swojej fabryce przy ulicy Piotrkowskiej. W drużynie ZKS grało najwięcej Czechów, choć byli także Żydzi, Niemcy i oczywiście Polacy. Wyraźną większość zawodników stanowili tkacze.

Po II wojnie światowej reaktywowano działalność. Do Zelowa powrócili z Niemiec zawodnicy wywiezieni na roboty przymusowe, którzy założyli Koło Sportowe w Zelowie, którego nazwa w 1974 r. uległa zmianie na Koło Sportowe Włókniarz. Patronem finansowym drużyny piłkarskiej były zakłady bawełniane z Zelowa. W 1966 r. na bazie Koła Sportowego Włókniarza powstał Zelowski Klub Sportowy. Pierwszy po wojnie mecz towarzyski zelowscy piłkarze zagrali w 1945 r. z żołnierzami armii radzieckiej zakończone sukcesem Zelowian. Kilka lat po wojnie zespół awansował do klasy A. Prace przy budowie nowego stadionu rozpoczęły się w 1969 r. Inwestycja była finansowana była przez Urząd Miasta oraz ZZPB "Fanar". Stadion 25-lecia PRL, jako jeden z nowocześniejszych na owe czasy w województwie, oddano do użytku w roku 1972.

W swojej historii klub występował najwyżej w III lidze.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sławomir Papuga, Andrzej Gramsz, Zelów. Wspólnota nacji, wyznań, kultur, Łódź 2003.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]